Blog (44)
Komentarze (455)
Recenzje (0)
@MonczkinTajemnica Kodu SMS Premium

Tajemnica Kodu SMS Premium

16.10.2012 21:13

Tytuł inspirowany poczytną książką, nawet całkiem niezłą. Ale we wpisie tym tajemnicy nie będzie. Będzie o oszustach, prawie, bezsilności prawodawców i zdrowym rozsądku.

O oszustwach wykorzystujących dobre imię (naszego vortalu), oszukiwania starszych ludzi, pobieraczku i innych tego typu wynalazkach jest sporo...

..dzisiaj o wyciąganiu pieniędzy przez SMS Premium.

Oszuści prowadzący takie działania celowo wprowadzają w błąd, ukrywają ważne informacje, wmawiając niestworzone rzeczy. Problem był na tyle poważny, że prawodawca działając na wniosek organizacji, instytucji chroniących interesy konsumentów wprowadza zapisy, które mają taką patologię likwidować. Niestety, oszuści to nie w ciemię bite prostaczki, a ludzie myślący i kreatywni (przodują tu naciągacze zakładający firmy na Cyprze czy Arabii Saudyjskiej ze względu na przepisy prawne i podatkowe).

Istnieje sobie firma, Grainside Investments Limited z siedzibą na Cyprze, która postanowiła zarabiać na usługach SMS Premium. A, że są kreatywni, należy wspomnieć o ich głownych dziełach: - e-wykroczenia.pl, Fotoradary24.pl, Bazawykroczen.pl - oferującą dostęp do rzekomo posiadanych zdjęć z fotoradaru. Oczywiście, zdjęcie mieliśmy otrzymać na wybuleniu kilku dużych złotych. Niestety, okazało się, że była to tylko zabawa. - bonpaliwowy.pl - ten sam mechanizm. Wywal ponad 30 zł, a dostaniesz figę. Strony już nie istnieją, co nie znaczy że problem również.

Co na to polskie prawo? W 2011, na fali podobnych oszustw, została znowelizowana ustawa Prawo telekomunikacyjne. Zmiany polegały między innymi na nałożeniu obowiązku podawania przez usługodawców pełnej ceny (z VAT) świadczonej usługi w sposób wyraźny, czytelny i nie wprowadzający abonenta w błąd. Usługodawca musi również zapewnić możliwość natychmiastowej rezygnacji z subskrypcji, a operator (podkreślam, że operator jest tylko pośrednikiem) musi umożliwić zablokowanie wiadomości z numerów Premium. W razie nierozwiązanego sporu, można było skorzystać z usług sądów.

Jak wspominałem powyżej, oszuści to łebscy ludzie, więc znaleźli kruczek. Kruczek to... no kto zgadnie... to bardzo łatwe! Tak, Czytelnik z 7 wpisu wygrał wycieczkę, pieszą jednodniową do Egiptu ;). Prawo to dotyczy tylko firm zarejestrowanych w Polsce! Pierwsze efekty już mamy... i co gorsza, nikt im nie podskoczy. (A wystarczyło dopisać, że dotyczy to domeny narodowej bez względu na miejsce hostowania czy wręcz stron publikowanych w języku polskim? Tak wymyślam na poczekaniu)

telewizjanakompa.pl (wcześniej funkcjonowała pod adresem telewizja-przez-net.pl, oczywiście firmy Grainside Investments Limited z Cypru) to serwis oferujący dostęp do kanałów telewizyjnych z poziomu komputera. Za pobranie lipnego programu, który wcale nie daje dostępu do opisywanych kanałów telewizyjnych, a wręcz istnieje podejrzenie, że instaluje złe rzeczy, życzą sobie ponad 50 zł (61,50 zł z VAT). Ale mają też promocję przy skorzystaniu z płatności przez PayPal.

Cechą wspólną takich praktyk jest to, że należy wysłać SMS Premium, czyli sms o podwyższonej opłacie.

Jak się uchronić przed ponoszeniem takich kosztów? Kosztów, które nie zawsze są podane lub znalezienie tej informacji graniczy z cudem (czytał ktoś ich regulaminy, zasady? Nie? Polecam). Bardzo prosto.

Cena takiej wiadomości jest podana w numerze, na który mamy wysłać wiadomość. W przypadku numerów zaczynających się od cyfry 7 koszt wynosi:

70**(*) - koszt SMS-a niższy niż 1 zł 71**(*) - koszt SMS-a wynosi 1 zł plus VAT 72**(*) - koszt SMS-a wynosi 2 zł plus VAT 73**(*) - koszt SMS-a wynosi 3 zł plus VAT 74**(*) - koszt SMS-a wynosi 4 zł plus VAT 75**(*) - koszt SMS-a wynosi 5 zł plus VAT 76**(*) - koszt SMS-a wynosi 6 zł plus VAT 77**(*) - koszt SMS-a wynosi 7 zł plus VAT 78**(*) - koszt SMS-a wynosi 8 zł plus VAT 79**(*) - koszt SMS-a wynosi 9 zł plus VAT

Możemy się także spotkać z numerami rozpoczynającymi się od cyfry 9. W tym przypadku usługa będzie kosztować ponad 10 zł (netto). Dwie cyfry po dziewiątce to cena SMS-a netto, czyli:

910**(*) - koszt SMS-a wynosi 10 zł plus VAT 911**(*) - koszt SMS-a wynosi 11 zł plus VAT 912**(*) - koszt SMS-a wynosi 12 zł plus VAT 913**(*) - koszt SMS-a wynosi 13 zł plus VAT 914**(*) - koszt SMS-a wynosi 14 zł plus VAT 915**(*) - koszt SMS-a wynosi 15 zł plus VAT 916**(*) - koszt SMS-a wynosi 16 zł plus VAT 917**(*) - koszt SMS-a wynosi 17 zł plus VAT 918**(*) - koszt SMS-a wynosi 18 zł plus VAT 919**(*) - koszt SMS-a wynosi 19 zł plus VAT 920**(*) - koszt SMS-a wynosi 20 zł plus VAT 925**(*) - koszt SMS-a wynosi 25 zł plus VAT 935**(*) - koszt SMS-a wynosi 35 zł plus VAT źródło: Centrum Informacji Konsumenckiej Wykaz numerów usług o podwyższonej opłacie

Reasumując. Myśleć! - O ile tego typu zabawom organizowanym za pośrednictwem telewizji, można zaufać, to niech nas ręka boska broni przed korzystaniem z usług SMS Premium na szemranych stronach. To jak zabawa wąglikiem bez maski. Nie wyjdzie to nam na dobre. - Nieraz nasz numer wpadnie w niepowołane ręce co oszust może wykorzystać do wyłudzenia pieniędzy dzięki numerom Premium. Warto zablokować takie połączenia, numery, u swojego operatora lub zdefiniować limity kwotowe przy których zostanie nałożona blokada.

Uważacie, że rachunek na kilkaset złotych to dramat? Mieszkanka Francji otrzymała rachunek telefoniczny na 12 721 000 000 000 euro, co daje 7 krotność rocznej produkcji przemysłowej Francji. Pani ta, po złożeniu reklamacji, dostała propozycję rozłożenia długu na raty :).

PoradnikiBezpieczeństwo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)