Blog (11)
Komentarze (68)
Recenzje (0)

Płatne strony WWW gazet - moja analiza problemu

@michal.b1990Płatne strony WWW gazet - moja analiza problemu
03.06.2010 16:20

Ostatnio dużo mówi się o wprowadzaniu całkowicie płatnego dostępu do serwisów internetowych prowadzonych przez redakcje papierowych dzienników, tygodników, etc. Ogólnie rzecz biorąc jest to debata o obecności prasy w internecie i warunkach tejże obecności. Niedawno świat obiegła informacja, że za dostęp do tworzonych przez siebie treści zmierza pobierać opłaty znany, poważny brytyjski dziennik The Times. Czy taka polityka ma przyszłość?

Moim zdaniem ma, jednak niezbędne do tego jest spełnienie pewnych warunków. Jakich? Przede wszystkim pod względem jakości oferowanych treści.

Płatna internetowa prasa powinna, według mnie, oferować zawartość znacznie wyższej jakości od tej udostępnianej przez media typowo internetowe, takie jak popularne portale. Nie powinno tam być miejsca na krótkie newsy pochodzące z agencji informacyjnych. Powinny być za to artykuły dłuższe, przedstawiające bardziej dogłębną analizę danego problemu m. in opinie ekspertów, komentarze redakcji. Kolejnym ważnym elementem na który należy zwrócić uwagę jest jakość samego przekazu informacji, nie tylko w kwestiach merytorycznych, ale również brak literówek, porządne formatowanie tekstu. Innymi słowy artykuły nie mogą być pisane na kolanie, a to niestety na polskich stronach dość często się zdarza. Zwracałem na to uwagę w moim pierwszym wpisie na tym blogu O poziomie artykułów i komentarzy w internecie słów kilka.

Kolejna sprawa to przygotowanie treści do wymagań serwisu internetowego, a nie tylko prezentowanie artykułu żywcem wziętego z wydania papierowego, który nijak się ma do realiów strony WWW. Mam na myśli na przykład odwoływanie się w treści artykułu do ilustracji, czy tabelki umieszczonej poniżej lub obok. Niestety często zdarza się że ta tabelka czy ilustracja owszem jest we wskazanym miejscu ale na papierze, a nie w internecie.

Następna rzecz to irytujące reklamy, przysłaniające treść, a co gorsza nie raz zawierające dodatkowo efekty dźwiękowe. Wiem, że są możliwości blokady tego typu zawartości - sam korzystam z Adblock'a, jednak w płatnych serwisach nie powinno być miejsca na takie reklamy. Nie oznacza to jednak że reklam nie może być tam wcale. Reklamy nie muszą być irytujące. Wzorem w tym przypadku jest dla mnie vortal dobreprogramy.pl - jedna z niewielu stron na których nie ma potrzeby blokowania reklam. Z takich wzorców powinni czerpać twórcy płatnych serwisów.

Jeśli elektroniczna prasa spełniłaby powyższe warunki, to jestem gotów zapłacić za oferowane przez nią treści. A jakie jest Wasze zdanie? Zapraszam do komentowania i dyskusji.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)