Blog (393)
Komentarze (5k)
Recenzje (0)

W poniedziałek 27 października 2014 roku rozpoczęła się kilkudniowa konferencja organizowana przez dziennik Wall Street Journal, a poświęcona jest gospodarce i nowoczesnym technologiom. Na spotkania organizowane przez dziennikarz jeden z największych dzienników poświęconych szeroko rozumianym sprawom gospodarczym, zapraszani są przedstawiciele rozmaitych firm, które zdaniem organizatorów są warte zainteresowania. Koncepcja tych spotkań jest o tyle ciekawa, że bardzo często obok przedstawicieli naprawdę potężnych i znanych firm i korporacji, pojawiają się przedstawiciele niewielkich startupów, które zdaniem dziennikarzy mogą wnieść coś ciekawego w rozwój rozmaitych gałęzi gospodarki.

533521

Jednym z zaproszonych gości był CEO Apple - Tim Cook, który w rozmowie prowadzonej przez Gerarda Bakera odpowiedział na kilka pytań, jakie pojawiły się po ostatnich prezentacjach Apple, a na które użytkownicy daremnie szukali odpowiedzi.

Koniec iPoda Classic

Wrzesień 2014 roku to koniec legendarnego modelu iPod Classic o czym informowałem we wpisie "Koniec iPoda Classic, koniec pewnej epoki". Nie ukrywam, że cichutkie wycofanie iPoda Classic z oferty Apple przez wiele osób zostało przyjęte ze zdziwieniem i niedowierzaniem. Nie było tajemnicą, że sprzedaż iPodów co kwartał staje się coraz mniejsza, a z technologicznego punktu widzenia, model Classic był najbardziej przestarzałym modelem w ofercie. Nie posiadał on możliwości pracy w sieci, a co z tym idzie, każdorazowa aktualizacja jego muzycznej biblioteki wymagała połączenie iPoda z komputerem przy pomocy kabla. Nie dało się na nim instalować dodatkowych aplikacji, jak to ma miejsce w dotykowych wersjach iPoda z którym także przegrywał na polu możliwości odtwarzania materiałów foto i video, za czym stał głównie niewielki ekran iPoda Classic. Model Classic miał jednak kilka cech, których daremnie szukać u jego dotykowych braci. Pierwszą, najważniejszą cechą była olbrzymia pojemność 160 GB, a drugą bardzo intuicyjna obsługa nie wymagająca patrzenia na ekran iPoda Classic. Spróbujcie przełączyć piosenkę w modelu Touch który jest w kieszeni. Prawie niemożliwe.

533525

W świetle takich przemyśleń, wiele osób zastanawiało się, co tak naprawdę stało za decyzją Apple o wycofaniu tego modelu z oferty tym bardziej, że nie zaproponowano w jego miejsce żadnej alternatywy. Na to pytanie udzielił właśnie odpowiedzi Tim Cook, który oświadczył, że za tą kontrowersyjną decyzją stały nie tyle wyniki sprzedaży, co problemy z dostawami części z jakich montowano model Classic. Tim Cook twierdził, że oczywiście można by przeprojektować model Classic pod kątem dostępności podzespołów, jednak byłby to proces zbyt kosztowny w świetle obecnej sprzedaży. Przyznam się, że na tą decyzję nigdy nie patrzyłem pod katem problemów Apple z dostawami podzespołów z jakich montowano iPoda Classic. Tim Cook uspokoił także osoby obawiające się zlikwidowania całej linii odtwarzaczy muzycznych Apple. Oświadczył on, że model Classic to nie koniec iPoda jako produktu i Apple postara się uzupełnić brak tego kultowego modelu, jednak z całą pewnością nie będzie to już model Classic. Tak więc przypuszczam, że należy oczekiwać iPoda Touch o pojemności 128 GB.

Bateria Apple Watch

Prezentacja inteligentnego zegarka Apple wzbudziła wiele dyskusji na temat tego, jak często będzie on wymagał ładownia. Ciężko się nie zgodzić z osobami twierdzącymi, że zegarek który trzeba ładować codziennie to nie zegarek, a tylko elektroniczny gadżet. Podczas prezentacji, Apple nie podało nawet przybliżonego czasu pracy zegarka na baterii, co moim zdaniem świadczy o tym, że ciągle prowadzone są prace nad poprawieniem tego jakże istotnego elementu. Oczywiście pojawiło się wiele spekulacji i domysłów popartych mniej lub bardziej wiarygodnymi wyliczeniami i argumentami. Ostatecznie większość osób dyskutujących na ten temat przyjęło, że Apple Watch będzie mógł pracować na baterii od 16 do 24 godzin i będzie wymagał codziennego ładowania.

533529

Na podobne postawione pytanie Tim Cook odpowiedział nieco enigmatycznie:

bEUEKCaf
Apple Watch jest tak fajny, że zapewne będziecie go musieli ładować codziennie.

Z dalszych wypowiedzi Tima Cooka można wywnioskować, że Apple Watch będzie umożliwiał pracę na baterii przez czas nieco dłuższy niż 24 godziny, jednak to intensywnie użytkowanie Apple Watch będzie wymuszało codzienne ładowanie zegarka. Jeszcze przed prezentacją Apple Watcha pojawiały się informacje, że Apple dąży do tego aby ich zegarek mógł pracować na baterii nawet kilka dni. W świetle poniedziałkowych wypowiedzi wydaje się, że inżynierom z Cupertino nie udało się osiągnąć zamierzonego celu.

Tim Cook entuzjastycznie wypowiadał się o przyszłości zegarka i podzielił się swoją wizją jego rozwoju. Stwierdził, że Apple Watch wyposażony w szereg czujników powinien stanowić olbrzymie wsparcie dla osób pragnących monitorować stan swojego zdrowia. Zegarek Apple Watch będzie mógł w przyszłości dostarczać informacji na temat stanu zdrowia jego posiadacza, placówce medycznej lub lekarzowi z usług których korzysta użytkownik Apple Watch. Tom Cook jednak podkreślił, że Apple nie zamierza wkraczać na rynek bardziej profesjonalnych urządzeń przeznaczonych do prowadzenia monitoringu zdrowia.

Apple Pay

Kolejnym ciekawym tematem poruszonym podczas rozmowy, była nowa usługa płatności Apple Pay. Przypomnę tylko, iż Apple wprowadziło usługę płatności przy pomocy iPhone'a na terenie USA, a rozliczenia dokonywane są poprzez konto użytkownika Apple. Tym samym Apple stało się operatorem finansowym może jeszcze nie tak wielkim jak Visa czy Mastercard, jednak zdaniem analityków, ma szansę znaleźć się w czołówce firm oferujących tego typu usługi. CEO Apple poinformował, że po 72 godzinach jakie minęły od uruchomienia usługi Apple Pay, skorzystało z niej ponad milion osób. Przyznał także, że na rynku jest wiele firm, które nie akceptują płatności obsługiwanych przez NFC, jednak jego zdaniem to użytkownicy tego typu usług wymuszą zmianę ich polityki.

533536

Na koniec Tim Cook poinformował o rozmowach w sprawie płatności Apple Pay z chińską platformą zakupów on-line - Alibaba, które jego zdaniem są bardzo zaawansowane i obiecujące. Warto podkreślić, że serwis Alibaba obsługuje blisko 80% zakupów on-line na olbrzymim rynku państwa środka, a obroty Alibaby w 2013 roku wyniosły około 250 mld USD (Amazon i eBay łącznie miały około 90 mld USD).

533538

Bez wątpienia powodzenie tych rozmów nie tylko przyniesie firmie Apple spore zyski z tytułu obsługi płatności, ale także podniesie sprzedaż telefonów Apple na rynku chińskim.

Apple TV

Tim Cook umiejętnie unikał odpowiedzi na temat rozwoju telewizji. Plotki o własnym telewizorze Apple mają już długą brodę i krążą po sieci od kilku lat, a zdaniem osób zainteresowanych tematem, Apple TV nie jest tym co Apple chce ostatecznie zaoferować miłośnikom telewizji. Zdaniem Tima Cooka, współczesna telewizja ciągle tkwi w latach 70-tych i branża ta ma ogromne możliwości rozwoju, nie chciał on jednak mówić na tema tego, jaki wpływ na rozwój branży telewizyjnej może mieć Apple. Warto wspomnieć, że jeden z największych udziałowców Apple - Carl Icahn - w swoim liście otwartym do Tima Cooka zachęcał do opracowania 55" i 65" telewizora Apple w technologii 4K i trudno podejrzewać, aby Tim Cook nie brał pod uwagę zdania udziałowca posiadającego 53 mln udziałów firmy Apple i co może ważniejsze, opinii osoby doskonale przewidującej nadchodzące na rynkach trendy.

533542
Komentarze (47)
bEUEKCbb