Blog (44)
Komentarze (455)
Recenzje (0)
@MonczkinXMPP... e... a o co chodzi?

XMPP... e... a o co chodzi?

03.12.2009 18:16, aktualizacja: 03.12.2009 20:49

... takie pytanie słyszę często, gdy proszą mnie o numer GG. Wtedy odpowiadam, że nie używam GG...

Witam.

XMPP, brzmi strasznie? Pewnie nie, choć budzi zrozumiały niepokój, w sytuacji gdy nie wie wiemy o co chodzi. No właśnie - a o co chodzi? Kto z Was Czytelników, używa do buszowania po sieci WWW innego protokołu niż http:// Ręką w górę! Nie widzę. Czy ktoś zadaje dodatkowe pytania prosząc kogoś o email? Jaki serwer? Jaki program? Dlaczego nie zadaje? Może dlatego, że jest SMTP?

Codzienne korzystanie z sieci WWW - czy to przeglądania stron czy komunikacji mailowej nie dziwi nas i uważamy, że jest to coś normalnego i "naturalnego". Bez względu na posiadany system operacyjny, program pocztowy, przeglądarkę internetową, czytamy, wysyłamy oglądamy, co chcemy (za wyjątkiem treści przez które możemy mieć kłopoty :)) i kiedy chcemy nie zawracając sobie głowy jak to działa.

Dlaczego więc, w przypadku komunikacji przez IM, już takiej swobody nie ma? Czego używasz? GG, a to muszę ściągnąć program...chwila, ale ja używam Linuksa i zgodnie z licencją powinienem użyć oryginalnego klienta. Masz link? Tlen?, Chwila, zaraz znajdę. ICQ? :/

Czym jest XMPP? Jest otwartym, opartym o XML, zdecentralizowanym, niezależnym, bezpiecznym, protokołem komunikacyjnym i ma własny transport... dużo fajnych i wzniosłych słów :) Można to przetłumaczyć tak: - dzięki otwartości i opisowi protokołu możemy sprawdzić czy nikt nie umieścił tam niechcianych rzeczy - kuli szpieguli; - nie ma jednej serwerowni do obsługi. Serwery są niezależne od siebie i mogą znajdować się wszędzie. W razie uszkodzenia możemy ominąć przyczynę powstania problemu; Każdy może uruchomić i włączyć swój własny serwer. - żadna firma czy osoba prywatna nie przygotuje nam niespodzianki w postaci blokowania słów kluczowych - np. konkurencji czy politycznych; Żadna też firma czy osoba nie wymusi na wprowadzaniu rozwiązań dla niej korzystnych/wygodnych. Co najważniejsze, nie ma znaczenia jakiego sytemu czy komunikatora używasz. Masz pełną swobodę wyboru, nie jesteś uzależniony. - protokół umożliwia szyfrowanie różnymi metodami komunikacji klient-serwer-klient. Można również odłączyć dany serwer od głównej sieci publicznej. Idealne rozwiązanie dla firm, nikt z zewnątrz nie ma dostępu do tego co piszemy i do kogo piszemy. - serwery XMPP mogą oferować dodatkowe usługi - transporty - pozwalające na komunikację z innymi protokołami komunikacyjnymi czy pocztą email... i wiele innych.

Co się bardziej podoba, jest łatwiejsze do zapamiętania i rozpowszechniania? 124536799265 czy jasio@jabber.pl Skoro jesteśmy przy cyferkach.

W Polsce liczba użytkowników szacowana na 1 500 000 wliczając także zamkniętą sieć Tlen (Tlen to pochodna XMPP) oraz użytkowników otwartego komunikatora Wirtualnej Polski Spik (dawny Wpkontakt). Dla porównania z sieci Gadu Gadu korzysta szacunkowo 3 000 000 użytkowników. Na świecie liczba użytkowników Jabbera szacowana jest na ponad 10 000 000 użytkowników. Na świecie: * 53 miliony aktywnych użytkowników sieci AIM, 195 milionów wszystkich zarejestrowanych * 29 milionów aktywnych użytkowników sieci MSN, 155 milionów wszystkich zarejestrowanych * 13,5 milionów użytkowników biznesowych sieci Jabber oraz 7,5 milionów użytkowników indywidualnych. Całkowita liczba to przynajmniej 21 czy nawet ponad 25 milionów * 21 milionów aktywnych użytkowników sieci Yahoo * 15 milionów aktywnych użytkowników sieci ICQ, 400 milionów wszystkich zarejestrowanych * 10 milionów aktywnych użytkowników sieci QQ (Tencent popularny w Chinach), 400 milionów wszystkich zarejestrowanych * około 3 milionów aktywnych użytkowników sieci GG (dane z Wikipedii za 2006/2007 rok. Niestety, trudno jest dotrzeć do aktualnych danych. Zresztą chodzi tu raczej o pokazanie proporcji niż dokładne liczby. Jeśli ktoś takimi statystykami dysponuje, to z chęcią skorzystam. Pisać na PW)

To jak to w końcu jest. Raz mówią Jabber, raz XMPP, raz... wrrrrr.... Jabber był pierwszy. Na podstawie doświadczeń z projektowaniem protokołu Jabber, został stworzony standard XMPP. Obecnie Jabber jest zaimplementowany w XMPP. Mówiąc po ludzku, jest jego częścią.

No dobra, ble, ble, ble... a jak tego użyć? Banalnie prosto. *Ściągnąć komunikator/multikomunikator obsługujący Jabbera (programy: AQQ - używam w systemie Windows, Pidgin, Miranda, PSI, Tlen w wersji testowej z obsługą Jabbera - używam w systemie Linux, i parę innych) *założyć nowe konto w kreatorze/ustawieniach - wybrać JID, nasz identyfikator pod jakim będziemy komunikować się z innymi, serwer Jabbera - polecam serwer aqq.eu, korzystam z niego i sobie chwa..., hasło - np. ****** ;) *Rozpowszechnić JID.

Podsumowując. Absolutnie nie jestem zwolennikiem akcji w stylu stop czemuś lub komuś, nie mam zamiaru nikogo przymuszać/zmuszać/namawiać do rozwiązań używanych przeze mnie/innych. Jak mawia klasyk, są plusy ujemne i plusy dodatnie. Każdy niech sam podejmie decyzję, co mu bardziej pasuje i niech używa na zdrowie.

P.S., nie mniej ważne. Mam prośbę do osób, które przebrnęły przez tekst i mają zamiar napisać komentarz. Dla mojej ciekawości, bez żadnych zobowiązań i obietnic: napiszcie proszę czy używacie xmpp/jabbera i czy używalibyście JID (Jabber Identity - adres użytkownika, identyfikator Jabbera) dobrychprogramów gdyby powstał?

Kilka przydatnych linków dla zainteresowanych: O XMPP w Wikipedii anglojęzycznej Forum JabberPL.org Lista komunikatorów z naszego Vortalu Kilka tekstów na temat Jabbera i XMPP na polskojęzycznej Wikipedii wra... Wprowadzenie do Jabbera

Tekst powstał na podstawie doświadczeń i wiedzy własnej, jak i podanych linków.

Pozdrawiam.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (86)