Blog (44)
Komentarze (455)
Recenzje (0)
@MonczkinLegalna Kultura, głupcze(1)

Legalna Kultura, głupcze(1)

20.07.2017 14:58

Piractwo, nie to morskie oczywiście ;), jest problemem leżącym w naszej mentalności. Napisano o tym już tony, więc odpuszczę analizę zjawiska. Zjawiska tego nie da się wyeliminować całkowicie, ale można próbować ograniczyć. Jednym z kroków jakie powinny zostać podjęte to szeroka akcja uświadamiająca, poparta merytorycznymi analizami zrozumiałymi dla odbiorcy zainteresowanego tematem - bo nie wszystko za co płacimy jest legalne. Pisano o tym jakiś czas temu na łamach naszego serwisu (kwestie rzetelności wyliczeń i rzeczywistych korelacji zostawię na inną okazję).

Kilkukrotnie na łamach bloga opisywałem serwisy, gdzie znajdziemy wiele ciekawych materiałów dostępnych za darmo z możliwością ich (prawie) nieograniczonego wykorzystania.

Dziś kilka słów o Legalnej Kulturze. Serwis ten udostępnia bazę danych serwisów komercyjnych jak i opartych na wolnych licencjach. Baza ta jest rozwijana, między innymi przez możliwość zgłoszenia przez nas serwisy spełniające kryteria.

Baza obejmuje 9 kategorii tematycznych

627289

które możemy sortować według kilku kryteriów. Zwracane wyniki zawierają zwięzły opis serwisu, więc nie musimy wchodzić na stronę, żeby dowiedzieć znaleźliśmy to o co nam chodziło.

627291

Trochę tego jest - do listopada 2016 w bazie znajdowało się 777 pozycji.

To nie jedyne informacje, które mogą nam się przydać. Dużym plusem jest przewodnik po prawie autorskim gdzie prosty sposób możemy znaleźć interesujące nas zagadnienie prawne, a opis nie powoduje zaśnięcia podczas lektury. Przydatna rzecz, zwłaszcza dla osób które amatorsko chcą wykorzystać dane materiały na potrzeby, chociażby dobropogramowego bloga ;)

627294

Na stronie znajduje się również słowniczek zawierający 81 krótkich definicji

627296

W przypadku nieznalezienia wystarczających informacji możemy zapytać osoby zawodowo zajmujące się dziedziną praw autorskich. (Uwaga: nie uzyskamy tym kanałem porad prawnych, a jedynie odpowiedź)

627298

Strefa edukacji powinna zainteresować nauczycieli i uczniów... ale, że są wakacje i mała rozpierducha w systemie edukacji... zostawmy ten temat do wrzesienia :)

(1) tytuł wpisu nawiązuje do programu Kultura, głupcze emitowanego w TVP

Internet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)