Blog (85)
Komentarze (755)
Recenzje (0)

Piractwo, a po co to komu? — podcasty

Strona główna@PREZESKICPiractwo, a po co to komu? — podcasty
13.10.2018 20:21

Witam wszystkich w kolejnym artykule z serii Piractwo, a po co to komu? Zgodnie z obietnicą z zeszłego tygodnia zajmiemy się dzisiaj tematem Podcastów.

Słowem wstępu

Na samym początku wypadałoby wyjaśnić czym tak właściwie jest podcast, więc zgodnie z Wikipedią jest to "forma internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków, z zastosowanie technologii RSS". W mojej opinii definicja ta dobrze oddaje istotę tej części kultury. Chociaż osobiście korzystam tylko z podcastów w formie dźwiękowej. We wstępie warto również wspomnieć, że podcastów raczej nie dotyczy problem piractwa, gdyż zdecydowana większość z nich jest udostępniana całkowicie za darmo i bez reklam.

bEEeDTFj

Za nim przejdziemy do właściwej części wpisu chciałbym jeszcze wspomnieć, że będzie się on składał z trzech głównych części, w których po kolei opiszę jak słuchać podcastów, gdzie ich szukać oraz przedstawię tytułu, które aktualnie śledzę.

661658

Źródło grafiki: https://pixabay.com/en/podcast-popular-shows-announcement-2665982/

Jak słuchać podcastów?

Podcastów zdarzało mi się słuchać na cztery różne sposoby: za pomocą internetowego odtwarzacza dostępnego na stronie konkretnego tytułu, w serwisie YouTube, korzystając z dedykowanej podcastom aplikacji oraz na Spotify. Każdy sposób posiada wady i zalety, które pokrótce przedstawię.

Odtwarzacz internetowy

Praktycznie każdy podcast posiada na swojej stronie dedykowany odtwarzacz, który pozwala na wysłuchanie kolejnych jego odcinków. Zaletą tego rozwiązania jest łatwa dostępność oraz brak konieczności instalacji jakichkolwiek programów - wystarczy przeglądarka internetowa. Wady to natomiast problemy z wznawianiem odtwarzania (na przykład po odświeżeniu strony) oraz brak jakichkolwiek funkcji dodatkowych.

bEEeDTFp

Tak prezentuje się odtwarzacz webowy na stronie Yes Was Podcastu.

661665

YouTube

Podcastów możemy słuchać również na YouTubie, czyli najpopularniejszym serwisie internetowym z filmami. Przewagą strony należącej do Google nad internetowymi odtwarzaczami jest synchronizacja postępów odtwarzania pomiędzy różnymi urządzeniami oraz to, że wszystkie tytuły dostępne są w jednym miejscu. Dodatkowo odtwarzacz YouTuba pozwala skorzystać z opcji takich jak zwiększenie bądź zmniejszenie prędkości odtwarzania. Zdecydowaną wadą omawianego serwisu są problemy ze słuchaniem podcastów przy wygaszonym ekranie na urządzeniach z Androidem oraz iOS, a także brak możliwości pobrania poszczególnych odcinków do odsłuchania ich offline.

bEEeDTFq

Tak prezentuje się kanał podcastu Jęki Walenia w serwisie YouTube.

661669

Spotify

Ponad rok temu dział dedykowany podcastom pojawił się w popularnym, muzycznym serwisie streamingowym Spotify. W Spotify otrzymujemy dostęp do opcji takich jak: pobieranie odcinków do odtwarzania offline (w wersji mobilnej), oznaczanie odsłuchanych odcinków, zmiana prędkości odtwarzania, czy synchronizacja postępu odtwarzania. Wadami omawianego serwisu jest natomiast brak wielu podcastów w katalogu Spotify, chociaż tu sytuacja się stale poprawia, oraz mniejsza wygoda użytkowania niż w przypadku dedykowanej aplikacji.

bEEeDTFr

Tak prezentuje się podcast Gorące Krzesła w serwisie Spotify.

661673

Dedykowana aplikacja

Jako, że istnieje bardzo wiele aplikacji do słuchania podcastów różniących się funkcjonalnością, wyglądem oraz dostępnością w tej części wpisu przedstawię sześć propozycji, z czego cztery opiszę dosyć dokładnie, a o dwóch tylko wspomnę

bEEeDTFs

Podcast Addict

Podcast Addict to program, od którego zacząłem swoją przygodę ze słuchaniem podcastów. Do jego głównych zalet należą spolszczony interfejs oraz to, że jest to program darmowy. Ponadto Podcast Addict posiada bardzo rozbudowane opcje odtwarzania. Pozwala na zmianę prędkości odtwarzania, pomijanie ciszy oraz podbijanie głośności słuchanego podcastu. Program pozwala na dodawanie podcastów do subskrybowanych za pomocą URL oraz wbudowanej wyszukiwarki. Kolejną zaletą Podcast Addict jest możliwość zautomatyzowania pobierania nowych odcinków oraz i późniejszego usuwania. Do wad omawianego programu należy zaliczyć brak synchronizacji listy podcastów oraz postępów odtwarzania pomiędzy urządzeniami, nieco przeładowany interfejs oraz reklamy w aplikacji, których można się pozbyć kupując wersję Donate.

Źródło: Dobreprogramy.pl
Źródło: Dobreprogramy.pl

Podcast Addict dostępny jest tylko na urządzenia z systemem Android.

Google Podcast

Google Podcast to aplikacja przeznaczona do odtwarzania podcastów autorstwa giganta z Mountain View. Do jej zalet można zaliczyć bardzo prosty i czytelny interfejs, możliwość pobierania podcastów do odsłuchania offline, synchronizacje postępów odtwarzania pomiędzy różnymi urządzeniami i wbudowaną wyszukiwarkę oraz oczywiście to, że jest ona darmowa. Natomiast główna wadą aplikacji jest brak praktycznie jakichkolwiek opcji dodatkowych związanych z automatyzacją pobierania czy odtwarzaniem. Warto również wspomnieć, że aplikacja jest niejako dodatkiem do Google Home.

Źródło: Dobreprogramy.pl
Źródło: Dobreprogramy.pl

Aplikacja również dostępna jest tylko na urządzenia z systemem Android.

Pocket Casts 

Pocket Casts to zdaniem wielu (w tym także moim) najlepsza aplikacja do słuchania podcastów. Pozwala na wygodne zarządzanie listą subskrybowanych audycji, posiada wbudowaną wyszukiwarkę oraz prosty i czytelny interfejs. Nie można jej również zarzucić braku funkcjonalności. Pocket Casts pozwala na zmianę prędkości odtwarzania, pomijanie ciszy oraz podbijanie głośności podcastów. Dodatkowo umożliwia automatyczne pobieranie nowych odcinków. Jednak największą zaletą omawianego programu jest możliwość synchronizacji listy słuchanych podcastów oraz postępów ich odtwarzania pomiędzy urządzeniami z systemem Android, iOS, Windows 10 oraz Web Playerem. Natomiast główną wadą aplikacji jest jej cena. Wersja na system od Google kosztuje 17,99 zł, w przypadku urządzeń Apple jest to 18,99 zł, a jeśli chcemy uzyskać dostęp do wersji na system Windows 10 i Web Playera musimy liczyć się z wydaniem kolejnych 9$. Jednak uważam, ze aplikacja warta jest swojej ceny.

154713
154714
661689

Aplikacja Pocket Casts dostępna jest na urządzenia z systemem Android, iOS, Windows 10 oraz poprzez przeglądarkę internetową.

Overcast: Podcast Player

Overcast: Podcast Player to kolejny program pretendujący do tytułu najlepszej aplikacji do słuchania podcastów. Jest on darmowy a do jego zalet zaliczyć trzeba: możliwość synchronizacji danych pomiędzy różnymi urządzeniami, wbudowaną wyszukiwarkę, rozbudowane opcje odtwarzania oraz prostą i intuicyjną obsługę. Z mojego punktu widzenia największą wadą programu jest dostępność tylko na urządzeniach z system iOS.

Źródło: Dobreprogramy.pl
Źródło: Dobreprogramy.pl

Program dostępny jest na urządzenia z system iOS.

Na zakończenie tej części warto wspomnieć, że podcastów można słuchać również korzystając z programów VLC oraz iTunes, które dostępne do pobrania są odpowiednio tutaj i tu.

Skąd brać podcasty?

Kiedy wybraliśmy już swoją aplikację do słuchania podcastów, wybadało by jeszcze zasubskrybować jakieś tytuły. Dlatego też w tym miejscu chciałbym polecić Wam trzy sposoby na znalezienie podcastów, które mogą nas zainteresować.

Opcja Discover/Odkrywaj w naszej aplikacji podcastowej

Praktycznie każda aplikacja przeznaczona do słuchania podcastów posiada opcję pozwalającą na odkrycie nowych tytułów, gdzie najczęściej możemy zobaczyć najpopularniejsze lub najnowsze podcasty z różnych kategorii i wybrać coś dla siebie.

661700

Polskie Podcasty

Kolejnym miejscem dobrym, aby odkryć nowe tytuły jest obszerny katalog audycji prowadzony przez stronę POLSKIEPODCASTY.pl. Znajdziemy w nim masę tytułów posortowanych na kategorie takie jak sztuka, biznes itd. Moim zdaniem serwis ten jest miejscem obowiązkowym dla każdego zainteresowanego słuchaniem podcastów po polsku.

661703

Katalog iTunes

W moim wpisie nie mogło oczywiście zabraknąć olbrzymiego katalogu podcastów dostępnego za pomocą aplikacji iTunes, w którym znaleźć można większość ukazujących się na świecie podcastów.

661706

Źródło grafiki: https://www.flickr.com/photos/wfryer/5428796591

Podcasty, których słucham

Na zakończenie tego długie wpisu chciałbym przedstawić Wam 21 podcastów, których aktualnie sam słucham. Jako, że ich liczba jest całkiem spora opisy będą raczej skrótowe. Dlatego też, żeby się nie powtarzać, od razu chciałbym napisać, że każdy z wymienionych przeze mnie podcastów zawiera ciekawe treści oraz moim zdaniem wart jest uwagi.

Źródło: Wikimedia.org
Źródło: Wikimedia.org

Podcasty posortowane zostały w kolejności alfabetycznej.

(Nienazwany) Podcast Filmowy - tematyką podcastu, będącego częścią sieci Podsłuchane.pl, są filmy i seriale. Odcinki ukazujące się w ramach tej audycji można podzielić na dwie grupy: krótkie omówienia newsów ze świata kina, które ukazują się stosunkowo często oraz pojawiające się rzadziej dyskusje na temat konkretnych filmów.

Antyweb Po Godzinach - podcast będący częścią serwisu AntyWeb i podobnie, jak sam serwis, zajmujący się głownie tematyką technologiczną oraz czasami popkulturą.

Comics Weekly - kolejny podcast należący do grupy Podsłuchane.pl, tym razem skupiony w okół tematyki komiksowej. Moim zdaniem jest on audycją obowiązkową dla wszystkich fanów Marvela oraz DC Comics.

Crazy Nauka - podcast będący częścią serwisu Crazy Nauka, porusza tematy popularnonaukowe. Jak na razie ukazały się trzy odcinki omawianego podcastu dotyczące kolejno zombie, zaćmienia słońca i nieważkości.

Czytu Czytu - kolejny tytuł od ekipy Podsłuchane.pl, tym razem skupiony na książkach. Ze względu na tematykę i formułę jeden z moich ulubionych podcastów, a i oczywiście audycja obowiązkowa dla każdego książkoholika.

DevTalk - podcast reklamujący się hasłem "Programistyczny głos w Twoim domu", skierowany jest do wszystkich zainteresowanych tematyką programowania, niezależnie od stopnia zaawansowania w tej dziennie.

Gorące Krzesła - następna produkcja ekipy Podsłuchane.pl, tym razem traktująca o grach komputerowych. Jako, że niedawno podcast zmienił swoją formułę, warto go teraz sprawdzić.

Jęki Walenia - kolejny podcast ekipy Podsłuchane.pl o tematyce growej. Jednak tym razem prowadzony przez ludzi z branży, dzięki czemu jest to pozycja zupełnie inna od poprzedniej. Warto jeszcze wspomnieć, że omawiany podcast oprócz rozmów o grach porusza również tematy związane z szeroko pojętą popkulturą.

Kosmiczni Kowboje - podcast, w którym odcinek po odcinku omawiany jest serial Firefly, znajdzie uznanie u każdego fana tej produkcji. Warto wspomnieć, ze omawiany podcast również jest częścią Podsłuchane.pl.

Labotomia - podcast należący do serwisu PCLab.pl i podobnie jak on skupiający się na tematyce technologicznej.

MyszMasz - podcast o tematyce popkulturowej. Prowadzący omawiają w nim różne dzieła kultury takie jak filmy, książki, gry czy musicale. Podcast jest częścią grupy Podsłuchane.pl.

Na Podsłuchu - podcast poświęcony bezpieczeństwu komputerowemu, prowadzony przez redaktorów serwisu Niebezpiecznik.pl.

Nauka XXI Wieku - jak sama nazwa wskazuje podcast poświęcony nauce. W każdym odcinku prowadzący prezentuję rozmową z ekspertem związanym z daną dziedziną nauki. Więcej o omawiany podcaście pisałem w artykule Popularyzacja nauki - TOP 10 serwisów.

Nerdy Nocą - to mój ulubiony podcast. Poruszane są w nim przeróżne "nerdowskie" tematy związane z serialami, grami retro, historia, biologią czy psychologią. Więcej o omawiany podcaście pisałem w artykule Popularyzacja nauki - TOP 10 serwisów.

Przystanek Planszówka - tym razem podcast o grach planszowych. W każdym odcinku prowadzący recenzują jeden tytuł.

Sesje na podsłuchu - kolejny podcast należący do grupy Podsłuchane.pl oraz pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów papierowych gier RPG. Jak na razie można wysłuchać zapisu kampanii rozgrywanej w systemie Numenera oraz jednostrzałówki Rzeźnik z dzielnicy portowej.

Skonfigurowani - Podcast o tematyce technologicznej.

Update - kolejny podcast od ekipy Podsłuchane.pl w tym zestawieniu. Tym razem poświęcony jest tematyce technologicznej. W każdym, najczęściej krótki odcinku, przedstawiana jest jedna przydatna aplikacja na urządzenia mobilne.

Yes Was Podcast - moim zdaniem najlepszy polski podcast o technologi. Prowadzący Wojtek i Paweł w bardzo ciekawy i zabawny sposób opowiadają o tym co dzieje się aktualnie w świecie technologii o swoich przygodach związanych z programami, internetem i sprzętem oraz szczególną uwagę poświęcają grze Fortnite i konsoli Nintendo Switch.

Zombie vs Zwierz - bardzo dobry podcast poświęcony filmom i serialom, będący częścią sieci Podsłuchane.pl.

Świat w trzy minuty - podcast o tematyce naukowej, którego odcinek zawsze poświęcony jest jednemu konkretnemu zagadnieniu i trwa około 3 minut. Więcej o omawiany podcaście pisałem w artykule Popularyzacja nauki - TOP 10 serwisów.

661733

Źródło grafiki: https://pixabay.com/en/podcast-popular-shows-announcement-2659526/

I tym sposobem dotarliśmy do końca tego, naprawdę obszernego wpisu. Na koniec jak zawsze dziękuje wszystkim za uwagę i czekam na Wasze komentarze. Zachęcam Was także do zapoznania się z innymi wpisami mojego autorstwa, które znajdziecie w Spisie treści, a w szczególności z poprzednimi wpisami z serii Piractwo, a po co to komu?

PS

Nie współpracuję w żaden sposób ze stroną Podsłuchane.pl, umieściłem wszystkie ich podcasty w moim wpisie ze względu na to, że są po prostu bardzo dobre i miło mi się ich słucha.

bEEeDTGf