Blog (3)
Komentarze (2.2k)
Recenzje (2)

Opera Unite - serwer www, dzielnie się plikami, videokonferencje itd.

@master_zonk6Opera Unite - serwer www, dzielnie się plikami, videokonferencje itd.
12.08.2010 14:14

Witam wszystkich!

Jak każdy wie (lub nie) Opera to nie tylko przeglądarka stron www, ale także klient poczty, IRC, OperaTurbo i Opera Unite. No właśnie. Co to takiego? Opera Unite to zaawansowany moduł wbudowany w przeglądarkę Opera, umożliwiający wymianę plików, postawienie prostego serwera pod twoją stronę www, wideokonferencje, komunikator, media strumieniowe i wiele więcej. Dodatkowe aplikacje Opery Unite znajdziesz na http://unite.opera.com/applications/. Aplikacje możemy uruchomić wszystkie lub tylko wybraną. Najpierw musimy utworzyć konto. Otwieramy panel boczny i przechodzimy do zakładki Unite.

370157

Klikamy na Uruchom. Wybieramy Nie mam jeszcze konta i postępujemy wg kreatora. Kiedy już uporaliśmy się z wpisaniem loginu i hasła, pora na zabawę.

File sharing

czyli łatwe i szybkie dzielenie się swoimi plikami. Nie potrzebne są zatem Rapidshare'y, by szybko i łatwo przesłać komuś pliczek. Wybieramy File sharing i klikamy na Uruchom. Wybieramy ścieżkę do swojego folderu, który chcemy udostępnić. Teraz klimy dwa razy na File sharing, otwiera się nasza strona w przeglądarce. Po lewej widzimy listę naszych plików. Spokojnie, to tylko podgląd plików na naszym dysku. Żadne pliki nie zostały przesłane do Opera Software ;) Po prawej w miejscu Sharing widzimy linka do naszej "strony" http://home.USER.operaunite.com/file_sharing/, którego przekazujemy naszym znajomym. Standardowo nałożone jest hasło dostępu do naszego wirtualnego folderu. Można je znieść lub stworzyć własne i oczywiście musi być inne niż nasze hasło główne do Opera Unite ;).

370161

Web Server

Aplikacja Web Server umożliwia w błyskawiczny sposób stworzenie z naszego komputera prostego serwera www. Po prostu podajemy ścieżkę do katalogu z naszą wcześniej utworzoną stroną www i podajemy linka do naszej strony www, czyli np. http://home.USER.operaunite.com/webserver/index.html. Możemy, a nawet wypadałoby udostępnić ja publicznie. Oczywiście trzeba samemu zadbać o zindeksowanie strony www w Googlach (tak mi się zdaje).

Media Player

czyli dzielenie się swoją muzyką. I tak podajemy ścieżkę do folderu z mp3, przekazujemy linka do naszego "serwisu" z muzyką. Odwiedzający nasz folder dostaje dobry odtwarzacz muzyki i możliwość zrobienia playlisty. Pamiętajmy, że udostępnianie muzyki jest w Polsce niezbyt zgodne z prawem. Ale wiadomo, ze hardcorowców w naszym kraju nie brakuje ;)

Messenger

czyli komunikator tekstowy a'la Gadu-Gadu. Co tu dużo pisać. Piszemy, piszemy i piszemy. Nawet są buźki.

Photo Sharing

czyli udostępniamy forteczki z wakacji naszym znajomym w wirtualnym albumie. Różnica między File sharing a Photo Sharing jest taka, że w tej drugiej nasz gość nie może kopiować od nas plików. Dzięki temu oferujemy prosty album zdjęciowy z miniaturami i przeglądarka zdjęć, coś w stylu Picassa.

Fridge

czyli zostawiamy naszym znajomym wiadomość na wirtualnej lodówce ;). Jest to swego rodzaju bajer, aby życie nie było nudne :) Kiedy chcemy zostawić jakąś notatkę, odpalamy naszą aplikację Fridge i przy pomocy "nalepek" ozdabiamy naszą "lodówkę" w ciekawe info np. "dziś mnie nie będzie". Znajomy znając nasz adres www, może odczytać naszą i zostawić swoją wiadomość.

370172

My Webcam

Co tu dużo pisać. Udostępniamy obraz z kamerki internetowej i prowadzimy wideorozmowy.

Stream Media

Bardzo ciekawa aplikacja, dzięki której możemy podzielić się naszymi filmikami i muzyką. Obsługiwane formaty to mp3, aac, wma, ogg, flv, swf, aif, aiff, au, bmp, gsm, mov, mid, midi, mpg, mpeg, mp4, m4a, psd, qt, qtif, qif, qti, snd, wav, 3g2, 3gp, ra, ram, rm, rpm, rv, smi, smil, asx, asf, avi, wma, wmv. Czyli chyba wszystkie :) Filmiki działają na takiej zasadzie, że buforowane są w programie Windows Media Player. Działa to podobnie jak Youtube. No i jak pisałem wcześniej, pamiętajmy co udostępniamy, żeby nie mieć kłopotów ;)

UJS Manager

Jest to swego rodzaju instalator naszych skryptów-rozszerzeń do przeglądarki Opera.

Bookmarks

Dzielenie się swoimi zakładkami (ulubionymi stronami) ze znajomymi.

Aplikacji do OperyUnite jest więcej. Na tej stronie http://unite.opera.com/applications/, każdy znajdzie coś dla siebie. OperaSoftware generuje jedynie stronę z naszymi plikami. Pamiętajmy, że to my decydujemy o swojej prywatności i o tym jakie pliki udostępniamy. Wszystkie aplikacje działają, gdy jesteśmy Online tj. mamy włączona Operę i moduł Unite. Moduł Unite jest bezpieczny.

Miłej zabawy!

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)