Blog (67)
Komentarze (4.2k)
Recenzje (0)

OpenSuSE Tumbleweed na HP 15-bs010ne

Strona główna@nintyfanOpenSuSE Tumbleweed na HP 15-bs010ne
05.08.2018 11:55

Na swoim nowym laptopie postanowiłem zainstalować OpenSuSE. Miałem dwa problemy, które opiszę.

Pierwszy problem dotyczy zbyt małej partycji efi, przez co instalator nie chciał zainstalować bootloadera. Co prawda, instalator ostrzegał mnie o tym, ale kazałem mu kontynuować. Rozwiązanie było trywialne - utworzenie dodatkowej partycji EFI i wskazanie, by była montowana pod /boot/efi.

Kolejnym problemem była karta AMD, która powoduje problemy uniemożliwiające uruchomienie serwera X, Początkowo rozwiązywał to, napisany przeze mnie ten skrypt:

#!/bin/bash
kwin_wayland --xwayland --framebuffer startkde

jak również dodanie nomodeset do parametrów jądra. Te rozwiązanie pozwalało mi nawet grać w Hero Academy, mimo iż nie miałem akceleracji grafiki.

Postanowiłem jednak rozwiązać ten problem lepiej i wyłączyć kartę AMD. Dodanie polecenia blacklist odpowiednich modułów do /etc/modprobe.d/99-local.conf nie przyniosło rezultatów. Musiałem usunąć nomodeset z parametrów gruba i dodać:

rd.driver.blacklist=amdgpu rd.driver.blacklist=amdkfd rd.driver.blacklist=amd_iommu_v2

Jeżeli chcesz to zrobić z poziomu Yasta, to musisz uruchomić komputer z parametrem nomodeset, bo inaczej edytor konfiguracji programu rozruchowego się zawieszał. To samo dotyczyło ośrodka informacji (Plasma5), jak i lspci. By tego wszystkiego uniknąć, trzeba ręcznie edytować parametry jądra, dodając nomodeset. Dopiero wtedy będzie można uniknąć wspomnianych problemów, chyba że dodałeś odpowiednie wpisy blacklist do parametrów jądra.

Obecnie czekam, aż sterownik mojego Radeona zostanie naprawiony.

Jeżeli chodzi o wrażenie, to mój poprzedni laptop miał pasywne chłodzenie, a ten trochę hałasuje. Natomiast na tym działa mi bluetooth.

Edycja 12.08.2018:

Problem prawie rozwiązany - wystarczyło zamienić wcześniej podane parametry jądra na amd_iommu=off . Z tego, co wiem, to te całe iommu grupuje różne urządzenia, które nie powinny działać oddzielnie. Np. karta grafiki z kartą dźwiękową, jeśli chcemy mieć dźwięk po HDMI. Mogę się mylić, więc jeszcze sprawdzę. W każdym razie, to mam teraz działające dwie karty graficzne. Sprawdzę, jak sprawuje się przełączanie i karta AMD w grach.

Udostępnij:
Komentarze (0)