Blog (44)
Komentarze (455)
Recenzje (0)
@MonczkinNowe, szybsze czytniki ebooków

Nowe, szybsze czytniki ebooków

13.07.2015 12:31

Obecne czytniki e-książek, dostępne na rynku, są wyposażone w procesor serii i.MX6 wyprodukowany przez Freescale Semiconductor. Firma ta jest światowym producentem procesów dla urządzeń mobilnych. Jak możemy przeczytać na blogu goodereader w tym roku pojawi się nowa seria i.MX7. Wiadomość jak wiadomość, ot kolejny procesor - co chwila producenci wypuszczają nowości. Czym tu się emocjonować? Otóż jest czym, bo będzie to pierwszy procesor dostosowany dla czytników e-książek.

Nowy procesor ma przejąć m.in. zadanie odświeżania ekranu i szybkość zmiany stron, która do tej pory leżała po stronie oprogramowania czytnika - dlatego, przy tych samych parametrach procesora prędkość ta była rożna w różnych modelach. Wydzielony moduł w procesorze ma pozwolić na zmianę strony w ciągu 125 milisekund (będąca minimalną granicą możliwości ekranów e-Ink) czyli 8 stron na sekundę. Spowoduje to płynniejsze i szybsze działanie urządzenia i przy okazji powinna rozwiązać problem ghostingu.

Dwurdzeniowy procesor będzie dostępny w dwóch wariantach - IMX 7 Dual (1 GHZ) i IMX 7 Solo Lite (800 MHZ). Planuje się, że będą one używane przez kolejne cztery lata. Procesory tej serii mają się charakteryzować trzy krotnie mniejszym zużyciem energii w porównaniu z serią i.MX6, co przyniesie wymierne korzyści - dłuższa praca na baterii i co najważniejsze, obniżenie kosztów samego czytnika - producenci będą mogli użyć mniejszych baterii (tym samym wagi urządzenia). Wbrew pozorom, to właśnie baterie są najdroższym elementem czytnika. Tak zaprojektowany procesor (pod konkretną technologię) pozwoli również na przyszłościowe wykorzystanie nowych możliwości e-Ink.

Ale to nie wszystko. Czytniki pracujące pod kontrolą Adroida czy Linuksa zyskają wsparcie dla ditheringu, co pozwoli na wprowadzenie animacji, np. animowane menu czytnika, czy odtwarzania animacji osadzonych w e-książce ;)

Czy powyższe zapowiedzi wprowadzą nową jakość w czytnikach książek? Tego dowiemy się już niedługo...

źródła:

Specyfikacja procesora

Świat Czytników - Freescale i.MX 7 – procesor, który może poszerzyć mo...

goodereader.com

Sprzęt
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)