Blog (393)
Komentarze (5k)
Recenzje (0)

Roamler — niezły sposób na zabawę i zarabianie

Strona główna@macminikRoamler — niezły sposób na zabawę i zarabianie
28.03.2015 12:54

W zeszłego roku opisywałem program GymPact (obecnie Pact) przy pomocy którego można zarobić nico pieniędzy przy okazji codziennej aktywności fizycznej jego użytkownika. Pact nie umożliwia osiągnięcie zarobków na tyle wysokich, by traktować go jako formę dorabiania, skoro jednak uprawiamy jakiś sport, wychodzimy z psem na spacer czy nasza codzienna praca wymaga odrobiny ruchu, czemu z tego powodu nie skorzystać z możliwości zdobycia kilkunastu złotych ?

Dziś jednak chciałbym zaprezentować wam kolejny program, dzięki któremu można nieco dorobić przy okazji nieźle się bawiąc.

Roamler to nie tyko program do zarabiania, ale także międzynarodowa społeczność.
Roamler to nie tyko program do zarabiania, ale także międzynarodowa społeczność.

Roamler to bardzo ciekawy projekt, który narodził się w Holandii i na dzień dzisiejszy działa już w wielu krajach, w tym również w Polsce. Jego ideą jest prowadzenie badań rynkowych z udziałem internautów, co dla uczestników zapewne ważne, uczestnicy badań dostają wynagrodzenie za realizację rozmaitych zadań. Zadania zlecane przez zespół Roamlera najczęściej polegają na sprawdzeniu w sklepie dostępności rozmaitych produktów, sprawdzeniu ich cen, sposobu ekspozycji, miejsca lokalizacji na terenie sklepu, a często także wiążą się z oceną sklepu, sposobem obsługi i jego organizacją. W celu przystąpienia do programu Roamlera, musimy się zarejestrować i pobrać stosowna aplikacje na smartfona.

bEDPJHmL

Pewnym utrudnieniem może być sam proces rejestracji, albowiem w jej trakcie trzeba podać specjalny kod, którego oczywiście nie posiadamy. Kod można uzyskać od zaprzyjaźnionego Roamlera, jeśli jednak nie znamy nikogo takiego, wystarczy się zwrócić z prośba o przesłanie takiego kodu do zespołu Roamlera. Z moich doświadczeń wynika, że w ciągu kilkunastu minut tak kod znajdzie się w skrzynce pocztowej zainteresowanego.

Aplikacja Roamlera jest bardzo prosta w użyciu i zapewne nie będzie ona wielkim problemem dla każdego, kto używa smartfona nie tylko do dzwonienia. Składa się ona z pięciu, przejrzystych części.

[list] [item]Wiadomości - poprzez które mamy możliwość komunikowania się z zespołem Roamlera i innymi, zaprzyjaźnionymi Roamlerami. [/item][img=Wiad]

[item]Konto - w którym znajdziemy informacje na temat naszego rankingu w projekcie, ilości zdobytych punktów, pieniędzy jakie nam się udało zarobić, znajomych oraz odznak jakie zdobyliśmy w czasie naszych misji. [/item] [item]Aktywność - w której możemy sprawdzić z jakimi zadaniami borykają się nasi znajomi.[/item][item]Historia - lista ostatnich zadań jakie zgłosiliśmy jako zrealizowane i ich statusu, to znaczy czy zostały zatwierdzone przez zespół Roamlera jako prawidłowo zrealizowane czy też nie.[/item][img=Check]

bEDPJHmR

[item]Zadania - to zakładka z listą zadań w której możemy sprawdzić, jakie zadania możemy zrealizować. Zakładka ta także umożliwia dokładnej lokalizacji naszego „celu” na mapie lub sprawdzenia, jakie zadania są w okolicy.[/item][/list]

W zakładce zadania możemy znaleźć dwa rodzaje zadań do realizacji. Pierwsze - to zadania za które dostajemy tylko punkty, drugie to zadania za które otrzymujemy punkty i wynagrodzenie. Wynagrodzenie za realizacje zadań jest rozmaite, jednak z moich obserwacji wynika, że są to kwoty od 6 do 20 zł za poszczególne zadanie. Co dają nam natomiast zdobyte punkty ? Otóż punkty podnoszą naszą rangę Roamlera. Czym większa ilość punktów tym większa ranga, a co za tym idzie więcej zadań płatnych. Nie musicie się jednak martwić, zarabiać można już po osiągnięciu drugiej rangi, która zdobędziecie w jeden, góra dwa dni poprzez realizacje zadań szkoleniowych, wśród których też jest jedno płatne. W moim przypadku było to zrobienie zdjęcia półki z bananami w hipermarkecie i opisanie swoich uwag co do sposobu ekspozycji bananów, ich wyglądu itp. Owo kilka minut wzbogaciło moje konto o 5 zł.

Zadania do realizacji. Niektóre są płatne inne premiowane tylko punktami.
Zadania do realizacji. Niektóre są płatne inne premiowane tylko punktami.

Zadania jakie otrzymujemy do realizacji są rozmaite. We wskazówkach otrzymujemy opis, co będzie trzeba zrobić, listę sklepów w których możemy je zrealizować ilość punktów i wynagrodzenie jakie możemy zdobyć za właściwa realizacje zadania. Program korzysta z funkcji wykrywania naszej lokalizacji i automatycznie wyświetla tylko te zadania, które możemy zrealizować w swojej okolicy.

Mapa z zadaniami Roamlera. W tym wypadku każde było po 8 zł.
Mapa z zadaniami Roamlera. W tym wypadku każde było po 8 zł.

Sama realizacja zadania najczęściej wymaga zrobienia jednego lub większej ilości zdjęć w sklepie i odpowiedzenia na kilka pytań w krótkiej ankiecie. Czasem wystarczy tylko zajrzeć do sklepu aby sprawdzić, czy na półkach nie brakuje określonego towaru, czasem są to zadania bardziej skomplikowane, wymagają nawet przeprowadzenia krótkiej ankiety z obsługą kontrolowanego „punktu”. Podejmowanie wszystkich wyzwań nie jest obowiązkowe, jednak gdy zdecydujemy się je podjąć, na realizacje mamy 2 godziny. Po spełnieniu wszystkich założeń całość wysyłamy do centrali Roamlera, która weryfikuje nasze zadanie informuje o jego zatwierdzeniu.

Zadanie zrealizowane. Czeka na akceptację i wynagrodzenie.
Zadanie zrealizowane. Czeka na akceptację i wynagrodzenie.

Zebrane pieniądze odkładane są na naszym koncie i w każdej chwili możemy je wypłacić za pośrednictwem systemu płatności PayBack. Jeśli wypłacana kwota będzie wynosiła poniżej 80 zł, PayBack potrąci z niej 2%. Jeśli będzie większa, owo 2% płaci Roamler. Ciężko mi jednoznacznie powiedzieć, ile można zarobić poprzez Roamlera. Są tygodnie gdzie jest sporo zadań i zaradni Roamlerzy są w stanie zarobić nawet kilkadziesiąt złotych dziennie (mój rekord to 60 zł w 3 godziny) są też takie, w których dominują zadania za punkty, które jak najbardziej warto zbierać.

bEDPJHmS

Roamler to jednak nie tylko program do zarabiania podczas wycieczek po okolicznych sklepach, ale także swoista społeczność Roamlerów. Można zawierać znajomości, korespondować ze sobą, konkurować ilością zebranych punktów (Roamler prowadzi ranking ogólnokrajowy i ranking w mieście), a sam ranking to ma także wymierne znaczenie dla zadań, o czym za chwilę. Bardzo sympatyczny jest zespół osób, które zajmują się kontaktami z Roamlerami. Jest to Kasia i Sylwia. Niektóre zadania wyznaczane przez Roamlera są typowo humorystyczne. Do takich należy np. Zrobienie zdjęcia zawartości torebki, zdjęcie jakiejś niezwykłej konstrukcji czy wyszukanie ciekawego przedmiotu w kolorze czerwonym. Za tego typu zadania dostajemy tylko punkty, oraz komentarz Kasi lub Sylwii. Ponieważ jak wspominałem, zespół Roamlera stara się by wszelkie kontakty z użytkownikami były jak najbardziej naturalne, owe komentarze są prawie zawsze spersonalizowane i sporadycznie są to komentarze automatyczne. Na zadanie zrobienia zdjęcia ciekawego przedmiotu wysłałem zdjęcie mojego iMaca i otrzymałem komentarz:

Dziękuję za wysłanie odpowiedzi. Szczerze to chyba nie widziałam takiego komputera.

Ponieważ w Roamlerze pracują naprawdę ciekawe osoby, udało mi się zaprosić Kasię, która kontaktuje się z użytkownikami do krótkiej rozmowy podczas której, mam nadzieję, zdradzi jak wygląda Roamler od środka.

Od kiedy (orientacyjnie, nie chodzi o dokładną datę) Roamler zaczął działać w Polsce i ilu jest jest teraz aktywnych członków Roamlera (też orientacyjnie) ?

Roamler pojawił się w Polsce w listopadzie 2013 roku i był jednym z pierwszych państw jakie dołączyły do Roamler International. Oprócz Polski działamy jeszcze w 13 innych państwach: Holandia, Wielka Brytania, Chile, Szwecja, Włochy, Hiszpania i Portugalia, Niemcy, Francja, Turcja oraz Kolumbia i Meksyk. Nasza społeczność Roamlerów w Polsce rozwijała się stopniowo, obecnie mamy ok.2000 użytkowników w całej Polsce. (nie było specjalnej akcji promocyjnej, osoby dowiadują się o Roamler od znajomych, rodziny czy forum internetowych).

Użytkownik aplikacji ma zazwyczaj kontakt z Tobą. Przypuszczam jednak, że tego typu przedsięwzięcie wymaga zdecydowanie większego zespołu. Ile osób zajmuje się prowadzeniem Roamlera ?

Za naszą sieć jest odpowiedzialne kilka osób. Za pisanie zadań kreatywnych (tych niepłatnych) bo nie zapominajmy, że nie robimy tylko zadania płatne w sklepach, ale także w domach, pytamy się o opinie, przepisy, porady, najróżniejsze rzeczy. Są też osoby, które weryfikują te zadania. Przy płatnych projektach,kiedy szczególnie zależy nam na dobrej jakości weryfikacji audytów oraz szybkości sprawdzania zadań, jest ich oczywiście więcej.

Czy rozmaite, czasem zabawne zadania są owocem pomysłów całego zespołu Roamlera, czy też może narzucone są odgórnie ? Bo Roamler to projekt międzynarodowy przecież.

Zadania kreatywne są tworzone przez nasz zespół (właśnie ten dbający o społeczność) oraz przez zespół międzynarodowy. Wszystkie kraje dzielą się między sobą kreatywnymi pomysłami. Czasem cały Roamlerski team siada na burze mózgów :)

Roamler to społeczność, w której można zawierać znajomości czy konkurować wzajemnie. Jednak jest to także platforma umożliwiająca też zarabianie pieniędzy poprzez realizację płatnych zadań na zlecenia rozmaitych firm. Na stronie głównej znalazłem informacje, że wśród waszych klientów można znaleźć tak znane marki jak Coca Cola, Unilever, Procter & Gamble, Heineken. Z doświadczenia jednak wiem, że współpracujecie z wieloma innymi firmami. Czy ciężko jest pozyskiwać do współpracy firmy ? A może dosyć chętnie korzystają one z usług społeczności Roamlerów ?

Roamler łączy w sobie kilka rzeczy. Zabawę i kreatywność, zarobek oraz właśnie przynależenie do społeczności, do której nie każdy może się dostać (trzeba posiadać kod aktywacyjny przy rejestracji. Pracujemy dla międzynarodowych korporacji, ale również dla dużo mniejszych firm. Pojęcie shopper crowdsourcingu wciąż jest jeszcze mało znane na polskim rynku. Niektórzy klienci podchodzą bardzo entuzjastyczne i słyszymy, że jesteśmy właśnie tym czego potrzebują, inni natomiast potrzebują więcej czasu, żeby się przekonać. Klienci bardzo chętnie zaciągają się opinii naszej sieci, gdyż nie są to przeszkoleni audytorzy, a realni potencjalni klienci.

Zadania realizowane przez Roamlerów umożliwiają bardziej efektywne planowanie sprzedaży i promocji dla firm, które w zależności od sytuacji mogą korygować swoje działania. Jak oceniacie solidność Roamlerów w powierzonych im zadaniach ? I co chyba równie ważne, jak Roamlerów oceniają firmy z którymi współpracujecie ?

Zgadza się. Roamler ma służyć Firmom jako narzędzie do egzekucji sprzedaży. Pokazuje bieżącą sytuacje na półce w sklepie, czy produkty są obecne, ile ich jest, po jakiej cenie czy ich materiały promocyjne zostały wystawione na sklep itd, Zadania staramy się sprawdzać tego samego dnia, w przeciągu kilku godzin, kiedy zostaną do nas przesłane przez Roamlerów. Klient od razu może zobaczyć co dzieje się z jego produktami na początku kampanii promocyjnej. W związku z czym - może natychmiast zareagować :) Jeżeli chodzi o jakość wykonywanych zadań przez naszych Roamlerów, mamy pierwszy poziom, który każdy Roamler powinien przejść, żeby mógł wykonywać zadania płatne. Poziom jest prosty, pokazuje działanie aplikacji, komunikacje itp. Staramy się jasno komunikować w opisie zadania na czym na zależy i jakie zadania będziemy odrzucać. Każde takie płatne zadanie jest dokładnie weryfikowane zanim zostanie zaakceptowane i wysłane do klienta.

W każdej działalności związanej z zarabianiem przez internet prędzej czy później pojawiają się osoby usiłujące trochę oszukać. Czy udaje się wam eliminować takie sytuacje ? Nie pytam o szczegóły kontroli i weryfikacji, niech to pozostanie tajemnicą Roamlera.

W Roamler każdy audyt jest weryfikowany, jeśli brakuje zdjęć/ są niewyraźne - odrzucamy je. Jest kwestia jeszcze GPSu - stąd wiemy dokładnie czy Roamler był w danym punkcie czy nas oszukał i odwiedził inny punkt.

7. Realizując zadania, bardzo często (praktycznie zawsze) trzeba zrobić zdjęcie w sklepie wcielając się w rolę "tajemniczego klienta". W informacjach dotyczących realizacji zadań bardzo często jest wskazówka, że w przypadku problemów z obsługą sklepu trzeba kontaktować się z Roamlerem. Czy musieliście już ratować Roamlerów z opresji?

Bywa, że mamy zgodę na przeprowadzenie audytu, ale bardzo często jest tak, że przeprowadzamy tzw. Tajemniczego Klienta. Nasi Roamlerzy świetnie dają sobie radę z ochroniarzami i często tymi historiami dzielą się z nami:) Nie mieliśmy jeszcze sytuacji, żebyśmy musieli interweniować. Np. w Holandii, jedna z sieci sklepów, nakleiła na swoje okna "Roamlerzy mile widziani".

Z tego co zauważyłem, najczęściej to właśnie z Tobą mają kontakt Roamlerzy. Z tego co zauważyłem, nie jest to kontakt szablonowy, bo często komentarze zespołu Roamlera do zadań są bardzo spersonalizowane i sympatyczne. Chyba jesteście bardzo sympatycznym zespołem. Czy w kwaterze Roamlera jest wesoło czy też bardzo pracowicie jak w ulu ?

Tak, jak wspominałam, mamy team, który zajmuje się siecią. Inny team zajmuje się realizacją projektów, kolejny zajmuje się sprzedażą itd. Jak w każdej strukturze Firmy. Kiedy mamy projekty płatne - jest dużo więcej osób weryfikujących zadania.  Za kontakt z siecią odpowiadają osoby, z którymi miałeś kontakt. Każde zadanie ma coś na celu, chcemy poznać sieć, wiedzieć kto w niej jest, wiemy jakich kierunków mamy studentów, wiemy ile mają rodzeństwa, jak wyglądają ich drugie połówki, co lubią pić/jeść i dlaczego.  Dlatego, każde zadanie jest sprawdzane, to nie komputer odpowiada na przesłane zadania tylko osoby z naszego teamu. Na początku Roamlerzy są bardzo zaskoczone (pozytywnie), że ktoś ich się zapytał konkretnie np. czy mogą podzielić się przepisem na pokazaną potrawę. Nasz team jest bardzo wesoły i kreatywny, ale mimo to, jak sam widzisz, pracy mamy sporo również przy udoskonalaniu samej aplikacji. Raz w tygodniu spotykamy się na skype z innymi krajami dzieląc się pozytywną energią, nowymi rozwiązaniami itp.

10. Czy zbierane punkty i ranking poza niewątpliwie motywującą formą konkurencji ma jakiś wymierny cel dla Roamlera ?

Tak, ponieważ im wyższy poziom (więcej punktów) tym zadania są trudniejsze a jednocześnie lepiej płatne. Dodatkowo osoby najaktywniejsze - z największą ilością punktów mają szanse na otrzymywanie indywidualnych płatnych zadań. Np. czasem potrzebujemy jednego zadania z Rybnika, widzę kto ma najwięcej punktów i z takim Roamlerem się kontaktuje i tylko on widzi to zadanie 

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

549764

Początkowo do Roamlera miałem nastawienie dosyć ostrożne. Sam pomysł wydawał mi się ciekawy aczkolwiek nie byłem pewny, jak poradzę sobie z zadaniami związanymi z robieniem zdjęć w sklepach, a nie zawsze jest to łatwe (zwłaszcza gdy krok w krok wędruje za nami podejrzliwy ochroniarz). Z czasem przekonałem się, że Roamler to nie tylko sposób na zarabianie ale także czasem wciągająca i świetna zabawa przy okazji której można czasem zarobić a co ważne, bierzemy w niej udział tylko wówczas, gdy mamy na to ochotę. To nawet ciekawsze, bardziej wciągające niż GymPact.

bEDPJHmT

Aplikacja Roamler dostępna jest na iOS oraz na Androida.

bEDPJHnH