Blog (15)
Komentarze (588)
Recenzje (0)

Tworzenie własnych hostów

Strona główna@patryk9200Tworzenie własnych hostów
03.04.2012 04:48

Wpis ten w całości poświęcę możliwością jakie daje nam tworzenie i modyfikowanie adresów docelowych domen w systemie Windows.

Wstęp

Zapewne niejeden z Was pisze aplikacje zarówno webowe jak i zwykłe które wymagają dostępu do internetu. Jeśli nie, to z pewnością nie jeden jest zainteresowany blokowaniem reklam, konkretnych adresów IP jak i tworzenie własnych domen lokalnych.

O co chodzi?

W systemie Windows, Linux jak i OS X oraz Unix znajduje się plik hosts w którym można zmienić adres docelowy programu lub stworzyć własny. Przykładowo tworząc stronę WWW lub program możemy stworzyć lokalną domenę np. mojastrona.pl , update.mojadomena.pl jak i krótkie wersje np. test, g (np. skrót dla Google) itp.

Możliwości

Używając pliku hosts możemy zmienić adres docelowy domeny np. dla xxx.com ustawić przykładowo na 127.0.0.1 (adres lokalny, inaczej mój komputer) który zablokuje dostęp do strony. Można też zmienić adres na IP zewnętrzne, np. na potrzeby testowania aplikacji. Przykładowo mamy aplikacje którą chcemy przetestować. Komunikuje się z adresem api.mojadomena.pl i ma jakiś adres IP a chcemy zmienić na adres serwera testowego który ma inny adres. Nic trudnego. Możemy też stworzyć własne lokalne domeny np. testprogramu i dać adres IP 127.0.0.1. Dzięki temu program może działać na naszym komputerze i komunikować się z nim zamiast z zewnętrznym serwerem.

Jak ustawić hosty

Jeszcze kilka dni temu wszystkie hosty wpisywałem z ręki do pliku C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts w notatniku na prawach administracyjnych (wymagane do edycji pliku). Jednak przyszedł czas wolny a ja wpadłem na pomysł stworzenia dla siebie wygodnej aplikacji do edycji i generowania pliku hosts. Postanowiłem się podzielić z Wami tą aplikacją, być może ułatwi komuś życie ;-) Aplikacja ma kilka możliwości jak np. dodawanie, usuwanie, edycję, włączanie i wyłączanie hostów oraz możliwość automatycznego pobierania adresu IP serwera docelowego. O co chodzi? Jeśli chcemy aby nasza domena np. test miała adres docelowy serwera o domenie mojastrona.pl to możemy zamiast IP wpisać adres strony a program automatycznie pobierze IP serwera docelowego. Przy każdej zmianie ustawień aplikacja sama od razu zapisuje nowe ustawienia i czyści pamięć cach DNS tak więc w większości aplikacji powinna zmiana zadziałać od razu, w wypadku przeglądarek wystarczy odświeżenie strony jeśli już jest otwarta a w wypadku aplikacji której zmiana dotyczy wymagany jest restart.

Wygląd aplikacji:

program
program

Przykładowa zawartość pliku hosts

plik hosts
plik hosts

Dodawanie nowego wpisu

Aby dodać nowy wpis (host) należy w miejsce domeny wpisać adres www jaki chcemy przekierować lub stworzyć np. google.pl, testwww itp. W miejsce IP lub domena należy wpisać adres docelowy lub domenę www z której program automatycznie pobierze IP docelowe. Jeśli chcemy aby adresem docelowym był nasz komputer dajemy 127.0.0.1.

nowy wpis
nowy wpis

Aktywacja/deaktywacja wpisu, usuwanie, edycja oraz otwieranie w przeglądarce

Program pozwala na edycję, aktywację lub dezaktywację wpisu(-ów), usuwanie (również za pomocą klawisza delete) oraz otwieranie w przeglądarce. Można zaznaczyć jednocześnie wiele wpisów i na nich operować np, usuwać, aktywować/dezaktywować oraz otwierać w przeglądarce.

menu
menu

Edycja wpisu

Edycja pozwala na zmianę parametrów wpisu np. domeny lub adresu docelowego.

edycja wpisu
edycja wpisu

Problemy

Rozwiązanie niestety to nie jest idealne. Możliwość stworzenia własnej lokalnej domeny działa tylko w niektórych stronach np. bing, google. Działa tylko na tych serwerach których konfiguracja serwera na to pozwala i nie korzysta z vhostów ani rozpoznawania domeny. W wypadku niektórych stron można znaleźć się w zaskakujących miejscach ;D Przykładem są chociażby dobreprogramy czy wikipedia gdzie zamiast na stronę wikipedii trafiamy na .... "Serwer narzędziowy - Wikimedia Polska".

wikipedia
wikipedia

Link do programu

Jest to testowa wersja programu tak więc nie gwarantuję, że będzie chodził wyśmienicie na każdym komputerze ;D Obecnie sprawdzone jest jego działanie na Windows 7 i Windows 8 lecz program korzysta z .NET Framework 4 który równie dobrze działa na Windows XP i Windows Server 2003 oraz 2008. Pobierz program

P.S Jeśli będą problemy piszcie w komentarzach =)

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)