Blog (11)
Komentarze (68)
Recenzje (0)

Nadszedł czas na wybór.

@michal.b1990Nadszedł czas na wybór.
05.03.2010 13:13

Ekran wyboru przeglądarki stał się faktem. Czy spełni on swoje zadanie?

Ekran wyboru przeglądarki już jest. Donoszą o tym niemal wszystkie serwisy traktujące o IT. Cieszą się producenci przeglądarek, szczególnie Opera, która już twierdzi, że ekran przyczynił się do zwiększenia liczby pobrań tej norweskiej przeglądarki (źródło IDG.pl). Opinie producentów przeglądarek przedstawia również portal Gazeta.pl.

Ponieważ ekran ten jest zwykłą stroną internetową mogłem go bez najmniejszych przeszkód zobaczyć "na żywo", pomimo że stosowna aktualizacja nie jest obecna w moim systemie.

Muszę przyznać, że chociaż wymuszanie na Microsofcie takiego rozwiązania zawsze wydawało mi się co najmniej dziwne, to ekran sprawia dość pozytywne wrażenie. Zaraz po jego uruchomieniu ekran przedstawia loga najpopularniejszych przeglądarek (Chrome, Firefox, Internet Explorer, Opera, Safari) pod którymi widnieje krótki opis każdego programu. W tym miejscu rzuca się w oczy dość niefortunne nazwanie Safari wyszukiwarką. Poniżej opisów znajdują się dwa przyciski: zainstaluj oraz powiedz mi więcej. Po kliknięciu na ten drugi użytkownik zostaje przeniesiony na stronę przedstawiającą zalety danego programu przygotowaną przez jego producenta. Na samym dole umieszczony został pasek przewijania. Po jego przesunięciu w prawo wyświetlone zostają kolejne loga i opisy. Zdziwiłem się gdy zobaczyłem tam zupełnie nieznane mi nazwy. Być może to rzeczywiście spełni swoją rolę edukacyjną - pomyślałem wpatrując się w ekran.

Co do tego są jednak pewne wątpliwości. Bardzo prawdopodobne jest, że niezaawansowani użytkownicy po prostu klikną w najbardziej znajomą ikonkę, czyli niebieskie e. Istnieje również obawa, że ekran wyboru przeglądarki w ogóle nie trafi do tych najbardziej nieuświadomionych użytkowników, którym potrzebna jest edukacja. Mam tu na myśli osoby nadal korzystające z przestarzałego IE 6 używanego na pirackich systemach Windows XP z wyłączonymi aktualizacjami automatycznymi, zainstalowanych i skonfigurowanych przez znajomego "informatyka".

Jak będzie w rzeczywistości, czy ekran wyboru spowoduje zmiany na rynku przeglądarek pokaże czas. Od niedawna pojawiają się informacje, że firmy, które pośrednio doprowadziły do pojawienia się okna wyboru przeglądarek domagają się wprowadzenia tego rozwiązania na całym świecie, a nie tylko na terenie UE. Robi się ciekawie, ale czy na pewno sprawiedliwie? Można zadać pytanie: dlaczego podobne rozwiązanie nie pojawi się również w innych systemach operacyjnych np Mac OS?

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)