Blog (44)
Komentarze (455)
Recenzje (0)

Legalna Kultura, głupcze(1)

Strona główna@MonczkinLegalna Kultura, głupcze(1)
20.07.2017 14:58

Piractwo, nie to morskie oczywiście ;), jest problemem leżącym w naszej mentalności. Napisano o tym już tony, więc odpuszczę analizę zjawiska. Zjawiska tego nie da się wyeliminować całkowicie, ale można próbować ograniczyć. Jednym z kroków jakie powinny zostać podjęte to szeroka akcja uświadamiająca, poparta merytorycznymi analizami zrozumiałymi dla odbiorcy zainteresowanego tematem - bo nie wszystko za co płacimy jest legalne. Pisano o tym jakiś czas temu na łamach naszego serwisu (kwestie rzetelności wyliczeń i rzeczywistych korelacji zostawię na inną okazję).

Kilkukrotnie na łamach bloga opisywałem serwisy, gdzie znajdziemy wiele ciekawych materiałów dostępnych za darmo z możliwością ich (prawie) nieograniczonego wykorzystania.

Dziś kilka słów o Legalnej Kulturze. Serwis ten udostępnia bazę danych serwisów komercyjnych jak i opartych na wolnych licencjach. Baza ta jest rozwijana, między innymi przez możliwość zgłoszenia przez nas serwisy spełniające kryteria.

bEIWirNP

Baza obejmuje 9 kategorii tematycznych

627289

które możemy sortować według kilku kryteriów. Zwracane wyniki zawierają zwięzły opis serwisu, więc nie musimy wchodzić na stronę, żeby dowiedzieć znaleźliśmy to o co nam chodziło.

627291

Trochę tego jest - do listopada 2016 w bazie znajdowało się 777 pozycji.

bEIWirNV

To nie jedyne informacje, które mogą nam się przydać. Dużym plusem jest przewodnik po prawie autorskim gdzie prosty sposób możemy znaleźć interesujące nas zagadnienie prawne, a opis nie powoduje zaśnięcia podczas lektury. Przydatna rzecz, zwłaszcza dla osób które amatorsko chcą wykorzystać dane materiały na potrzeby, chociażby dobropogramowego bloga ;)

627294

Na stronie znajduje się również słowniczek zawierający 81 krótkich definicji

627296

W przypadku nieznalezienia wystarczających informacji możemy zapytać osoby zawodowo zajmujące się dziedziną praw autorskich. (Uwaga: nie uzyskamy tym kanałem porad prawnych, a jedynie odpowiedź)

627298

Strefa edukacji powinna zainteresować nauczycieli i uczniów... ale, że są wakacje i mała rozpierducha w systemie edukacji... zostawmy ten temat do wrzesienia :)

bEIWirNW

(1) tytuł wpisu nawiązuje do programu Kultura, głupcze emitowanego w TVP

Udostępnij:
bEIWirOL