Blog (4)
Komentarze (11)
Recenzje (0)

Jak znaleźć pracę w branży gier?

Strona główna@PatrykBorowskiJak znaleźć pracę w branży gier?
30.10.2017 11:30

O pracy w gamedevie marzy coraz więcej osób – kuszą zarówno zarobki, jak i możliwość połączenia hobby z pracą. Na co zatem zwrócić uwagę podczas tworzenia aplikacji, której celem jest podbicie branży?

Ucz się i twórz

Rozpocznij od zdobycia doświadczenia i niezbędnych umiejętności. Jeśli jesteś programistą, możesz rozpocząć od nauki jakiegoś popularnego silnika. Pamiętaj jednak, żeby nie wykuwać na pamięć wszystkich dostępnych funkcjonalności – zacznij od podstaw i w zależności od potrzeb, szukaj nowych rozwiązań oraz przechodź na kolejne poziomy zaawansowania. Biegłość przyjdzie z czasem!

Co może Ci się przydać w gamedevie?

Portfolio – podstawowy dokument, który pokazuje Twój stopień zaawansowania. To właśnie w nim prezentujesz swoje prace – wykonane grafiki czy ukończone gry. Portfolio liczy się dla przyszłego pracodawcy najbardziej, ponieważ dokument ten pokazuje Twoje umiejętności i zdobyte doświadczenie. Studia – nie są najważniejsze, jednak coraz częściej pracodawcy biorą pod uwagę wykształcenie kandydata. Jeśli jest ono zbieżne z wykonywaną pracą i poparte ciekawymi projektami, droga do gamedevu stanie przed Tobą otworem! Droga do stanowiska programisty

bEhyFKwn

Jeśli jesteś programistą na początku możesz skupić się na tworzeniu klonów innych gier – wtedy nie musisz się martwić o design i ogólny projekt gry. Siadasz przed komputerem i zaczynasz programować. Na początek polecam pracę z kultowymi grami z lat 80. jak Contra, Mario czy Tetris – w internecie znajdziesz wiele pomocy na temat ich modyfikowania.

Grafik jak malowany!

Jeśli marzysz o tym, aby zostać grafikiem, rozpocznij od tworzenia modów. Modyfikacje to nic innego jak zmienianie tekstur i elementów w gotowych już grach. Na początek polecam pracę na Skyrim czy Wiedźmin 3, ponieważ zaawansowane narzędzia do edytowania tych produkcji są dostępne za darmo. Grafik 2D może zmienić strukturę zbroi czy trawy, natomiast grafik 3D będzie miał duże pole do popisu, tworząc nowy płot lub drzewa. W ten sposób będziesz się przyjemnie uczyć tworzenia grafik do gier komputerowych. Taką ścieżkę przeszedł nasz grafik, Zomer – rozpoczął od tworzenia modów, a potem dołączył do zespołu Huckleberry Games. Pamiętaj, aby wszelkie swoje prace gromadzić w portfolio – załączaj również wcześniejsze projekty, aby przyszły pracodawca mógł zobaczyć Twoje postępy.

Daj się poznać z dobrej strony!

Niezwykle istotnym elementem w budowaniu swojej marki i znalezieniu pracy marzeń są spotkania z ludźmi związanymi z branżą. We wszystkich większych miastach organizowane są comiesięczne spotkania branżowe – w Poznaniu na przykład jest to pierwszy czwartek miesiąca. W trakcie tego typu posiadówek można poznać ludzi pracujących w branży gier, jak i potencjalnych pracodawców, a przy tym miło spędzić czas w towarzystwie osób, których łączy miłość do gamingu.

bEhyFKwt

Jeśli Twoje życie kręci się wokół uczelni, możesz brać udział w spotkaniach koła studenckiego – poza profesorami, możesz poznać również ludzi mających dużo do powiedzenia o gamedevie. Wielu programistów czy grafików z chęcią udziela się w ten sposób, a same spotkania są często otwarte również dla osób, które nie studiują.

Jeśli mieszkasz w niewielkiej miejscowości lub wolisz rozwijać się samodzielnie, z pomocą przyjdą Ci niezliczone fora, które są skarbnicą cennej wiedzy!

Jak podbić świat gamedevu?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z gamedevem i nie potrafisz jeszcze określić, czy tworzenie gier jest Twoim powołaniem, możesz wdrażać się w temat małymi krokami. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie pracy w zawodzie, który jest pośrednio związany z branżą. Jeśli chcesz programować gry, możesz rozpocząć swoją przygodę od stanowiska programisty PHP, natomiast dobrym punktem wyjścia dla grafika 3D może być praca w agencji reklamowej.

bEhyFKwu

Kolejnym krokiem jest dołączenie do projektu – najczęściej amatorskiego, który umożliwia zdobycie pierwszych doświadczeń w branży. Dobrym przykładem może być Edengrad – na początku był to projekt amatorski, który z czasem przekształcił się w produkcję komercyjną. Możesz również szukać praktyk lub stażu, których ukończenie daje szansę związania się z konkretną firmą.

Gdzie szukać pracy w gamedevie?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które mogą ułatwić proces szukania pracodawcy.

Skillshot.pl – strona dedykowana ogłoszeniom o pracę wyłącznie związanym z gamedevem. Jest to zdecydowanie moje ulubione źródło. Dedykowane branży grupy na FB, w których ogłaszają się polscy producenci.

bEhyFKwv

Mam nadzieję, że ten tekst nieco rozjaśnił kwestie związane z poszukiwaniem pracy w branży gamedevu. Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z tym zagadnieniem, odezwij się! ??

bEhyFKxj