Blog (139)
Komentarze (2.5k)
Recenzje (2)

Latem tego roku, tajwańska firma Gamdias zaprezentowała swój całkowicie nowy produkt, ciekawą i dość oryginalną gamingowe mysz ZEUS eSport Edition. Sama firma Gamdias powstała dopiero w roku 2012 i skupia się na tworzeniu sprzętu dla zapalonych graczy. Motto tej firmy brzmi Gaming Art in Motion i zgodnie z nim projektują i wprowadzają na rynek kolejne akcesoria do e-sportu.

533949

Nazwa firmy ma ciekawe pochodzenie, bo tak naprawdę pierwsze trzy litery GAM symbolizują sztukę gry w ruchu, a końcówka DIAS oznacza po łacinie boga. Od razu rzuca się w oczy fascynacja grecką mitologią, bo teraz każdy nowy produkt tej firmy nosi imię greckiego boga. Ambicji im też nie brakuje, bowiem tajwańska firma nie ukrywa, że jej ambicją jest osiągnięcie statusu jednej z trzej najlepszych marek gamingowych na świecie.   Póki, co są na najlepszej drodze do osiągnięcia celu, ale o tym za chwilę.

533951

W moje ręce trafiła nietypowa mysz Gamdias Zeus z kilkoma naprawdę ciekawymi i oryginalnymi rozwiązaniami. Produkt naprawdę ciekawy i o dość nietypowej konstrukcji, ale zaskakująco niezły. Widać, że inżynierowie z tej firmy mogą nas nie raz pozytywnie zaskoczyć. Mysz jest zapakowana dość w gustowny kartonik z wytłaczanym logo Zeus i Gamdias z wydrukowanymi specyfikacjami technicznymi i opisami produktu.

120273
120274

W środku, oprócz samego gryzonia, znajdziemy tylko instrukcję obsługi, kartkę z reklamą oraz dwie gustowne naklejki z logiem Zeusa. Niestety nie znajdziemy wewnątrz żadnej płyty z oprogramowaniem, co muszę przyznać lekko mnie negatywnie zaskoczyło. Dopiero po lekturze samej instrukcji znalazłem informację skąd mam pobrać oprogramowanie myszki, ale nawiasem mówiąc, kto dzisiaj czyta instrukcje obsługi myszki? :D

Parametry

[list] [item]3 niezależne boczne panele pozwalające zmienić rozmiar myszki, regulowane za pomocą wygodnych suwaków[/item][item]11 przycisków, z czego aż 9 jest programowalnych[/item][item]32-bitowy procesor ARM Cortex[/item][item] Laserowy sensor o rozdzielczości w zakresie 500 do 8200DPI[/item][item]512 KB wbudowanej pamięci profili i funkcji macro[/item][item]Częstotliwość próbkowania 125/250/500/1000 Hz[/item][item]Żywotność klawiszy na poziomie 11 milionów przyciśnięć[/item][item]Możliwość programowania profili /DPI / stylu podświetlenia[/item][item]System zmiany wagi w zakresie 22.5 g (pięć ciężarków 4,5g)[/item][item]Szybkość reakcji 1 ms[/item][item]Kabel w oplocie z pozłacanymi wtykami o długości 2 m[/item][/list]

Budowa

120275
120276

Już na pierwszy rzut oka Zeus wygląda dość nietypowo i z pewną obawą spoglądałem na regulowane boczne panele. Jak się później okazało, całkiem niesłusznie. Sama mysz jest naprawdę duża, ale zaskakująco dobrze pasowała do mojej dość dużej dłoni. Same panele możemy regulować przy użyciu trzech wygodnych pokręteł w kształcie małych kół zębatych. Sam zakres regulacji jest całkiem szeroki i pozwala lepiej dopasować myszkę do swojej dłoni. Nawiasem mówiąc, świetne rozwiązanie dla osób z dużymi dłońmi. Moja szanowna małżonka nie podzielała mojego zachwytu, dla niej Zeus był mało wygodny.

533964

Gamdias Zeus jest wykonany z naprawdę dobrych materiałów i mimo dość nietypowej konstrukcji, pewnie leżał w mojej dłoni. Brakowało mi trochę gumowanych powierzchni na bokach dla pewniejszego chwytu. Zdarzyło się, że na nowej podkładce HyperX Skyn Speed, przy nieco spoconej dłoni, gryzoń wymknął mi się z ręki a w grze mój myśliwiec niebezpiecznie zapikował w kierunku ziemi zaskakując nie tylko moich przeciwników :) Przyciski na myszce są rozmieszczone poprawnie i nie ma problemu z dostępem do któregokolwiek. Skok klawiszy jest pewny i wyczuwalny i nie ma problemu, czy zawahania czy nastąpiła oczekiwana reakcja. Co warto zaznaczyć, dźwięk klawiszy jest zaskakująco cichy, ale dość wyraźnie słyszalny.

120278
120279
120280
120281
120282
120283

Patrząc na spód Zeusa, w oczy rzucają się oprócz wspomnianych pokręteł regulacji paneli bocznych, dwa duże świetnie sprawdzające się ślizgacze oraz cztery świecące na czerwono światełka. Tuż za nimi mamy ukryty pod wysuwanym panelem kontener z odważnikami do regulacji wagi, w którym jest aż pięć krążków po 4,5 g każdy, czyli łącznie 22,5 gramów, by dociążyć gryzonia według swoich upodobań. To lubimy :)

120284
120285

Jest i zła wiadomość. Gamdias Zeus to mysz przeznaczona tylko i wyłącznie dla graczy praworęcznych. Osoba leworęczna nawet nie powinna chwytać tej myszki. Szczerze mówiąc to nie zarzut w stronę Gamdiasa, gdyż dziś na naszym rynku, znajdziemy coraz więcej takich myszek przeznaczonych dla zapalonych praworęcznych graczy. Mimo wszystko trochę szkoda.

Oprogramowanie

Co prawda w opakowaniu brak płyty z oprogramowaniem, ale jest dostępne na stronie Gamdiasa. Ktoś z naprawdę dużym poczuciem humoru nazwał je... Hera. Sposób hmm... instalacji też jest dość oryginalny. Pobieramy plik zip a po jego rozpakowaniu, wprost z katalogu odpalamy plik exe. Hera rozpoznaje urządzenie i dociąga resztę potrzebnych komponentów.

120286
120287

Mnogość opcji konfiguracyjnych zadowoli nawet największego malkontenta i maniaka customizacji. Możemy wybrać wśród sześciu profili pracy myszki, ale jeśli nadal nam mało to możemy dodać jeszcze cztery własne profile np. przygotowane pod różne gry. Gamdias daje nam możliwość zabawy naprawdę zaawansowanym edytorem makr, które docenią szczególnie gracze MMO choć grono zadowolonych z makr będzie na pewno większe.

120288
120289

Za pomocą Hery, z naszą myszką możemy zrobić niemal wszystko, od zmiany kolorów podświetlenia myszy począwszy, po zmianę częstotliwości taktowania USB. Mimo że Hera nie jest dostępna w naszym ojczystym języku, nietrudno się w nim połapać a twórca tego oprogramowania powinien zostać nagrodzony za naprawdę przejrzysty i czytelny interface. Bardzo szybko znajdziemy potrzebne opcje i nie musimy się przedzierać przez gąszcz opcji by dotrzeć do poszukiwanej funkcji.

Zalety

[list] [item] oryginalny design[/item][item] regulowane panele boczne[/item][item] regulacja wagi ciężarkami[/item][item] doskonałe wykonanie[/item][item] oprogramowanie HERA[/item][item] naprawdę cicha praca klawiszy[/item][item] długi kabel w płóciennym oplocie[/item][item] pozłacana końcówka USB[/item] [/list]

Wady

[list] [item]brak powierzchni antypoślizgowych na bokach myszy delikatne [/item][item]dość nieprecyzyjny czujnik laserowy w grach typu FPS[/item][item]brak polskiej wersji oprogramowania HERA[/item][item]Cena ok. 300 zł !![/item] [/list]

Podsumowanie

Gamdias podjął ryzyko i zaproponował coś całkowicie nowego i nie sztampowego. Design jest naprawdę oryginalny i trudno powiedzieć, że Zeus nie wyróżnia się z tłumu, czasem tak podobnych do siebie myszek. Niestety, użyty w gryzoniu czujnik laserowy ADNS-9800 nie grzeszy precyzją, co w grach w FPS daje się mocno nam we znaki. Przy RTS czy MMO będziecie zachwyceni, ale przy rasowym i dynamicznym FPS typu Battlefield czy Call of Duty, można się trochę zawieść. Brak powierzchni antypoślizgowych na bokach myszy w ferworze walki też może nam popsuć statystyki :)   Niemniej, Gamdias Zeus to naprawdę fajna i ciekawa myszka gamingowa. Szkoda tylko, że została wyceniona tak wysoko. Kwota 300 zł, jaką każe się nam wysupłać z naszej kieszeni, wydaje mi się osobiście, odrobinę za wysoka.

bETReYID

Może nawet więcej niż odrobinę :)

Komentarze (14)
bETReYJz