Blog (5)
Komentarze (46)
Recenzje (0)

Konserwacja sprzętu IT 

Strona główna@marcinek1992Konserwacja sprzętu IT
06.07.2017 10:13

Wakacje już się zaczęły. W niektórych rejonach Polski panuje ładna pogoda, w rejonach nadmorskich smażą się już ryby, sprzedawane są pamiątki oraz panie chodzą skąpo ubrane w stroje kąpielowe. Tak jak my mamy lato/wolne komputery nie odpoczywają. Pracują całymi dniami w serwerowniach, małych firmach zapomniane. Czas wziąć się za nasze komputery żeby też miały coś od życia tzn. przeprowadzimy ich konserwację.

Na samym początku może wymienimy zalety takiej co rocznej konserwacji sprzętu:

  • Wolniejsze zużycie elementów
  • Mniejsze wydzielanie ciepła
  • Mniejszy hałas wentylatorów
bEaBlugT

Od czego zaczynamy? Śrubokręt w dłoń i otwieramy naszego PC-ta. Odkurzamy go i wyganiamy kurz który znajdujemy w środku. Zapytacie czy to wszystko? Jeżeli na tym bym skończył to nie opłacałoby mi się pisać tego na blogu :)

Czas zajrzeć pod chłodzenia celem zmiany pasty termoprzewodzącej. Zapytacie się mnie - no dobrze ale jaką najlepiej wybrać? Jeżeli nie jesteście w stanie kupić niczego lepszego zastosujcie pastę silikonową - ma ona co prawda niską przewodność termiczną, ale efekt będzie lepszy niż poprzednia zużyta pasta. Pamiętajcie jednak - im lepsza pasta tym lepszy efekt ! Ja stosuje pastę arctic MX-2 cechuje się ona bardzo dobrą wydajnością co do ceny.

A więc zaczynamy. (Ja dla zrealizowania tego materiału wyciągnąłem płytę główną z komputera) Pierwszym krokiem jest zdjęcie chłodzenia z naszego procesora, w tym celu musimy odkręcić plastikowe zaczepy w pokazaną stronę (platforma intel):

626039

Po zdjęciu chłodzenia przystępujemy do wytarcia starej już wyschniętej pasty z procesora oraz chłodzenia. Jeżeli stara pasta ciężko schodzi możemy pomóc sobie patyczkiem do uszu z nasączonym alkoholem izopropylowym lub rozpuszczalnikiem ekstrakcyjnym . Po oczyszczeniu obu powierzchni nakładamy pastę. Należy pamiętać, że nie nakłada się jej dużo ! - ilości około ziarna grochu.

626041

Zakładamy ponownie chłodzenie tak jak było wcześniej uważając żeby żaden z plastikowych kołków się nie ułamał. A więc pastę termoprzewodzącą mamy już zmienioną na procesorze. Ale to jeszcze nie wszystko. Taką pastę możemy zmienić też na chipie płyty głównej.

Przy dalszych czynnościach opisanych w tym poradniku możesz stracić gwarancję producenta

Aby to zrobić musimy albo wyciągnąć płytę główną albo jeżeli pozwala na to obudowa zrobić to bez jej wyciągania. Robiłem to na starej płycie głównej, ale wydaje mi się że na przestrzeni lat nie zmienił się sposób mocowania radiatorów do chipsetu.

626045

A więc po drugiej stronie płyty głównej znajdują się takie małe zaczepy trzeba je jakimiś małymi szczypcami lub mocno ręką zgnieść żeby wyszły z płyty głównej. Powinno pokazać się nam serce płyty które steruje ramami, procesorem, kartą graficzną.

626047

Wycieramy starą pastę i tak jak w procesorze, wszystko czyścimy i zakładamy ponownie. Czy to już koniec naszej konserwacji? Nie został nam jeszcze najważniejszy element w życiu gracza czyli karta graficzna.

626049

Na przestrzeni kilku lat karty graficzne zmieniły się ale system mocowania jest dalej taki sam. Odkręcamy przeważnie 4 śrubki i mamy dostęp do chipu graficznego.

626051
626052

Czyścimy i nakładamy pastę termoprzewodzącą. Karta budżetowa to i pasta też :)

626054

Nasz komputer jest już odkurzony, zakonserwowany i przygotowany na pracę w ciężkich warunkach letniego upału w Polsce :) Chciałbym poruszyć też temat wymiany pasty termoprzewodzącej w laptopie ale niestety każdy laptop zbudowany jest inaczej więc niestety nie pokaże jak się to robi. Na przykładzie Lenovo g700 mogę jedynie stwierdzić że aby dostać się do chłodzenia trzeba odkręcić 2 śrubki i można wymieniać pastę. Natomiast w niektórych laptopach trzeba wyciągać klawiaturę i zdejmować górną część laptopa. Ja pokaże jedynie jak wygląda płyta główna od laptopa Asus-a. Wyjmujemy wtyczkę od wentylatora i odkręcamy 4 śrubki od procesora.

626056

W Asusie zastosowano na procesorze paste termoprzewodzącą a na układzie grafiki termopad. Termopad to taśma o różnej grubości i bardzo dobrej wymianie ciepła. Aby go wymienić trzeba zmierzyć grubość jaką posiada stary i dodać 1-2 mm żeby kupić podobny. To już wszystko. Udało ci się doczytać do końca :) Mam nadzieje że poradnik ci się przyda i sam będziesz czyścił i wymieniał paste w swoim PC-cie lub laptopie. Pamiętaj też że zakup pasty termoprzewodzącej jest co prawda duży ale na tym nie opłaca się oszczędzać.

Udostępnij:
bEaBluhP