Blog (85)
Komentarze (755)
Recenzje (0)
@PREZESKICPiractwo, a po co to komu? — filmiki

Piractwo, a po co to komu? — filmiki

22.03.2018 21:42

Witam w kolejnym odcinku mojej serii Piractwo, a po co to komu?, który tym razem poświęcony będzie serwisom, które z braku lepszego określenia nazwę YouTubo podobnymi. Z racji poruszanej tematyki wpis ten można traktować jako uzupełnienie poprzedniego, dotyczącego dostępu do filmów i seriali. Pozostając jeszcze w temacie poprzedniego artykułu chciałbym Wam podziękować za wszystkie komentarze, które do niego napisaliście. Naprawdę uważam, że nic tak nie motywuje do tworzenia kolejnych wpisów, jak świadomość, że kogoś interesują teksty pojawiające się na moim blogu. Tak, więc jeszcze raz dziękuje i nie przedłużając już zapraszam do zapoznania się z dzisiejszym wpisem.

Kiedyś było inaczej

W tym akapicie raczej nie mogę napisać za wiele. Na przełomie wieków popularnych serwisów streamingowych, z treściami filmowymi tworzonymi przez użytkowników nie było wcale. Sytuacja taka utrzymywała się przez kilka lat i uległa znaczącej zmianie dopiero 19 czerwca 2007 roku, czyli w momencie, w którym serwis YouTube oficjalnie zadebiutował w Polsce.

647368

Oczywiście dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej, istnieje wiele serwisów YouTubo podobnych i naprawdę jest w czym wybierać.

Kilka założeń

Zanim zaczniemy jeszcze dwie małe uwagi. Po pierwsze w poprzednich wpisach dzieliłem wymieniane przeze mnie strony na oferujące treści płatne i bezpłatne, jednakże w przypadku dzisiejszego tekstu taki podział nie miałby sensu. Dlatego też pogrupowałem serwisy według zakresów tematycznych. Po drugie swoja listę ograniczyłem tylko do serwisów posiadających własne bazy filmów z pominięciem tych, które są po prostu agregatorami linków, jak na przykład ten. Skoro to mamy już za sobą to przejdźmy do listy polecanych przez mnie serwisów.

Serwisy tematyczne

W tej części mojego wpisu opisze serwisy, które skupione są na filmach związanych z konkretną tematyką.

TED

TED jest serwisem publikującym nagrania z konferencji naukowych, które odbywają się pod tą samą nazwą. Celem zarówno konferencji jak i omawianego serwisu jest popularyzacja idei wartych propagowania. W mojej opinii strona TED jest miejscem obowiązkowym dla każdego fana szeroko pojętej nauki. W ogromnej bazie TED znajdziemy zarówno wystąpienia dotyczące między innymi astrofizyki, geografii, jak i nauk społecznych czy medycyny, a to tylko wierzchołek góry lodowej. Niestety z racji tego, że konferencje TED odbywają się w języku angielskim, zdecydowana większość nagrań w serwisie jest dostępna w mowie Szekspira. Na szczęście dzięki projektowi OTP (Otwarty Projekt Tłumaczeniowy) możemy cieszyć się już prawie dwoma tysiącami wystąpień z napisami w języku polskim (stan na październik 2016). Dużą zaletą konferencji TED są mówcy, którzy się na nich pojawiają. Widać, że każdy z nich jest dobrze przygotowany, wie o czym mówi oraz ma w sobie pokłady charyzmy. Na przykład, gdy oglądałem to wystąpienie dotyczące ptaków, dziwiłem się czemu jeszcze nie puszcza się go w szkołach na lekcjach biologi, ponieważ z pewnością na to zasługuje. W tym miejscu mam do Was wszystkich ogromną prośbę, poświęćcie chwilę swojego czasu i zobaczcie dziś jedno dowolne wystąpienie udostępnione w serwisie TED. Myślę, że się Wam spodoba.

647376

TED oprócz wersji przeglądowej udostępnia również swoje zasoby za pomocą świetnej aplikacji na smartphony z systemem Android i iOS. Jeśli natomiast planujecie skorzystać z niego przez przeglądarkę i interesują Was tylko treści z polskimi napisami, które znajdują się w bazie serwisu, możecie skorzystać z tego linku.

Spryciarze.pl

Spryciarze.pl to serwis skupiony na różnych poradnikach. I podobnie jak wcześniej opisany TED może być kopalnią wiedzy, tym razem jednak bardziej praktycznej. Materiały w serwisie podzielone są według kategorii. Możemy, więc znaleźć poradniki dotyczące miedzy innymi komputerów, majsterkowania, gotowania czy mody. Niestety z własnych doświadczeń wiem, że w serwisie znajdują się też słabe filmy, zarówno pod względem wykonania jak i merytorycznym. Mimo to serwis i tak jest wart polecenia, gdyż można w nim znaleźć tysiące naprawdę wartościowych poradników.

647380

uwaga! Serwis Spryciarze.pl posiada również jedną wadę, którą ciężko mi zaakceptować. Mianowicie do obejrzenia filmów znajdujących się w jego bazie wymagana jest wtyczka Adobe Flash Player.

Twitch.tv

Czas na serwis ze stajni firmy Amazon. Twitch.tv jest serwisem skupionym na strumieniowaniu gier na żywo oraz e-sporcie. Aplikacja Twitcha dostępna jest na wielu platformach takich jak urządzenia z systemem Android i iOS, Xbox One, Xbox 360 czy Playstation 4. Dodatkowo serwis zintegrowany jest z platformami Uplay i Origin oraz aplikacją GeForce Experience. Twitch jest największą platformą przeznaczoną do przeprowadzania transmisji z gier komputerowych i mówiąc, krótko jest miejscem obowiązkowym dla wszystkich fanów patrzenia, jak grają inni. Popularność serwisu dobrze pokazuje to, że w momencie, gdy pisze te słowa, rozgrywki w grze Fornite ogląda prawie 230 tysięcy osób.

647384

Tutaj jeszcze taka ciekawostka dla fanów wrestlingu. Na kanale federacji Impact Wrestling na Twitch.tv można za darmo, przez cała dobę oglądać wyprodukowane przez tą federacje gale.

Vevo

To już ostatni serwis w tej części mojej listy. Vevo jest serwisem oferującym dostęp do tysięcy teledysków. Udostępnione w nim materiały przeglądać można według gatunków muzycznych lub wykonawców. Dodatkowo Vevo oferuje tematyczne playlisty. Dostęp do serwisu możliwy jest poprzez stronę internetową oraz z wykorzystaniem dedykowanych aplikacji na Androida, iOS, smartTV, Windows Phone, PlayStation 3 i 4 oraz Xboxa 360 i One. Mówiąc krótka Vevo jest dobrym miejscem dla każdego fana muzyki i teledysków.

647388

Serwisy ogólnotematyczne

W tej części mojego wpisu pokrótce omówię serwisy zawierające filmy z wielu różnych kategorii tematycznych.

YouTube

Najpopularniejszy na świecie serwis umożliwiający bezpłatne umieszczenia oraz odtwarzanie strumieniowe materiałów filmowych. O jego popularności niech świadczy fakt, że dziennie umieszczanych w nim jest 85 tysięcy filmów. Uważam więc, że tak popularnego serwisu nikomu nie trzeba przedstawiać i parafrazując Benedykta Chmielowskiego wystarczy powiedzieć "YouTube jaki jest, każdy widzi".

647393

Dailymotion

Dailymotion został stworzony w 2005 roku jako europejska odpowiedź na serwis YouTube. Oczywiście baza materiałów Dailymotion jest zdecydowanie mniejsza niż ta oferowana przez jego starszego brata, jednak i tak znajdziemy w niej masę ciekawych filmów. Za zaletę serwisu trzeba uznać jego niezależność, gdyż udziałów w nim nie posiada żadna z wielkich amerykańskich korporacji medialnych i internetowych. Dailymotion podobnie jak YouTube udostępnia wiele dedykowanych aplikacji na różne platformy.

647396

Co ciekawe w serwisie Dailymotion swoje materiały publikuje nasza, rodzima Ekstraklasa.

Vimeo

Ostatni serwis w dzisiejszym zestawieniu. Vimeo cechuje się przede wszystkim prawie całkowitym brakiem amatorskich filmów. Dzięki czemu praktycznie wszystko na co trafimy w jego bazie, warte jest obejrzenia. Co ciekawe na Vimeo nie znajdziemy żadnych materiałów wideo z gier, gdyż ich umieszczanie w serwisie jest zakazane. Oczywiście omawiany serwis jest zdecydowanie mniejszy niż YouTube, gdyż dziennie do jego bazy trafia "tylko" 16 tysięcy nowych filmów, ale dzięki wysokiej jakości materiałom Vimeo świetnie nadaje się do spędzenia na jego stronach jakiegoś czasu. Jednakże nie mogę polecić go osobą, które chcą publikować własne materiały, gdyż serwis nakłada wiele ograniczeń na twórców, zwłaszcza tych nieposiadających konta premium.

647400

I tym sposobem dotarliśmy do końca mojego dzisiejszego i tym razem krótkiego wpisu. Jak zawsze dziękuje wszystkim za uwagę oraz czekam na Wasze komentarze. Dodatkowo zachęcam Was do zapoznania się z niedawno odświeżonym spisem treści mojego bloga.

InternetHobby
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)