Blog (10)
Komentarze (1.1k)
Recenzje (0)

Copilot Live Premium - pierwsze wrażenia

@misiek440v2Copilot Live Premium - pierwsze wrażenia04.07.2011 19:35

Parę dni temu ukazało się nowe oprogramowanie nawigacyjne przeznaczone dla urządzań mobilnych, mowa tutaj o mało znanej w Polsce serii Copilot oraz jej najnowszym dziecku aplikacji Copilot Live Premium.

Program "Copilot Live Premium" to jakby kontynuacja linii live(ostatnia wersja 8), choć sam producent zaznacza, że jest to zupełnie nowy produkt (czyżby chęć zbicia kasy?). Warto tu zwrócić uwagę, że obecnie trwa promocja gdzie produkt kosztuje połowę swojej normalnej ceny, mianowicie ~25 GBP co daje nam około 130zł (z vat). Cena wydaje mi się bardzo atrakcyjna jako że wraz z nawigacją dostajemy kompletną mapę Europy od firmy Navteq (ta sama co w Automapie).

Po załączaniu wita nas zupełnie nowy interfejs użytkownika, który po kilkunastu minutach staje się bardzo intuicyjny i przejrzysty, podzielony jest on na 5 zakładek które wstępnie postaram się przybliżyć.

1."Przejdź na stronę" - mamy tutaj dostępne opcje nawigowania przez podanie adresu, ulubionego miejsca, poi, z listy kontaktów, możemy również podać dokładne współrzędne. Znajdziemy też ciekawą opcje "foto-nawigacja", która pozwala wybrać zdjęcie z galerii które było robione z geo-tagowaniem. Wszystkie funkcje poprawnie działają i nie zauważyłem większych problemów (w live8 różnie to bywało przede wszystkim z foto-nawigacją podczas gdy tu działa bezproblemowo).

2."Trasa" - Dostępne tu mamy rożne możliwości planowania naszej trasy, dodawania punków przelotowych, optymalizacje trasy oraz jej odczyt i zapis. Widać tutaj ciekawe zmiany porównując z "live 8". Nie mamy już do wyboru trasy szybkiej, ekonomicznej czy krótkiej, zamiast tego na podglądowej mapce wyświetlają się trasy alternatywne coś na wzór Navigona, co jest bardzo wygodne, dodano też opcję przeciągnij trasę co jest naprawdę bardzo wygodną funkcją z którą nie spotkałem się w innych oprogramowaniach, pozwala ona przeciągnąć wyznaczoną trasę tak aby system przekalkulował ją przez inny punkt. Znajdziemy tez zakładkę z informacją o korkach, niestety opcja ta jest osobno płatna i nie działa w Polsce, więc jest dla nas praktycznie bezużyteczna. Z opcji znanych mi z poprzednich wersji mamy możliwość wyboru pojazdu jakim się poruszamy, oraz skorygowania silnika wyliczania trasy przez ręczne podanie prędkości i kategoryzacji dróg(chyba jedyna nawigacja z tą opcją na Androida).

3."Copilot Live" - Zakładka w której znajdziemy informacje pomocy(ENG), informacje o aktualizacji, a także możliwość pobrania map.

4."Ustawiania" - nie będę tu wszystkich funkcji opisywał bo jest ich dość sporo, natomiast to co mi się rzuciło w oczy na tle konkurencji to możliwość zmiany dpi z poziomu menu, oraz współpraca z "Text to Speech". Nawigacja poprawnie działa z Ivoną jak i proponowanym przez ALK SVOX (koszt koło 8zł), dzięki czemu usłyszymy Polskie nazwy ulic wypowiadane przez nawigacją. W tym menu znajdziemy również funkcje społecznościowe takie jak FB czy Twitter (gdzie nam tego jeszcze nie wcisną xD) ale ze względu na brak owych kont nie miałem jak przetestować, choć postaram się to z czasem uaktualnić.

Znajdziemy tu również funkcje standardowe jak ostrzeganie przed radarami, zmiana stylu mapy, czy opcja "clear turn", która pokazuje nam obrazek w trakcje jazdy z wyborem pasów(opcje z live 8).

5."Więcej" - W ostatniej zakładce znajdziemy dodatki typu pogoda, opcje szukania auta na parkingu czy miejsca FaceBook oraz Wikipedii. Niestety mimo usilnych starań opcja związana z Wikipedią z bilzej nieznanych przyczyn u mnie nie zadziałała.

Widać że twórcy ALK przyłożyli się do pracy i wydali całkiem kompletny i przyjazny w użytkowaniu produkt. W copilot premium nie znajdziemy takich rarytasów jak w AutoMapie czy Sygic Aura jak budynki 3D oraz Mapy wysokościowe 3D, ale mimo to nawigacja naprawdę robi dobre wrażenie. Zauważyłem również że zmienił się algorytm wyznaczania tras, czy na lepsze okaże się po kilkunastu tysiącach kilometrów, bo na obecną chwilę ciężko mi coś na ten temat powiedzieć. Po niedługich testach w trasie postaram się podzielić tą informacją.

Podsumowując: +Ładny, dopracowany interfejs +Szybkość +Promocyjna Cena +Mapy Navteq +nawigowanie między państwami bez kompletnej mapy europy +text to speech +Jak będzie prowadzić przynajmniej jak live8 to jak dla mnie najlepsza navi na androida

-wyszukiwanie ulic po pierwszym członie (nie wspominałem o tym wcześniej ale jest prawdopodobnie bug, ponieważ nawigacja nie umie wyszukać nazwy ulicy po drugim członie, mam nadziej że zostanie to usunięte) -brak 3D gadżetów xD (mapy, budynki) -brak możliwości aktualizacji z Live 8

Moja ocena to 7,5/10, zapraszam do komentowania

388931
388932
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)