Blog (13)
Komentarze (2.6k)
Recenzje (25)

Bieganie z technologią

Strona główna@magnum44Bieganie z technologią
19.09.2017 11:27

Prolog

Pewnie większość z nas, jak się rozejrzy obecnie po ulicach, to zauważy, że coraz więcej ludzi biega. Sport ten staje się coraz popularniejszy i bardzo dobrze, zwłaszcza, że jest chyba najbardziej przystępnym i najtańszym ze wszystkich. Jednak dużo ludzi zaczyna za ostro i się zniechęca, albo nie jest na tyle systematyczna, żeby w tym wytrwać. Gro ludzi również uważa, że do tego potrzeba profesjonalnych zegarków sportowych, drogich strojów i jakiś innych cudów. W tym wpisie chciałbym zaprezentować testowane przeze mnie od pół roku darmowe aplikacje na nasze smartphony, które pomogą rozwinąć naszą pasję w biegach i polepszą naszą kondycję.

Niezbędny sprzęt

Jako, że to jest portal technologiczny, nie będę się zagłębiać we wszystkie aspekty, aczkolwiek trzeba wspomnieć o wymaganym minimum. Do biegania jedyna obowiązkowa rzecz to buty. Warto kupić porządne, zwłaszcza jak biegamy po asfalcie, wtedy musi być amortyzacja, żeby nie uszkodzić kolan. Do tego strój nie musi być "biegowy", wystarczy jakikolwiek dres, czy sportowa koszulka i krótkie spodnie. I tyle. Do naszego zestawu dorzuciłbym jeszcze nasz telefon i słuchawki.

Dieta i jej utrzymanie

Ważną rzeczą przy bieganiu i ogólnie trenowaniu sportu jest dieta. To nie jest tak, że po przebiegnięciu 2 km (przykładowo) to możemy zjeść tabliczkę czekolady :) Musimy trzymać się naszego zapotrzebowania dziennego i jeść odpowiednie ilości białka, tłuszczy i węglowodanów. Tylko skąd to wiedzieć? Można pójść do dietetyka i wykupić ułożenie takiej diety. My jednak pójdziemy do wirtualnego dietetyka, który zwie się Fitatu.

Fitatu, to aplikacja do monitorowania tego, co jemy. Do jej największych zalet należą:

  • Po wprowadzeniu naszych danych (wiek, wzrost, wymiary ciała, waga, itp.) oraz określeniu naszej dziennej aktywności i treningowej, aplikacja wyliczy dzienne zapotrzebowanie kaloryczne oraz ilość poszczególnych składników diety
  • Posiada ogromną bazę produktów do kupienia w sklepie (z Lidla, Biedronki, Carrefoura, Tesco itp.)
  • W prosty sposób możemy dodawać tam własne produkty a nawet potrawy
  • Posiada orientacyjne miary
630956
630957
630958

W ten prosty sposób możemy się zmotywować do lepszego odżywiania oraz zaprzestać podjadania :)

Systematyczność i monitorowanie postępów

Jak wcześniej wspominałem dużo osób rezygnuje z biegania ze względu na zbyt ostry start lub lenistwo. Do motywacji polecam aplikację Nike+ Running Club. Jej największe zalety to:

  • Układa plan treningowy dostosowany do nas i aktualizuje go z czasem, w ramach naszych postępów
  • Ma wbudowany odtwarzacz muzyki oraz trenera głosowego
  • Zdobywanie osiągnięć (achievementów) oraz opcja rywalizacji ze znajomymi motywuje do dalszych postępów :)
630963
630964
630965
630966
630967
630968

Aplikacja tworzy bardzo fajne plany treningowe, z uwzględnieniem ćwiczeń ogólnorozwojowych (współpracuje z palikacją Nike+ Training Club), dni odpoczynku, benchmarków i innych. Można również ustawić sobie plan treningowy, który przygotowuje do biegu na danych dzień (np. zawodów). Ogólnie konfiguracji jest mnóstwo :) Jedynie do czego można się doczepić, to do braku spolszczenia aplikacji.

O pulsometrze słów kilka

Na koniec chciałbym jeszcze wspomnieć o pulsometrze. Są różne, na BT, z dedykowanymi zegarkami itp. Czy jest potrzebny? Moim zdaniem początkującym i biegającym amatorsko niezbyt. Średniej klasy pulsometr na BT kosztuje koło 250 złotych, a jeżeli nie chcemy zwiększać naszych osiągnięć w celu wygrywania zawodów, to według mnie jest to tylko bajer.

Bieganie a muzyka

Słuchawki w bieganiu przydadzą się nie tylko do wysłuchiwania wskazówek naszego wirtualnego trenera, ale również do muzyki. Polecam poszukać sobie na YouTube jakiś mixów o odpowiednim tempie (np. 120 BPM). Pomaga to się skupić na bieganiu i dodatkowo motywuje.

Epilog

I to tyle. W tym krótkim wpisie chciałem pokazać, że żeby zacząć się ruszać, wystarczy odrobina chęci i smartphone. Ja ten zestaw testuję od pół roku i dzięki niemu zredukowałem wagę z 90 kg na 80 kg i jestem teraz w stanie przebiec półmaraton w 2 godziny z hakiem, gdzie przed rozpoczęciem zabawy łapałem zadyszkę biegnąć do autobusu. Nie potrzeba do tego sprzętu za miliony i odżywek. Zapraszam wszystkich do biegania i oby pogoda na jesieni do tego zachęcała :) Jeżeli ktoś ma jakieś pytania, uwagi to zapraszam do sekcji komentarzy.

Komentarze (14)