Blog (393)
Komentarze (5k)
Recenzje (0)

Wywiad z Panią Anną Pietrzyk - Executive Manager firmy RCS, autoryzowanego Resellera Apple

Strona główna@macminikWywiad z Panią Anną Pietrzyk - Executive Manager firmy RCS, autoryzowanego Resellera Apple
01.06.2013 01:07

Niedaleko centrum Krakowa na ul. Wieniawskiego mieści się salon firmy RCS, w której wypożyczyłem do testów Mac Mini oraz MacBooka Pro . Mam nadzieję, że to dopiero początek naszej testowej współpracy. Salon RCS nie jest zlokalizowany jak większość sklepów w zatłoczonej galerii handlowej, co pozwala na spokojne rozmowy, doradztwo, prezentację sprzętu (którego swoją drogą jest tam bardzo dużo!).

104563
104564

RCS ma w swojej ofercie nie tylko komputery Apple, ale również produkty innych renomowanych firm: Eizo, Dell, Nec, HP, Wacom… Ponadto od lat RCS angażuje się w organizowanie różnego rodzaju wydarzeń i płatnych szkoleń m.in. z grafiki komputerowej, video, fotografii, realizowanych w ramach Akademii RCS. Z własnego doświadczenia wiem, że relacje RCS z Klientami są serdeczne, a często nawet przyjacielskie. Wszystkim tym zarządzają ogromnie sympatyczni ludzie - Pani Anna Pierzyk i Pan Tomasz Czajkowski. Pani Anna zgodziła się odpowiedzieć na kilka moich pytań.

bESLZJvr

Ja osobiście firmę RCS poznałem dzięki "Devlinowi" i pewnemu zlotowi użytkowników Apple w Rynku Głównym. Był to rok 1999 (bo wówczas "Pedros" przyjechał z nowiutkim iBookiem pomarańczowym). Od kiedy RCS zajmuje się dystrybucją Macintoshy ?

Pierwszy partię komputerów Macintosh sprzedaliśmy w 1995 roku do krakowskiej redakcji Tempo. Był to dla nas wtedy duży, ważny kontrakt. Nasze biuro mieściło się w biurowcu Hydrokop przy ulicy Lea.

Skąd się wziął pomysł na dystrybucję sprzętu Apple? W 1999 r. RCS już istniał a rynek Apple był mocno okaleczony po latach 90-tych, więc pomysł ten wymagał sporo odwagi.

Nie jesteśmy dystrybutorami, a autoryzowanymi resellerami. RCS rozpoczęło sprzedaż Apple, gdyż w 1995 roku to były niszowe komputery, mało dostępne, niepopularne. Wiadomo, jak czegoś brakuje, to należy zapełnić tą lukę. Byli chętni, a my dostarczaliśmy im to czego potrzebują. W tamtych czasach nie było takich firm jak nasza, gdzie Klienci są traktowani wyjątkowo, mogą wypożyczać do testów sprzęt, kupować z możliwością zwrotu. Pomagaliśmy im w finansowaniu zakupów, dzięki współpracy z firmami leasingowymi, bankami. Ja sama bardzo chętnie pomagałam wypełniać im wnioski kredytowe, a koledzy dowozili i instalowali sprzęt w miejscu wskazanym przez Klienta. Wyprzedzaliśmy konkurencję o dekadę...

bESLZJvx

Czy używasz prywatnie Macinstosha, czy platforma jest Ci obojętna w codziennej pracy (ew. jaki to Macintosh)

Oczywiście, wszyscy u nas pracują na makach i raczej są to komputery przenośne typu MacBooki Pro 13,3, 15,4", airy. Kilka osób ma też iPady… Ja pracuję w tym momence na MacBooku 13".

Czy pamiętasz może swojego pierwszego własnego Macintosha? Czy może pamiętasz swoje wrażenia z jego użytkowania ?

Mój pierwszy Mac to była Performa 6400. Pierwszego maila wysłałam do SADu z zamówieniem monitorów Apple :-) Pamiętam że miałam wtedy dość dużo kłopotów z wymianą plików z klientami używającymi Windows, z powodu braku Worda na platformę Mac OS.

bESLZJvy

Apple w mediach ma ostatnio nie najlepszą opinię. Mówi się, że nie jest już innowacyjne, a moda na Apple mija. Czy patrząc z perspektywy wieloletniego doświadczenia zgodzisz się z tym, że Apple dostało "zadyszki" i na tle konkurencji już tak nie błyszczy, a klienci zaczynają szukać czegoś innego ?

Nie uważam że moda na Apple przemija. Znam wielu użytkowników, którzy nie wyobrażają sobie przesiąść się na platformę Windows. Sama nie wyobrażam sobie abym mogła używać innej platformy ! To jest naprawdę proste, przyjemne i wszystko razem działa. Czasem gdy jestem zmuszona gdzieś usiąść przy jakimś pececie, zwyczajnie mam problemy, żeby coś odnaleźć, czy włączyć. Apple rozleniwia :-) Ma służyć do bezproblemowej pracy i tak ja się czuje używając tego sprzętu. Nigdy nic mi się nie zepsuło, nie zginęło - mam szczęście?

Jak obecnie wygląda sytuacja Mac Pro ? Patrząc na stronę RCS jakieś szanse na zakup są, jednak ten model nie był odświeżany od 2010 roku, a sytuację komplikują jeszcze unijne normy. Mówiło się o kwietniu, a nowego Maca Pro nie widać. Czy masz może jakieś bliższe informacje dotyczące dalszych losów Maca Pro ?

Niestety obecne modele Mac Pro nie spełniają norm dotyczących poziomu głośności wiatraków. Mam nadzieję, że wkrótce będą nowe modele, w których Apple to poprawi i spokojnie w Polsce będzie można bezpiecznie je sprzedawać. Nie może być inaczej! Ludzie kochają te komputery! Mamy jeszcze kilka sztuk w magazynie, bo są one doskonałym rozwiązaniem np. w medycynie. W placówkach medycznych służą głównie jako stacje diagnostyczne wraz z oprogramowaniem OSIRIX. RCS ma sporo klientów interesujących się Mac Pro do medycyny.

104565
104566

OSIRIX - zrzuty ze strony producenta oprogramowania

bESLZJvz

Czego możemy spodziewać się od Apple w tym roku według Ciebie ?

Jak zwykle my wcześniej nic nie wiemy! Często znajomi nas wypytują o nowości Apple. A dzięki polityce jaką prowadzi ta firma, wszystkie nowości są skrzętnie ukrywane. Oczywiście czasem przecieka coś do prasy, ale bardzo często są to po prostu spekulacje, informacje wyssane z palca. Ja spodziewam się wprowadzenia telewizora Apple, może zegarka łączącego w sobie funkcje iPoda/iPhona? Kto wie?

Udostępnij:
Komentarze (10)
bESLZJwn