Blog (4)
Komentarze (119)
Recenzje (1)
@mati810Historia Przeglądarek cz. 1 - Internet Explorer

Historia Przeglądarek cz. 1 - Internet Explorer

11.11.2010 01:18, aktualizacja: 12.11.2010 18:30

Przeglądarka. Program, z którego korzystamy niemal codziennie, bez którego nie można sobie wyobrazić Internetu w obecnej formie. Rzadko wybierana świadomie – według własnych upodobań i wymagań, częściej zaś wybrana w ciemno lub używana ta już zainstalowana w systemie Windows, czyli Internet Explorer. Właśnie jej dotyczyć będzie dzisiejszy wpis. Nie mam jednak zamiaru poruszać tematu znanego nam dziś Internet Explorera 8 czy 9, a historii flagowej przeglądarki Microsoftu.

Po raz pierwszy Internet Explorer pojawił się na naszych komputerach w 1995 roku, kiedy to Microsoft wydał system Windows 95, który standardowo wspierał standardy TCP/IP (Transmision Control Protocol / Internet Protocol) oraz dial-up. Łatwiejszy dostęp do komputerów oraz wysoka popularność systemu Windows 95 spowodowała wzrost zainteresowania społeczeństwa globalną siecią, dzięki czemu Microsoft niespełna miesiąc po premierze Windows 95 wydał dodatek MS Plus! w którego skład wchodził tzw. Internet Jumpstart Kit, a wraz z nim Internet Explorer w wersji 1.0.

[image=img1] Okno programu Internet Explorer 1.0

Program szybko zaczął zyskiwać na popularności, przeganiając królującego wówczas Netscape’a Navigator. Był od niego znacznie szybszy, jednak posiadał sporo niedociągnięć względem konkurenta. Można tu wymienić m.in. brak wyświetla polskich znaków. Międzyczasie pojawiła się również poprawiona wersja IE 1.5, która jako pierwsze obsługiwała Windows 3.x.

W listopadzie 1995 roku Microsoft prezentuje program Internet Explorer 2.0, który oprócz 32-bitowych systemów Windows obsługiwał system Macintosh. Wówczas zaczęto stosować usprawnienia i dodatkowe narzędzia w tworzeniu stron internetowych, które zyskały na multimedialności oraz stały się bezpieczniejsze. Mowa tutaj o technologiach SSL (Secure Socket Layer protocol), cookies, VRML (Virtual Reality Modeling Language). Dodana została także, obsługa grup dyskusyjnych.

Prawdziwą rewolucję względem poprzedników można było zauważyć w Internet Explorerze 3.0, którego finalna wersja ukazała się w sierpniu 1996 wraz Windows 95 OEM Release 2. Znacznie poprawiona została obsługa HTML oraz wprowadzono zgodność z CSS i Java. IE3 był dostępny również w wersji dla MacOS.

We wrześniu 1997 roku oficjalnie zadebiutował Internet Explorer 4.0, który wydawany był wraz z Windows 95 OSR 2.5 oraz Windows 98. Przeglądarka ta umożliwiała obsługę DHTML co znacznie poprawiło jakość ówczesnej sieci, dzięki większej „multimedialności” stron. Z przeglądarką zintegrowano również Outlook Express 4.0, który był uaktualnieniem znanego z wcześniejszych wersji przeglądarki „Internet Mail and News”.

W marcu 1999 oficjalnie wydany zostaje Internet Explorer 5.0. Była to ostatnia wersja przeglądarki Microsoftu, której instalacja była możliwa w systemach Windows 3.1x NT 3.x. Standardowo przeglądarka dostępna była wraz z systemem Windows 98SE. Nie zawierała ona znaczących zmian względem poprzedniczki. Po niemal półtorej roku od oficjalnego wydania, pojawiła się również wersja 5.5 dostępna w Windows Millenium.

[image=img2] Okno programu Internet Explorer 5.0

W 2001 roku wraz z systemem XP swoją premierę miał Internet Explorer 6 – chyba najbardziej znana edycja przeglądarki Microsoftu. Według producenta była ona wykonana w bardziej niezawodnej technologii niż poprzedniczki, a priorytetem przy ich tworzeniu miały być niezawodność, elastyczność i większa prywatność. Ta wersja Internet Explorera wywoływała najwięcej kontrowersji, bowiem w latach jej największej świetności była używana przez 57% (starsze wersje IE 35%) użytkowników, podczas gdy konkurencyjny Netscape Navigator czy Mozilla posiadały jedynie 1% udziału w rynku Szósty IE, był często krytykowany oraz brany za cel wielu akcji, mających na celu jego „wyrzucenie” z rynku ze względu na brak kompatybilności z nowoczesnymi standardami, takimi jak np. XHTML. Innym pretekstem do tego typu akcji była kwestia bezpieczeństwa danych użytkowników, spowodowana nieodpowiednią polityką bezpieczeństwa.

18 października 2006 roku to oficjalna premiera siódmej wersji przeglądarki giganta z Redmond. Od tego wydania nazwa programu uległa zmianie i nosiła nazwę Windows Internet Explorer (poprzednio Microsoft Internet Explorer). W porównaniu ze swoim poprzednikiem nowy IE był bardzo rewolucyjny pod względem wizualnym. Po raz pierwszy bowiem wykorzystano tu przeglądanie stron na kartach oraz interfejs Aero (w Windows Vista). W kwestiach bezpieczeństwa zastosowana została m.in. technologia automatycznego filtrowania antyphishingowego . Wbudowany został również czytnik RSS i Atom. Ulepszono także obsługę CSS, jednak nie wprowadzono pełnej obsługi tego standardu.

W tym momencie dochodzimy do aktualnie najnowszej stabilnej wersji Internet Explorera, czyli wersji 8 :-) Jej oficjalna premiera miała miejsce 19 października 2009 roku, a 27 kwietnia 2009 pojawiła się w usłudze Windows Update, jako aktualizacja automatyczna. Jej instalacja możliwa jest w systemach Windows XP z dodatkiem Service Pack w wersji co najmniej 2 Windows Vista, oraz edycjach serwerowych Server 2003, 2008 i 2008R2. Jest też domyślnie wbudowaną przeglądarką w Windows 7. Najważniejsze zmiany względem poprzednika to pełna zgodność ze standardem CSS 2.1, ulepszona współpraca z technologią AJAX oraz tryb InPrivate, umożlwiający przeglądanie stron bez zapisywania historii. W ósmym IE zastosowano również tzw. Dodatki Webslice, umożliwiające dostęp do wybranych treści w niektórych serwisach, bezpośrednio z paska ulubionych (również zastosowanym po raz pierwszy w IE8). Według producenta program jest bardziej stabilny i mniej pamięciożerny od starszych edycji tej przeglądarki.

Najnowszą dostępną publicznie wersją programu Internet Explorer jest publiczna beta wersji 9, która ukazała się 15 września br. Nowa przeglądarka ma być szybsza oraz bardziej kompatybilna od konkurentów, a potwierdzać ma to wynik 95/100 punktów osiągnięty w teście acid3. Program ma w pełni wykorzystywać akcelerację sprzętową HTML5. Pod względem interfejsu program przeszedł spory facelifting. Usunięte zostało pole wyszukiwarki, które teraz jest zintegrowane z paskiem adresu, a obok niego wyświetlają się karty z otwartymi stronami. Pozwoliło to na maksymalne zwiększenie powierzchni wyświetlanej strony. „Dziewiątka” nie będzie dostępna dla systemu Windows XP.

[image=img3] Okno najnowszego Internet Explorera 9 - beta

To już koniec tego dla niektórych pewnie nudnego i małowartościowego, dla innych zaś ciekawego wpisu. Starałem się tu zebrać najważniejsze daty z historii przeglądarki formy Microsoft, która wbrew pozorom jest bardzo długa i dla niektórych zapewne interesująca, a jej pełne rozpisanie zajęłoby sporo czasu. Z góry dziękuję za wszelkie komentarze i poprawki do ewentualnych błędów, które w razie potrzeby postaram się na bieżąco aktualizować.

Tak na marginesie: Nie jestem fanboyem Microsoftu, Internet Explorera nie używam. Wybrałem go na potrzeby tego wpisu dlatego, że jest przeglądarką o chyba najdłuższej historii. :P

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)