Blog (8)
Komentarze (251)
Recenzje (0)

Niespełnione marzenia o niespełnionym systemie. #1

Strona główna@p_macheNiespełnione marzenia o niespełnionym systemie. #1
29.08.2013 00:46

Wielu z Was zapewne kojarzy lub pamięta Longhorna, prezentowanego przez Microsoft na targach przed 2007 rokiem. Oczywiście i na 'Dobrych programach' znajdzie się wideo o jednym z najstabilniejszych buildów - 4074. Jednak czy to jest ta słynna już 'Vista'? Co to w ogóle jest za system operacyjny - mimo że nie wydany, wciąż miło wspominany?

Zacznijmy od początku, od czego to się zaczęło...

Windows Cairo

Mało osób wie że już w późnych latach 90tych Microsoft planował wydać właśnie taki system. Wzmianki o Object File System dochodzą nawet z 1992 roku, który pierwotnie miał być częścią systemu "Cairo". Windows Cairo miał być przełomowym systemem. Jednak wiadomo tyle, że technologia jaka została stworzona na potrzeby tego systemu, została użyta w późniejszych wersjach okienek. Indeksowanie, sieć lokalna i właśnie Object File System - są to wybrane technologie z tego właśnie systemu. Windows 95 swój interfejs (jak i wszystkie późniejsze) zawdzięczają pracy programistów właśnie nad tym systemem - Cairo.

bDZNyVrb

Również jak i wspomniany Longhorn - projekt ten nigdy nie ujrzał światła dziennego, równie szumnie zapowiadany i z podobnym hasłem. "Information at your fingertips" ("Informacja w zasięgu ręki"). To było źródło systemu. Informacja, informacja zdobywana poprzez ułatwienie dostępu do niej - za sprawą Object File System. To miało za zadanie stworzyć przyjazne środowisko w celu znalezienia tego, czego aktualnie potrzebujesz.

Cairo udostępnia indeksowanie informacji dla każdej popularnej aplikacji (która tworzy dowolny rodzaj dokumentu). To znaczy, że znajdowanie informacji może być wirtualnie natychmiastowe. Na przykład, odnajdywanie wszystkich dokumentów zawierających Novell NetWare 4.0M od teraz jest prostym zapytaniem, niż bolesnym wyszukiwaniem przez hierarchie katalogów, szukając w nazwach plików.

Dzięki temu realizacja planu, opierała się na obiektywności. Już wiemy, że musiało być indeksowanie, to i musiały być foldery, tzw. "Smart Folders". Smart Folders wyświetlały zawartość w zależności od ich użycia. W Cairo były trzy- klient e-mail, BBS i menedżer dokumentów.

Środowisko Cairo. Widać tam tzw. Smart Folders w akcji.
Środowisko Cairo. Widać tam tzw. Smart Folders w akcji.

Nad UI w zasadzie nie ma co się rozpisywać. Opisywany przez Microsoft interfejs był "intuicyjny, obiektowo orientowany". Jednakże, jak wspomniałem wcześniej - elementy UI trafiły do Windowsa 95 i oczywiście późniejszych.

bDZNyVrh

Microsoft razem z Cairo zrobił duży krok naprzód jeżeli chodzi o sieci współdzielące pliki. Sieci korporacyjne zniknęły, wchłonięte przez system. Pliki które były w sieci, od teraz były dostępne tak, jakby były fizycznie na dysku. Choć Microsoft zupełnie pominął Internet, myśląc że nie jest istotny w pozyskiwaniu informacji przez użytkownika (Ja tak to właśnie widzę).

Czego nie potrafiło Cairo?
Czego nie potrafiło Cairo?

Wymagania sprzętowe:

25 MHz CPU, 12 MB RAM, minimum 100 MB na dysku HDD.

bDZNyVri

Dokumenty dotyczące Cairo:

PX05542

Keynote

PS. Za błędy przepraszam. Nie jestem humanistą, a chciałbym przedstawić wam po trochu w tej serii systemy operacyjne i technologie opracowane przez Microsoft lecz nigdy nie wydane.

bDZNyVrX