Blog (85)
Komentarze (755)
Recenzje (0)

Piractwo, a po co to komu? - dogrywka: podcasty

Strona główna@PREZESKICPiractwo, a po co to komu? - dogrywka: podcasty
30.03.2019 21:54

Witam w moim kolejnym wpisie, który po raz kolejny poświęcony będzie podcastom. W tym tekście nie będę opisywał aplikacji, dzięki którym można słuchać podcastów oraz podawać serwisów, gdzie można ich szukać, ponieważ zagadnienia te omówiłem we wpisie Piractwo, a po co to komu? - podcasty. Przedstawię natomiast pewne moje przemyślenie dotyczące tego medium oraz listę 32 (bo to ładna, równa liczba, czyli 2 do 5) tytułów, którymi warto się zainteresować.

To będzie rok podcastów

Zdanie to od razu przywodzi na myśl zapowiadamy rok rocznie rok Linuxa, ale o ile ten jakoś ciągle nie nadchodzi, to to, że rok 2019 będzie rokiem podcastów jest jak najbardziej możliwe. I na poparcie tej tezy mam trzy konkretne argumenty. Po pierwsze w podcasty bardzo mocno angażuje się Spotify. Nie dość, że omawiany serwis umożliwił dodawanie praktycznie wszystkim chętnym swoich produkcji do serwisu, to jeszcze przejął już dwie znane firmy zajmujące się produkcją podcastów. Tylko jedna z ich - Parcast - ma w 2019 wyprodukować 20 nowych tytułów. Obserwując działania Spotify można śmiało założyć, ze firma ta chce się stać czymś w rodzaju Netflixa dla podcastów. Warto też wziąć pod uwagę to, że omawiany serwis ma prawie 200 milionów użytkowników i jeśli w dalszym ciągu będzie wśród nich promował słuchanie podcastów to w znaczny sposób może zwiększyć popularność tego medium. Po drugie w omawiany temat angażuje się również Google, które nie cały rok temu wypuściło w końcu własną aplikację do słuchania podcastów, która pozwala także na ich odtwarzanie na coraz popularniejszych inteligentnych głośnikach Google Home. Warto też wspomnieć, ze w promowanie podcastów od wielu lat zaangażowana jest firma także Apple. Również w Polsce branża podcastowa ciągle się rozwija, co można zauważyć po tym, że coraz więcej znanych firm wykorzystuje to medium do promocji. Za przykład może posłużyć współpraca serwisu Pracuj.pl z ekipą Podsłuchane.pl. A teraz skoro podzieliłem się już moimi przemyśleniami przejdźmy do listy polecanych produkcji.

673804

Źródło grafiki: https://pixabay.com/en/podcast-popular-shows-announcement-2659526/

Lista polecanych podcastów

Produkcje zostały opisane w kolejności alfabetycznej.

 1. 6 Minute English - produkowany przez BBC podcast do nauki angielskiego.
 2. 6 Minute Grammar - produkowany przez BBC podcast do nauki angielskiego skupiony na gramatyce.
 3. 6 Minute Vocabulary - produkowany przez BBC podcast do nauki angielskiego skupiony na słownictwie.
 4. 7 metrów pod ziemią - talk-show o tematyce społecznej, którego gospodarzem jest Rafał Gębura.
 5. Antyweb Po Godzinach - podcast będący częścią serwisu AntyWeb i podobnie, jak sam serwis, zajmujący się głownie tematyką technologiczną oraz czasami popkulturą.
 6. Bo czemu nie? - bardzo fajny podcast technologiczny, który szczególnie powinien spodobać się miłośnikom sprzętu od firmy Apple.
 7. Comics Weekly - podcast należący do grupy Podsłuchane.pl, tym razem skupiony w okół tematyki komiksowej. Moim zdaniem jest on audycją obowiązkową dla wszystkich fanów Marvela oraz DC Comics.
 8. Czytu Czytu - kolejny tytuł od ekipy Podsłuchane.pl, tym razem skupiony na książkach. Ze względu na tematykę i formułę jeden z moich ulubionych podcastów, a i oczywiście audycja obowiązkowa dla każdego książkoholika.
 9. DevTalk - podcast reklamujący się hasłem "Programistyczny głos w Twoim domu", skierowany jest do wszystkich zainteresowanych tematyką programowania, niezależnie od stopnia zaawansowania w tej dziennie.
 10. Dwóch Po Dwóch - dosyć świeży podcast o technologii oraz... piwie.
 11. The English We Speak - podcast produkowany przez BBC dotyczący slangu oraz idiomów, jego odcinki są bardzo krótkie (mają maksymalnie 3 minuty).
 12. Gorące Krzesła - następna produkcja ekipy Podsłuchane.pl, tym razem traktująca o grach komputerowych. Jako, że obecnie podcast ma przerwę między sezonami przez jakiś czas nie będą pojawiać się nowe odcinki.
 13. Imponderabilia - talk-show prowadzony przez Karola Paciorka, który w każdym odcinku rozmawia z innym gościem.
 14. Inna Kultura - podcast o popkulturze - głównie filmach i serialach, ale także grach i muzyce.
 15. Jęki Walenia - kolejny podcast ekipy Podsłuchane.pl o tematyce popkulturowej. Jednak tym razem prowadzony przez ludzi na co dzień zajmujących się produkcją gier. Warto jeszcze wspomnieć, że omawiany podcast porusza głównie tematy filmów, seriali, gier, ale czasem usłyszymy w nim także o komiksach.
 16. Kto Je Ten Je - podcast o jedzeniu i restauracjach od twórców Yes Was Podcast.
 17. Kosmiczni Kowboje - podcast, w którym odcinek po odcinku omawiany jest serial Firefly, znajdzie uznanie u każdego fana tej produkcji. Warto wspomnieć, ze omawiany podcast również jest częścią Podsłuchane.pl.
 18. Kryminatorium - podcast o tematyce True Crime wyróżniający się klimatyczną oprawą oraz skupieniu na sprawach, które miały miejsce na terenie Polski.
 19. Kwadrans na angielski - regularnie rozwijana seria lekcji języka angielskiego.
 20. Labotomia - podcast należący do serwisu PCLab.pl i podobnie jak on skupiający się na tematyce technologicznej.
 21. MyszMasz - podcast o tematyce popkulturowej. Prowadzący omawiają w nim różne dzieła kultury takie jak filmy, książki, gry czy musicale. Podcast jest częścią grupy Podsłuchane.pl.
 22. Na Podsłuchu - podcast poświęcony bezpieczeństwu komputerowemu, prowadzony przez redaktorów serwisu Niebezpiecznik.pl. Moim zdaniem jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa w IT.
 23. Nauka XXI Wieku - jak sama nazwa wskazuje podcast poświęcony nauce. W każdym odcinku prowadzący prezentuję rozmową z ekspertem związanym z daną dziedziną nauki.
 24. Nerdy Nocą - to podcast kierowany do każdego nerda. Poruszane są w nim przeróżne tematy związane z serialami, grami retro, historia, biologią czy psychologią.
 25. Przystanek Planszówka - tym razem podcast o grach planszowych. W każdym odcinku prowadzący recenzują jeden tytuł, a wcześniej przedstawiają najświeższe wiadomości ze świata planszówek.
 26. Puls Kosmosu Podcast - podcast poświęcony nauce (głównie astronomii i badaniom kosmosu) powiązany z portalem Puls Kosmosu
 27. Retrospektywa.com - podcast na temat projektów w branży IT, jego ogromną zaletą jest czysto praktyczne podejście do tematu.
 28. Sesje na podsłuchu - kolejny podcast należący do grupy Podsłuchane.pl. W jego archiwum znajdziemy kampanię rozgrywaną w o oparciu o system Numenera oraz jednostrzałówki Rzeźnik z dzielnicy portowej. Nowe odcinki ukazują się 6 dnia każdego miesiąca i poświęcone są kampanii rozgrywanej w autorskim systemie Ghostpunk opartym o mechanikę Blades in the Dark. A jeśli ktoś przesłuchał już wszystkie odcinki omawianego podcastu powinien sprawdzić kolejny polskojęzyczny tytuł tematyce RPG, czyli Baniak Baniaka.
 29. Świat w trzy minuty - podcast o tematyce naukowej, którego odcinek zawsze poświęcony jest jednemu konkretnemu zagadnieniu i trwa około 3 minut.
 30. Tajniki Ameryki - podcast powiązany z blogiem o nazwie Ja&On. Poświęcony jest życiu oraz prowadzeniu biznesu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, a konkretnie w Dolinie Krzemowej.
 31. Yes Was Podcast - moim zdaniem najlepszy polski podcast o technologi, który jego twórcy często określają mianem "publiczysto-publiczystycznego". Prowadzący Wojtek i Paweł w bardzo ciekawy i zabawny sposób opowiadają o tym co dzieje się aktualnie w świecie technologii oraz o swoich przygodach związanych z programami, internetem i sprzętem. Ostatnio z odcinka na odcinek podcast idzie w stronę coraz bardziej profesjonalnej produkcji.
 32. ZVZ - bardzo dobry podcast poświęcony głównie filmom i serialom. Tym co wyróżnia go na tle innych jest to, że jego prowadzący analizują różne dzieła oraz wydarzenia związane z popkulturą w kontekście spraw społecznych. Jest częścią sieci Podsłuchane.pl.

I tym sposobem dotarliśmy do końca dzisiejszego wpisu. Standardowo dziękuję Wam za uwagę oraz czekam na Wasz komentarze. Dajcie znać jakich podcastów Wy słuchacie i co w ogóle sądzicie o tym medium. Zachęcam Was także do zapoznania się ze spisem treści całego mojego bloga.

Komentarze (0)