Blog (4)
Komentarze (119)
Recenzje (1)
@mati810Historia przeglądarek cz. 2 Netscape Navigator

Historia przeglądarek cz. 2 Netscape Navigator

13.11.2010 15:49, aktualizacja: 14.11.2010 20:41

Na prośbę użytkowników, którzy czytali mój poprzedni wpis dotyczący przeglądarki Internet Explorer postanowiłem napisać jego kolejną część, w której opisałem historię programu, dzięki któremu być może nigdy nie powstała by przeglądarka firmy Microsoft. Program, który miał zrewolucjonizować znaną obecnie sieć Web i stać się największym rywalem firmy z Redmond nosił nazwę Netscape Navigator.

Netscape nie był jednak pierwszą graficzną przeglądarką internetową, bowiem przed nią powstała Mosaic. Stworzona przez zafascynowanego globalną siecią studenta Marca Andreessena. Korzystała z niej tylko grupa studentów zapaleńców.

Nikt nie spodziewał się, że dzieło Andreessena zostanie w jakikolwiek sposób dostrzeżone. Jednak potencjał Internetu dostrzegł James Clark, który postanowił zainwestować swoje pieniądze, zarobione na firmie Silicon Graphics w rozwój Mosaic. Spotkał się z Andreessenem w wyniku czego powstała firma Mosaic Communications wydawca przeglądarki Netsacape Navigator i największy wróg Microsoftu.

Kalendarium:

--

Czerwiec 1993 roku - Marc Andreessen tworzy Mosaic - pierwszą graficzną przeglądarkę internetową.

Kwiecień 1994 James Clark i M. Andreessen zakładają firmę Mosaic Communications.

13 października 1994 roku powstaje przeglądarka Netscape Navigator 1.0

[image=img1] Okno Netscape Navigatora 1.0

11 listopada 1994 - firma Clarka i Andreessena zmienia nazwę na Netscape Communications.

[image=img2] Twórcy przeglądarki Netscape Navigator w 1994 roku

W kwietniu 1995 roku wydany zostaje Netscape Navigator 1.1, który względem poprzednika obsługiwał tabele oraz własne atrybuty i elementy HTML, w tym kolor tła oraz tekstu.

Czerwiec 1995 - firma Microsoft zaniepokojona popularnością Netscape'a, oferuje firmie Clarka, milion dolarów w zamian za nieograniczony dostęp do ich technologii wykorzystywanych do tworzenia ich przeglądarki. Netscape Communications odmawiają firmie Billa Gatesa.

Lipiec 1995 roku - zostaje wydana finalna wersja 1.2 w której zaktualizowano interfejs użytkownika, który był teraz bardziej dostosowany do systemu Windows 95.

Latem 1995 roku udział Netscape Navigatora w rynku przekracza 80%.

W sierpniu 1995 Microsoft wydaje oficjalnie system Windows 95, a wraz z nim przeglądarkę Internet Explorer 1.0, która nie jest jeszcze zintegrowaną częścią systemu, a jedynie elementem pakietu MS Plus!

5 luty 1996 - oficjalnie wydany zostaje Netscape Navigator 2 z przełomowymi rozwiązaniami takimi jak obsługa ramek, Java czy JavaScript.

Niespełna dwa miesiące od wydania Netscape Navigator 2 wydana zostaje pierwsza wersja beta trzeciej odsłony przeglądarki o nazwie kodowej Atlas. Kolejne wersje beta ukazywały się co około dwa miesiące, a oficjalne wydanie Netscape Navigatora 3.0 miało miejsce 15 października 1996 r. Udoskonalono w niej kod HTML ulepszając formatowanie tekstu, kolory teł w tabelach, oraz dodając nowe wtyczki. NN3 obsługiwał SSL w wersji 3.0. Trzeci Navigator był aktualizowany do października 1997 roku.

W tym samym okresie (tj. październik 1996) firma ogłasza, że będzie wydawać oprogramowanie dla przedsiębiorstw.

W grudniu 1996 wychodzi pierwsza beta pakietu Netscape Communicator, który wydawany był w dwóch wersjach - Standard i Professional. Kolejne bety ukazywały się co około dwa miesiące, dzięki czemu oficjalny produkt finalny zawierał:

* Przeglądarkę Netscape Navigator 4, w której dodano obsługę dodatkowych znaczników HTML, arkuszy stylów CSS 1.0 i JavaScript oraz czcionki dynamiczne. * Klienta poczty e-mail Netscape Messenger, który obsługiwał maksymalnie jedno konto POP3. * Edytora HTML Netscape Composer * Komunikator Netscape Conference * Kalendarz Netscape Calendar (tylko w wersji Professional).

Oficjalnie pakiet ukazał się 11 czerwca 1997 roku i był aktualizowany do listopada 1998.

3 września 1997 - Netscape prezentuje swój serwis internetowy NetCenter znajdujący się pod adresem http://netscape.com Można było znaleźć w nim informacje ze świata, grupy dyskusyjne oraz pobrać oprogramowanie. Serwis działa do dziś pod adresem http://netscape.aol.com

Wrzesień 1997 - firma Microsoft dołącza przeglądarkę Internet Explorer 4.0 na stałe do systemu Windows 98, przez co natychmiast zyskuje na popularności, kosztem płatnego Netscape Navigatora.

22 stycznia 1998 roku firma Netscape Communications ogłasza, że wszystkie kolejne wydania pakietu Communicator w wersji Standard, będą udostępniane za darmo. Jednocześnie ogłasza, że udostępni kod Navigatora, przez co jego dalszy rozwój będzie kontynuowany jako przeglądarka open-sorce.

23 lutego 1998 roku rusza strona projektu Mozilla , a jej adres to http://mozilla.org

31 marca 1998 roku według wcześniejszych zapowiedzi udostępniony zostaje kod pakietu Communicator.

18 maja 1998 - Departament Sprawiedliwości USA wytoczył firmie Microsoft proces w którym oskarżył ją, że wykorzystując swój monopol na systemy operacyjne Windows, uniemożliwił klientom dostęp do produktów konkurencyjnych firm (w tym Netscape Communications). Microsoft miał ponoć grozić swoim klientom, między innymi firmie Compaq, że jeśli ta będzie instalować w sprzedawanych przez siebie pecetach produkty Netscape, cofnięta zostanie im koncesja na instalację systemu Windows w ich komputerach.

W sprawie zapadł wyrok skazujący, który nakazywał firmie Billa Gatesa jej podziału, przez co wartość Microsoftu spadła o ponad 30 miliardów dolarów.

Microsoft złożył apelację, w wyniku której nakaz odwołano, ze względu na zbyt wysoki wymiar kary.

Pod koniec tego procesu Bill Gates zrezygnował z prezesury w firmie i przekazał ją Stevowi Bellmerowi.

28 września 1998 roku opublikowano wyniki badań, według których Netscape Navigator posiadał mniej niż 10% udziału w rynku.

19 października 1998 oficjalnie wydano wersję 4.5 pakietu Communicator z ulepszonym klientem poczty oraz dodanym odtwarzaczem RealPlayer firmy RealNetworks.

W listopadzie 1998 zapowiedziano, że Netscape Navigator 5.0 będzie zupełnie nowym produktem, nie mającym wiele wspólnego z poprzednikami, a stworzony będzie na opracowanym przez Mozillę silniku Gecko.

W tym samym czasie firma Netscape Communications zostaje kupiona przez firmę America OnLine (AOL), na co swój sprzeciw wyraził Jamie Zawinski z Mozilli. Do dziś w archiwum projektu można znaleźć e-mail ówczesnego prezesa AOL - Steve'a Case'a, skierowany do Ziwinskiego jako odpowiedź na jego publikację na łamach Mozilla.org.

1 kwietnia 1999 roku Zawinski opuszcza projekt Mozilla, ze względu na konflikt z prezesem AOL.

14 listopada 2000 roku ukazuje się finalna wersja Netscape 6.0 (wersja 5 została pominięta w celu numeracyjnego dogonienia przeciwnika jakim był Microsoft, który wówczas wydawał Internet Explorera 5.5). Nowy Navigator oparty był na Mozilli 0.6. Najnowszy wówczas Netscape został uznany przez wielu stałych użytkowników za porażkę, przez co przesiedli się oni na przeglądarkę Microsoftu. Tym samym udział przeglądarki AOL'a w rynku spadł do poniżej 1 procenta.

Netscape 6.0 obsługiwał m.in takie standardy jak CSS, XML, XHTML, HTML, JavaScript 1.5. Przeglądarka ta nie posiadała jednak wstecznej kompatybilności z wersją 4.x, przez co wiele starszych stron zwyczajnie nie działała prawidłowo w nowym programie.

Dodano również nowego klienta poczty, obsługującego więcej niż jedno konto POP3. Z przeglądarką zintegrowano też komunikator AOL IM, który dotychczas dostępny był tylko jako osobny program.

W lutym 2001 ukazała się wersja 6.0.1 Netscape'a (bazował na Mozilli 0.6.2.). Naprawiono w nim najważniejsze błędy i w praktyce nie dodano nic nowego względem wydania 6.0.

Sierpień 2001 to miesiąc ukazania się wersji 6.1 (Mozilla 0.9.2). Program działał zdecydowanie szybciej względem poprzedników, a to dzięki zintegrowaniu wielu jej komponentów z autostartem systemu Windows. Do innych istotnych zmian można zaliczyć ulepszoną obsługę języków obcych oraz zmieniony wygląd.

Netscape 6.2 (Mozilla 0.9.4) wydana 30 października 2002 roku w pełni obsługiwała system MacOS X. Klient pocztowy był lepiej zintegrowany z wbudowanymi aplikacjami systemu Windows oraz posiadał obsługę trybu offline dla kont IMAP.

29 sierpnia 2002 - Wydano opartego na Mozilli 1.0.1Netscape'a 7.0 Wersja ta posiadała przeglądanie stron na kartach oraz w trybie pełnoekranowym. Miała wbudowany menedżer pobierania plików oraz program Radio@Netscape, służący do odtwarzania strumieniowego wybranych stacji radia internetowego. Inne, mniej znaczące nowości to m.in. wyświetlanie ikon stron WWW, czy też ustawianie obrazka jako tapety pulpitu bezpośrednio z poziomu menu kontekstowego przeglądarki.

Na prośbę AOL usunięto możliwość blokowania wyskakujących okienek, gdyż zagrażało to jej zarobkom z tytułu reklam. Funkcję przywrócono w wersji 7.0.1 po protestach użytkowników.

Grudzień 2002 Większość programistów pracujących nad Netscape'em zostaje zwolniona lub przeniesiona do pracy nad innymi projektami (m.in. nad Gecko).

18 lutego 2003 - Wydano Netscape'a 7.0.2, zawierającego poprawki stabilności i bezpieczeństwa względem wersji 7.0.1.

29 maja 2003 dochodzi do ugody pomiędzy firmami AOL i Microsoft. Gigant z Redmond zapłacił firmie America OnLine 750 mln dolarów i ogłoszono współprace obu firm w zakresie usług internetowych. Dodatkowo AOL otrzymała 7-letnią licencję na wykorzystywanie technologii zawartych w przeglądarce Internet Explorer do rozwoju Netscape'a

30 czerwca 2003 - wydany zostaje Netscape Navigator 7.1 oparty na Mozilli 1.4. Najważniejsze zmiany to dodanie filtrów antyspamowych do programu, obsługa CSS 2.1 (oraz częściowo CSS 3.0), wstepna obsługa kontrolek ActiveX.

15 lipca 2003 - przeważająca część osób rozwijających Netscape'a zostaje zwolniona przez AOL lub przeniesiona do innych projektów, w wyniku czego upada Netscape jako firma, a jej nazwa pozostaje własnością America Online. Z budynku siedziby firmy Netscape znika logo.

Pracownicy zwolnieni z AOL'a zakładają Mozilla Foundation i stawiają sobie za cel wspieranie rozwoju przeglądarki i technologii na których bazuje.

2 stycznia 2004 roku AOL zaprzestaje sprzedaży płyt CD z pakietem Netscape oraz drukowanych przewodników po pakiecie.

17 sierpnia 2004 - ukazuje się Netscape 7.2 oparty na Mozilli 1.7.2. Do nowości można zaliczyć poprawiony filtr antyspamowy oraz zwiększoną zgodność ze standardem CSS. Mimo wszystko program uznano za zbyt dziurawy i nie zdobył zbyt dużej popularności.

30 września 2004 AOL sprzedaje firmie Redhat stare oprogramowanie z serwerów Netscape Communications. Redhat planuje wówczas ich wydanie jako oprogramowanie open-source.

19 maja 2005 Udostępniono finalną wersję przeglądarki Netscape 8, bazującej na Firefoxie 1.0.3 Zawierała ona filtr antyphishingowy, blokadę wyskakujących okienek i sporo dodatkowych zabezpieczeń. Najważniejszą nowością była jednak możliwość wyboru silnika renderującego strony między tym z Firefoxa, a tym znanym z Internet Explorera.

Dzień później tj. 20 maja 2005 r, wydano wersję 8.0.1, która zawierała poprawki zabezpieczeń.

8 sierpnia 2005 Mozilla ogłasza utworzenie spółki Mozilla Corporation, która zajmie się rozwojem przeglądarki Mozilla Firefox oraz klienta pocztowego Mozilla Thunderbird

15 października 2007 po ponad roku testów wydanoNetscape Navigator 9. Przeglądarka ta uznawana była za Firefoxa 2 ze zmienionym wyglądem. Dodatkowo posiadała kilka funkcji charakterystycznych dla poprzednich wersji programu.

28.12.2007 roku na dobre zaniechano prace nad kolejnymi wersjami Netscape Navigatora. Ostania aktualizacja wersji 9, miała miejsce 20 lutego 2008, kiedy to wydano Netscape Navigatora 9.0.0.6

[image=img3] Okno ostatniego wydania przeglądarki Netscape w wersji 9.0.0.6.

Tak kończy się długa historia pierwszej wydanej na tak wielką skalę graficznej przeglądarki, której sukces został zatrzymany przez monopolistycznego giganta. Przykre jest to, że mimo wielu prób nie udało się uratować Netscape'a od upadku.

Następny wpis dotyczyć będzie historii Mozilli Firefox, która rozpoczęła się już w tym wpisie, bo przecież wszystko zaczęło się od Mosaic :-)

Komentarze mile widziane.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)