Blog (44)
Komentarze (455)
Recenzje (0)
@MonczkinSpam wysyła cham. Lista Robinsonów

Spam wysyła cham. Lista Robinsonów

30.10.2016 15:35

Spam wkurza. Codziennie dostajemy dziesiątki wiadomości od pigułek na wszystko, cudowne medykamenty abyśmy byli wiecznie młodzi i piękni, na powiększenie przyrodzenia każdego mężczyzny, o poradnikach i sposobach na niebiański i darmowy seks nie wypominając. Reszta niewarta uwagi i mało finezyjna. Najprostszym sposobem jest tworzenie filtrów spamu, np. po wyrażeniach kluczowych, który na jakiś czas wystarcza. W przypadku krajowych spamerów czasem wystarczy odesłać im maila z wyraźnym sprzeciwem. Linki wypisujące widoczne w treści zazwyczaj nie przynoszą żadnego efektu, a wręcz wpisują na na listę dystrybucyjną. Spam dotyczy również tradycyjnej poczty - nie ma dnia, żeby wynajęci młodzieńcy nie zapychali skrzynek i śmiecili na klatkach ulotkami, czy wręcz przez pracowników pocztowych (z polecenia firmy, więc nie krzyczmy na listonoszy ;)).

W polskiej sieci pojawiło się nowe-stare rozwiązanie, stworzone przez Polskie Stowarzyszenie Marketingu - SMB. Stare, ponieważ Listy Robinsona działają od 1996 r. Nowe, ponieważ została uruchomiana witryna internetowa - Lista Robinsonów, z poziomu której: (...) każdy konsument może zarejestrować swoje pełne dane kontaktowe (...) w celu zastrzeżenia ich przed komunikatami marketingowymi od firm z rynku. Konsument, który zarejestruje swoje dane kontaktowe w bazie danych Listy Robinsonów nie będzie otrzymywał komunikatów marketingowych od firm, które biorą udział w programie (...).

Dane, które możemy zastrzec to: - adres pocztowy - aby to zrobić należy pobrać formularz, wypełnić i odesłać go listownie na skazany adres - adres email - wystarczy wypełnić formularz podając adresy email, które mają zostać objęte ochroną. W wiadomości zwrotnej otrzymamy link aktywujący, w celu potwierdzenia chęci rejestracji na Liście Robinsonów. Po jego potwierdzeniu dane zostaną zarejestrowane i rozpocznie się ochrona. - numer telefonu (telemarketing): stacjonarny - wystarczy zadzwonić na numer 801 023 344 (koszt 0,36zł brutto) i/lub numer komórkowy - 22 123 43 21 (koszt według stawki operatora) i postępować zgodnie z instrukcją. - numer telefonu (kontakt SMS) - wysyłamy SMS pod numer 7168 o treści ZGODA (koszt SMS 1,23 z VAT).

Na stronie dostępne są również przydatne informacje i poradniki: Strefa Świadomego Konsumenta została stworzona specjalnie dla Ciebie, znajdziesz tu aktualności, artykuły pisane przez ekspertów i praktyków, ciekawe informacje i najważniejsze dokumenty związane z ochroną danych osobowych, działaniami marketingowymi i tematami pokrewnymi. Pokażemy Ci m.in. dlaczego warto chronić swoje dane osobowe, jakie masz prawa jako konsument, oraz jakie korzyści niesie za sobą Lista Robinsonów i jak z niej korzystać. Co prawda na razie jest ich mało, ale mam nadzieję, że wraz z rozwojem serwisu zacznie ich przybywać. Znajdziemy też linki do ważniejszych firm i instytucji zajmujących się szeroko rozumianą ochroną konsumenta. Dużym plusem jest także to, że w tekstach pojawiają się odniesienia do konkretnych zapisów prawnych, na które możemy się powołać w starciach ze spamerami i wskazówkami jaka instytucja w danym przypadku jest najlepsza do rozwiązania problemu.

Niestety, sposób ten ograniczony jest tylko i wyłącznie do firm zrzeszonych w SMB ale jest ich wbrew pozorom całkiem sporo i nie jest wykluczone, że lista ta będzie się wydłużać. Co ważne jest tam kilka firm, które zajmują się działalnością telemarketingową - kilka z nich uprzykrza mi życie ;).

Pamiętajmy jednak, że jeżeli świadomie i dobrowolnie wyraziliśmy zgody na telemarketing danej firmy z powyższej listy, to będziemy je otrzymywać dalej. W tym wypadku należy je wycofać bezpośrednio w konkretnej firmie.

Internet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)