Blog (23)
Komentarze (170)
Recenzje (2)
@max1910NaviExpert pod lupą – czyli nawigacja w telefonie

NaviExpert pod lupą – czyli nawigacja w telefonie

04.05.2011 11:37

Nasze telefony już przestały nam służyć tylko do prowadzenia rozmów czy pisania SMS-ów. Z roku na rok mają coraz więcej gadżetów, z których korzystamy. Jedną z nowych funkcji jest wbudowany GPS. Właśnie na temat oprogramowania wykorzystującego tą funkcję poświęcę swój wpis. W telefonie, który otrzymałem przy przedłużeniu umowy (SE Hazel) zainstalowany był program NaviExpert. Jest to program, który spełnia rolę osobistego przewodnika. Do jego działania potrzebne jest połączenie z internetem, ponieważ mapy nie są instalowane na urządzeniu lecz pobierane z sieci na bieżąco i oczywiście odbiornik GPS w telefonie.

Co oferuje?

Po uruchomieniu programu mamy menu podzielone na cztery działy:

384301

Nawiguj – tutaj możemy zaplanować trasę, wznowić ostatnio zaplanowaną czy wyświetlić demo trasy. Przy planowaniu wybieramy spośród trzech trybów nawigowania mianowicie nawigacja samochodowa, nawigacja piesza lub nawigacja komunikacją miejską. Możemy przy planowaniu marszruty dodać punkty pośrednie naszej podróży. Następnie określamy typ trasy oraz możliwość korzystania z płatnych dróg. Aplikacja wskazuje nam kierunek za pomocą komunikatów graficznych lub głosowych. Nawigacja piesza nie uwzględnia nakazów kierunku poruszania się po wybranej drodze. Nawigacja środkami komunikacji miejskiej wytycza trasę z uwzględnieniem linii autobusowych i tramwajowych w większości miast w Polsce (Trasy w komunikacji miejskiej ustalane są przy pomocy portalu Jakdojade.pl www.jakdojade.pl )

Mapa – za pomocą tej opcji możemy wskazać aktualną pozycję i śledzić ją na mapie. Obraz mapy możemy przybliżać i oddalać, mamy również do wyboru warstwy, które mają być wyświetlone (min. kierowca, krajobraz, turystyka, zakupy, rozrywka, noclegi, gastronomia, sport kultura, transport, urzędy, biznes, zdrowie, telekomunikacja, edukacja, religia). Tryb dzień/noc automatycznie dostosowuje kolorystykę mapy do pory dnia. Ciekawą opcją jest opcja SMS, która pozwala na wysłanie wiadomości tekstowej z naszymi współrzędnymi geograficznymi. Taka wiadomość na pewno ułatwi nam odnalezienie się (opłata za SMS zgodna ze stawkami naszego operatora).

384304

Szukaj – bogata baza punktów POI umożliwia w szybki sposób znalezienie restauracji czy bankomatu. Przy wielu miejscach dostępny jest również ich krótki opis. Możemy dodawać własne punkty POI.

Narzędzia – ostatnia zakładka pozwala na konfigurowanie aplikacji i map.

Gdzie można instalować?

Do prawidłowej pracy aplikacja NaviExpert wymaga telefonu komórkowego o odpowiednich parametrach oraz odbiornika GPS.

Wymagania dotyczące telefonu komórkowego

• 3 MB miejsca w pamięci telefonu, • możliwość uruchamiania aplikacji Java o wielkości 2 MB (max jar size), • rozmiar stosu pamięci: 5 MB (heap size), • posiadanie interfejsu Bluetooth API (JSR-82), • połączenie z Internetem poprzez profil Internet GPRS.

Wymagania dotyczące telefonu komórkowego Windows Mobile

• wirtualna maszyna Java Esmertec Jbed, • 5MB wolnego miejsca w pamięci telefonu, • możliwość uruchamiania aplikacji Java o wielkości 2 MB (max jar size), • rozmiar stosu pamięci: 5 MB (heap size), • połączenie z Internetem poprzez profil Internet GPRS.

Wymagania dotyczące odbiornika GPS

• interfejs Bluetooth lub wbudowany GPS.

Wszystko ładnie wygląda, ale ile to kosztuje?

Korzystanie ze wszystkich opcji programu nie jest bezpłatne, aby móc korzystać z trybu komunikacji miejskiej czy trybu nawigacji należy wykupić abonament. Producent proponuje nam cztery warianty.

1. Opcja darmowa, która pozwala na przeglądanie mapy Polski i wyszukiwanie adresów czy punktów POI. 2. NaviPlan Polska – pakiet nawigacyjny, który pozwala na ominięcie korków. Wyświetla informację nt. fotoradarów, remontach czy utrudnieniach. Dodatkowo dostępna jest wyszukiwarka ciekawych miejsc i adresów POI. W zestawie znajduje się tryb nawigacji pieszej. Koszt aktywacji tego pakietu to 3 zł na 24h, 11,07 zł na 4 dni, 24 zł na miesiąc lub 99 zł za rok. 3. NaviPlan Polska i Europa oferuje taka samą funkcjonalność co NaviPlan Polska z rozszerzeniem na szczegółowe mapy 31 europejskich państw. Koszt 29 zł za miesiąc lub 169 zł za dwa lata. 4. NaviPlan Urban – całe miasto w telefonie. Dzięki niemu możemy planować podróż środkami komunikacji miejskiej w 9 miastach tj. Bydgoszcz, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Toruń, Trójmiasto, Warszawa oraz Wrocław. Koszt 11,07 zł na rok.

Ten rodzaj programu do nawigowania jest dobry dla użytkowników posiadających pakiety internetowe w swoich telefonach oraz osób, które nie chcą ze sobą nosić dodatkowych urządzeń a telefon zawsze mają ze sobą. Aplikacja zapewnia nam pełny pakiet opcji znanych min. z AutoMapy. Polecam aplikację głównie osobom, które przemieszczają się środkami komunikacji miejskiej lub pieszo. Przy wyborze właśnie tych środków komunikacji aplikacja bardzo pomaga w zdobyciu celu podróży zwłaszcza w obcym mieście. Kolejnym atutem jest możliwość wykupienia krótkoterminowych pakietów nawigacyjnych np. na 24h 3 zł.

Informację nt. cen pakietów i wymagań aplikacji pochodzą z oficjalnej strony NaviExpert.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)