Blog (73)
Komentarze (4.5k)
Recenzje (0)

Wine-systemwide: systemowa instalacja windowsowych programów

@nintyfanWine-systemwide: systemowa instalacja windowsowych programów10.06.2018 14:49

O czym właściwie jest ten wpis?

To rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw potrzebom wielu użytkowników GNU/Linux, czyli możliwość dzielenia instalacji programu Windowsowego między wieloma użytkownikami. Narzędzie nie pozwala na uruchomienie jednego programu przez wielu użytkowników, choć być może mogłoby... po prostu jeszcze do końca go nie przetestowałem pod tym kątem, więc postanowiłem ograniczyć jego możliwości.

Współcześnie może niewielu osobom się przyda, bo każdy raczej ma własny komputer, ale niektórzy mają w domu tylko jedną maszynę do grania, więc jest „rynek”.

Narzędzie składa się z dwóch skryptów Bash-a i kilku instalatorów w C. Instalator tworzy nowy pliczek w /etc/sudoers.d/, który umożliwia jednemu skryptowi uruchamiać inny z uprawnieniami specjalnego użytkownika dla tego rozwiązania (rozwiązanie tworzy własnego użytkownika, który ma uruchamiać Windowsowe programy).

W tej chwili rozwiązaniu sporo brakuje - brak m.in kopiowania pliczków .desktop do systemu, możliwości korzystania z systemowego prefiksu Wine przez wielu użytkowników jednocześnie, brak podmontowania katalogów użytkownika do katalogów prefiksu Wine czy możliwości kopiowania plików, ale mam nadzieję, że z czasem znikną.

Testujcie i zgłaszajcie propozycje/błędy!

O mało bym zapomniał. Rozwiązanie obecnie ma jeszcze jedną wadę - instalator programu należy samemu skopiować do lokalizacji dostępnej dla stworzonego przez te rozwiązanie użytkownika i nadać temu instalatorowi uprawnienia.

WindowsLinux
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)