Blog (21)
Komentarze (359)
Recenzje (0)

Dowolne dopasowanie systemu Linux, czyli co mati75 używa?

Strona główna@mati75Dowolne dopasowanie systemu Linux, czyli co mati75 używa?
17.05.2013 03:14

Będzie kolejny wpis, ponieważ odpisując na komentarze pod poprzednim wpisem mój komentarz byłby zbyt długi.

Tytuł miał być troszeczkę inny, ale nie będę już wylewał żali na temat Ubuntu. Tym wpisem chce pokazać, że da się też inaczej obsługiwać system, którego maskotką jest pingwin. Wskazując przy tym, że istnieją alternatywy dla głównych środowisk graficznych takich jak Gnome, KDE SC czy Xfce, to ostatnie wykorzystuje na domowym laptopie:

467567

ale nie ono będzie tematem mojego wpisu.

Lekkie menadżery okien - potęga systemów Linux/BSD?

Zaprezentuje zestaw aplikacji, który wykorzystuje jako administrator sieciowy do pracy w terenie na szybko, czyli trzeba się gdzieś podłączyć i na szybko coś sprawdzić. Jako sprzęt posłuży mi trup Samsung N210. Nie ma się co na jego temat rozpisywać jak ktoś chce więcej szczegółów wujek google pomoże.

System operacyjny

Jako system bazowy wykorzystuje Debian w wersji unstable + experimental. Dodatkowo używam skompilowane przez siebie jądro, aktualnie w wersji 3.10-rc1, sterowniki Mesa 9.2.0 dostępne w repozytorium git, wersja użyta do kompilacji z dnia 16.05.2013, serwer X 1.14.1 itd, będę na bieżąco pisał o użytych wersjach.

Menadżer startu systemu

Pewnie nie wszyscy wiedzą, że istnieją alternatywy dla GNU Grub. Oczywiście nie są tak popularne, ale jak wiadomo grub lubi przy aktualizacjach często paść. Osobiście używam extlinux, jedynie aktualizacja do wersji testowej skończyła się nie możnością uruchomienia systemu. Spróbuje szerzej opisać to rozwiązanie w innym wpisie.

467575

Menadżer okien

Jako menadżer okien wykorzystuje EvilWM. Super lekkie rozwiązanie, ostatnia stabilna wersja była wydana w lipcu 2011, dodatkowo jestem opiekunem pakietu evilwm w Debianie więc przy okazji sam wyszukuje błędów. Posiada obsługę wirtualnych pulpitów czy efektów, do których wykorzystuje compton.

Emulator terminala

Jako terminal służy mi xterm bądź rxvt-unicode. Lekkie i proste rozwiązanie, co tu dużo pisać.

Terminal multiplexer

Myślę, że jest nowość dla większości czytelników. Co to właściwie jest? Jest to oprogramowanie umożliwiające stworzenie wirtualnych emulatorów konsoli, które pozwala użytkownikowi na dostęp do wielu oddzielnych sesji terminala wewnątrz jednego oknie terminala lub zdalnej pracy sesji terminalu. Ekrany nawet po wylogowaniu nie są wyłączane i polecenia na nich uruchomione nadal są wykonywane. Gdy polecenie wykonywane na ekranie zakończy się, jest on automatycznie zamykany. Znanym przypadek takiego rozwiązanie jest aplikacja GNU screen. Ja do tego wykorzystuje tmux znacznie bardziej rozbudowana alternatywa dla screena.

467582

Pozwala on m.in. na dzielenie okien terminala w pionie i poziomie, tworząc przy tym nowe okna terminala.

Menadżer plików

W komentarzach pod poprzednim wpisem zarzucono mi, że nie znam zakładek plików w Ubuntu zwanego Nautilus lub Files. Oczywiście, że znam. Tylko w zasadzie po co mi one jak mam dużo lepsze rozwiązanie.

467586

Midnight Commander - myślę, że użytkownikom dosa od razu przypomina Norton Commandera, nic bardziej mylnego. Dużo wygodniejsze narzędzie niż klikanie ikonek, aczkolwiek też posiada obsługę za pomocą myszki. Chociaż dla mnie obsługa za pomocą klawiatury jest znacznie szybsza i w zasadzie nie zastąpiona w obsłudze zdalnej serwerów. Wykorzystuje najnowszą stabilną wersję czyli 4.8.8.

467588

Ranger - kolejny konsolowy menadżer plików z mojej kolekcji, znacznie rzadziej używany. Bardzo dobrze się sprawdza czy przeglądaniu drzewa katalogów.

Menadżer zadań

Chyba nie trzeba opisać jego funkcji. Cytując wikipedie:

bEEDROtP
htop - program wyświetlający informacje o aktualnym obciążeniu systemu przez poszczególne procesy działający w konsoli systemu Unix. Wyświetlane dane mogą być sortowane według zużywanej mocy obliczeniowej procesora, ilości zajmowanej pamięci RAM, czasu działania, numeru procesu itd. Zastosowanie programu htop jest takie samo jak w przypadku polecenia top, posiada on jednak wygodniejszy dla użytkownika interfejs.
467593

Przeglądarka WWW

Temat rzeka. Zwykle są to: vimprobable2 (na obrazku), luakit bądź Opera z lekko zmodyfikowanym wyglądem. Ponieważ netbook posiada dość mały ekran, a w przypadku stron każdy piksel się liczy najlepsza dla mnie w tej chwili jest vimprobable2. Przeglądarka oparta o silnik webkit, jedyną jej wadą jest brak kart, ale luakit je posiada więc używam ich zamiennie.

467596

Dodatkowe aplikacje

Dodatkowo wykorzystuje jeszcze:

bEEDROtV
  • links2 - tekstową przeglądarkę internetową
  • gpm - emulator myszy pod konsolą tty
  • cvlc (vlc) - odtwarzacz multimediów
  • feh - przeglądarkę obrazków i menadżer tapet
  • conky i dzen2 - aplikacje odpowiadające za wyświetlanie informacji o systemie na pulpicie
  • zsh - jako powłoka systemowa

Zakończenie

Na zakończenie chciałbym jeszcze dodać zrzut ekranu prezentujący mój pulpit. Patrząc na porę publikacji wpisu błędy jak najbardziej są możliwe, więc spróbuje je najszybciej poprawić. Konfiguracja aplikacji i pulpitu jest dostępna w moim repozytorium git.

467602

Dla użytkowników Ubuntu przygotowałem ppa z wyżej opisanymi aplikacjami:

bEEDROtW
sudo add-apt-repository ppa:mati75/evilwm

Pozdrawiam!

bEEDROuL