Blog (45)
Komentarze (1.5k)
Recenzje (0)
@mordzioCzas na zmiany, DVB-T nadchodzi...

Czas na zmiany, DVB-T nadchodzi...

11.09.2012 23:38, aktualizacja: 13.09.2012 22:57

Wielkimi krokami zbliża się koniec analogowej telewizji naziemnej. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w połowie 2013 roku zostanie wyłączona emisja analogowa. O rosnącej popularności DVB-T świadczy stale rosnąca liczba recenzji i porad. W dziale Lab DobrychProgramów można zapoznać się z recenzją zewnętrznego tunera KORR HD 128. Ja natomiast zapraszam dzisiaj do przeglądu najpopularniejszych programów służących do obsługi tunerów TV.

Cyfrowa telewizja w komputerze

Jednym z najtańszych sposobów na oglądanie darmowej telewizji naziemnej jest zakup zewnętrznego lub wewnętrznego tunera telewizyjnego. Tuner do odbioru naziemnej telewizji nie musi spełniać wymogów nakładanych na odbiorniki nie-komputerowe. Jak słusznie zauważył sgj tuner komputerowy odbiera jedynie sygnał DVB, resztą zajmuje się kodek zainstalowany w systemie. Tunery DVB-T do pc/laptopów nie dekodują obrazu, zadanie to przejmuje CPU (wspomagany przez kartę graficzną). Zatem jest spora szansa, że tańszy tuner z obsługą „tylko” MPEG2 po doinstalowaniu odpowiednich kodeków zadziała bezproblemowo. Wytyczne techniczne dla odbiornika opublikowane na stronie Ministerstw...

Użytkownicy posiadający komputer mogą skorzystać z możliwości dokupienia odbiornika telewizji cyfrowej podłączanego np. przez port USB, złącze ExpressCard lub PCI-E. Przy zakupie należy zwracać uwagę na zgodność z przyjętym standardem, podobnie jak w przypadku STB. Jest to rozwiązanie najtańsze, przy założeniu posiadania odpowiedniej anteny i komputera; koszt takiej karty wynosi ok. 100-200zł.

Nie można jednak zapominać o minimalnych wymaganiach sprzętowych, aby tuner działał prawidłowo wymagany jest PC z procesorem 1,7 GHz lub szybszym oraz karta graficzna wspierająca dekodowanie video (Intel® Clear Video HD Technology, nVidia PureVideo, AMD Avivo HD). Zalety telewizji cyfrowej:

  • lepsza jakość obrazu oraz dźwięku
  • większy wybór programów
  • kanały w jakości HD
  • brak zakłóceń i śnieżenia*
  • nadawanie równolegle kilku ścieżek dźwiękowych i napisów
  • EPG, PVR

Oprogramowanie

Oprogramowanie załączone do tunera przeważnie nie jest najwyższych lotów. Warto poszukać alternatywy. Wychodzę z założenia, że program do obsługi telewizji musi być prosty w konfiguracji, dlatego w zestawieniu nie znalazł się program AltDvb. Program nie działał poprawnie pomimo zainstalowania wszystkich polecanych kodeków video i audio. Zestawienie otwiera program dołączony do tunera Gigabyte u8300.

VivoTV od Gigabyte

Program dołączony do karty którą zakupiłem jakiś czas temu. Można powiedzieć, że jego jedyną wadą jest brak zalet. Działa, jednak praktycznie nie nadaje się do obsługi telewizji cyfrowej. Nie można ułożyć własnej listy kanałów, co najwyżej można dodać kanały do ulubionych. EPG nie działa prawidłowo a o funkcji Time Shifting możemy pomarzyć. To co wyróżnia ten program to funkcja PiP umożliwiającą oglądanie do trzech kanałów jednocześnie w obrębie jednego multipleksu.

EPG w akcji
PiP kanały: Puls i Puls2

DVB Dream

Program dostępny w wersji darmowej (v1.4i) oraz komercyjnej w cenie 49$. Przyznam szczerze, że darmowej wersji nie udało mi się zmusić do prawidłowej pracy z moim tunerem. Na stronie producenta dostępna jest 30 dniowa wersja próbna oferująca pełne możliwości programu z ograniczeniem czasu pracy programu każdorazowo do 60 minut. DVD Dream oferuje niespotykaną w innych tego typu programach funkcję streamingu video po sieci LAN. Konfiguracja takiego przekazu jest banalnie prosta, sprowadza się do odhaczenia kilku pól.

Przekaz video po LAN
Przekaz video po LAN

Czy warto płacić 150zł? Moim zdaniem nie, przekaz video bez większego problemu można zrealizować za pomocą darmowego programu VLC. Pozostała funkcjonalność DVBDream nie odbiega od tego co oferują darmowe programy.

ProgDVB 6

Chyba jeden z najlepszych programów do obsługi tunerów TV/sat. Dostępny w bezpłatnej wersji Standard oraz w wersji Professional w cenie 25 €. Niestety wersja darmowa jest bardzo mocno okrojona. W praktyce okazuje się, że kastracja programu doprowadziła do braku dźwięku na kanale TVP1 HD, próba przełączenia ścieżki dźwiękowej na domyślną kończyła się komunikatem o konieczności zakupu wersji PRO. Wersja Standard ma mniejsze możliwości niż przeciętny program tego typu.

Różnice pomiędzy licencją Standard a Pro
Różnice pomiędzy licencją Standard a Pro
ProgDVB
Miernik sygnału

Z ProgDVB korzystałem głównie podczas ustawiania anten. Za program przyjdzie nam zapłacić ok 100zł. W wersji Pro w końcu możemy cieszyć się pełną funkcjonalnością, jednak podobne możliwość oferuje zamykający zestawienie darmowy...

Windows Media Center

Ostatni program w tym krótkim zestawieniu to aplikacja obecna w Windows Vista i Windows 7 w edycjach Home Premium i Ultimate.

Windows Media Center
Windows Media Center

Konfiguracja programu jest banalnie prosta, wystarczy wybrać źródło sygnału i region i to wszystko. Brakuje mi miernika sygnału, jednak program nadrabia funkcjonalnością. Do dyspozycji otrzymujemy pełnoprawny program do obsługą tunera TV. Najważniejsze funkcje: PVR z Time shifting, możliwość edycji listy kanałów oraz EPG. Pozytywne wrażenia potęguje przejrzysty i intuicyjny interfejs programu.

Windows Media Center w akcji
Windows Media Center EPG

Osobiście korzystam i z czystym sumieniem polecam program Windows Media Center. Nie są to wszystkie programy służące do odbioru telewizji naziemnej. Jednak funkcjonalność WMC stoi na tak przyzwoitym poziomie, że przestałem dalej szukać.

Wykaz kanałów nadawach drogą naziemną:

  • MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP Info, Polo TV, ESKA TV, TTV, ATM Rozrywka TV.
  • MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6.
  • MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP POLONIA.

Szczegółowy harmonogram wdrażania telewizji naziemnej Mux1, Mux2, Mux3

Przydatne adresy:

Mapa obiektów nadwczych Intaraktywna mapa uwzględniająca odległość od nadajnika z uwzględnien... DVB-T finder Wyszukiwarka najbliższych polskich nadajników DVB-T

Słowniczek:

DVB-T (ang. Digital Video Broadcasting– Terrestrial)- Standard telewizji cyfrowej DVB nadawanej naziemnie. Mux (ang. Multipleks)- Zestaw kanałów telewizyjnych nadawany na pojedynczym kanale czestotliwości. W technice analogowej na jenym kanale nadawany jest jeden kanał. EPG (ang. Electronic Program Guide)- Elektroniczny przewodnik po programach. PVR (ang. Personal Video Recorder)- Cyfrowy magnetowid. Time shifting- Umożliwia zatrzymanie i przewijanie oglądanego programu. PiP (ang. Picture in Picture)- Podczas oglądania programu pochodzącego z jednego źródła (kanału) można jednocześnie oglądać w małym okienku to, co jest emitowane w innym kanale

OprogramowaniePoradniki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)