Blog (85)
Komentarze (755)
Recenzje (0)
@PREZESKICPiractwo, a po co to komu? — telewizja

Piractwo, a po co to komu? — telewizja

26.05.2018 19:14

Witam w kolejnym wpisie z cyklu Piractwo, a po co to komu? W dzisiejszym odcinku tej serii zajmę się tematem legalnego dostępu do różnych kanałów telewizyjnych za pośrednictwem internetu.

Kiedyś było inaczej

Przez wiele lat większość stacji telewizyjnych nie zgadzała się na transmisję swojego sygnału za pomocą internetu. Trzeba też pamiętać, że jeszcze 10 lat temu w Polsce nie było naziemnej telewizji cyfrowej, a w analogowej dostępne było stosunkowo niewiele kanałów. Jeśli, więc ktoś chciał mieć dostęp do kilkudziesięciu programów TV to jedyną opcją było skorzystanie z oferty telewizji kablowych lub satelitarnych.

Jednak ostatnio sytuacja ta uległa zdecydowanej zmianie. Stało się tak z kilku powodów. Za główny z nich uznać można presję wywieraną przez operatorów platform satelitarnych i kablowych, którzy chcieli oferować swoim klientom dostęp do telewizji także po za domem. Kolejnym ważnym powodem, dla którego stacje telewizyjne udostępniły swój sygnał za pomocą internetu jest wzrost popularności serwisów oferujących filmy i seriale poprzez streaming, telewizje zwyczajnie chciały zdobyć dla siebie kawałek tego prężnie rozwijającego się rynku. Oczywiście bardzo ważnym czynnikiem, który w ogóle umożliwił pojawienie się telewizji internetowych nadawanych w wysokiej jakości, jest wzrost prędkości łączy internetowych. I właśnie, dzięki temu wszystkiemu możemy dzisiaj za pomocą internetu odbierać setki dostępnych po polsku i w dobrej jakości obrazu kanałów telewizyjnych.

Na zakończenie części historycznej mojego wpisu chciałbym jeszcze wspomnieć o pewnej kampanii, w której już 15 lat temu była mowa o uzyskiwaniu nielegalnego dostępu do sygnału telewizyjnego. Pamiętacie ją?

Teraz nie przedłużając już przejdźmy do sedna dzisiejszego wpisu, czyli listy polecanych serwisów.

653044

Źródło grafiki: https://pixabay.com/p-3010458/?no_redirect

TVP Stream

Na początek usługa całkowicie darmowa. Jak wskazuje sama nazwa TVP Stream ma w swojej ofercie kanały należące do grupy TVP. Niestety nie jest ich zbyt wiele, ponieważ w serwisie znajdziemy tylko TVP Info, TVP Polonia oraz kanały regionalne TVP 3. Po za małą ilością dostępnych programów, poważną wadą omawianego serwisu jest również niska jakość obrazu.

653048

Eska GO TV

Eska GO TV jest usługą pozwalającą w teorii na oglądanie 10 stacji telewizyjnych, z których 9 stanowią kanały muzyczne. Niestety podczas testów jedynym kanałem, który udało mi się uruchomić było Fokus TV, pozostałe nie działały ani w przeglądarce Google Chrome, ani Microsoft Edge. Co ciekawe możliwości oglądania telewizji nie znalazłem również w aplikacji Eska Go na system Android, więc może telewizja online to w tym przypadku usługa dopiero planowana.

653051

WP Pilot

Po dwóch usługach, które ciężko określić mianem sensownych i ciekawych, przyszedł czas na pierwszy serwis z prawdziwego zdarzenia. WP Pilot oferuję 4 pakiety telewizyjne. Darmowy - Starter oferuje 23 kanały, niestety w niskiej jakości obrazu. Do dostępnych za darmo należą stacje takie jak Polsat, TVN, TV 4, Puls czy kanały z grupy 4 fun.tv. Drugi pakiet - Starter Plus kosztuje 9,90 zł miesięcznie i oferuje ten sam zestaw kanałów, co pakiet darmowy, ale za to w lepszej jakości. Kolejny pakiet - Podstawowy kosztuje natomiast niewiele więcej bo 14,90 zł miesięcznie i po za kanałami z wcześniejszych pakietów oferuje stacje takie jak Sportklub, Nickelodeon, Comedy Central, popularnonaukowe kanały Polsatu oraz część stacji z grupy BBC. Daje to w sumie 44 kanały. Największy pakiet - Rozszerzony oferuje 69 kanałów i kosztuje 34,90 zł miesięcznie. Oferta programów w nim zawartych jest już całkiem bogata i zawiera wszystkie kanały widoczne na poniższym zrzucie ekranu po za tymi z grupy Eleven Sports. Za 4 kanały Eleven Sports należy zapłacić dodatkowo 14,90 zł miesięcznie.

653054

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o jednej rzeczy - usługa WP Pilot dostępna jest na terenie całej Unii Europejskiej.

Player.pl

Player.pl stanowi połączenie usługi VOD oraz telewizji na żywo. Jako, że o serwisach oferujących filmy na żądanie pisałem już przy okazji tego wpisu, tym razem skupię się na TV. Omawiany serwis oferuje kilka pakietów w różnych cenach za 30 dni. Przykładowo Start Extra, którego cena wynosi 20 zł oferuję dostęp do 12 kanałów - między innymi nSport+ czy TVN 24. Pakiet Best TV oferujący 28 kanałów i kosztuje 40 zł/miesiąc. Ciekawym pakietem jest kosztujący obecnie 60 zł Canal+, który zawiera między innymi wszystkie kanały z grupy Canal+. Jest jeszcze pakiet MAX, który kosztuje obecnie 80 zł miesięcznie i obejmuję wszystkie stacje z poprzednich pakietów, co daje łącznie 37 programów. Dodatkowo dostępny są jeszcze pakiety Eleven Sport, który w przypadku usługi Player.pl kosztuje 15 zł miesięcznie oraz zestaw 3 kanałów HBO kosztujący 25 zł za 30 dni.

653058

Ipla.tv

Ipla podobnie jak wcześniej omawiany Player łączy w swojej ofercie telewizję na żywo z VOD. W ofercie omawianego serwisu nie znajdziemy kanałów należących do grupy Canal+ mamy za to wszystkie kanały Polsatu także te sportowe. Patrząc po łącznej liczbie stacji telewizyjnych serwis Ipla ma najbogatszą ofertę, która liczy blisko 100 stacji telewizyjnych. Ciekawostką, o której warto wspomnieć jest to, że pakiety kanałów są tematyczne. I tak jeśli interesują nas tylko programy sportowe to za 20 zł miesięcznie możemy mieć ich 9. Bardzo ciekawym pakietem jest też kosztujący 50 zł - TV, który zawiera aż 87 kanałów. Oczywiście Ipla oferuje również pakiet Eleven Sport kosztujący 15 zł oraz rozszerzony do 9 stacji pakiet HBO za 35 zł miesięcznie.

653061

Na koniec jeszcze wspomnę, że sam korzystam z bezpłatnego pakietu dla abonentów sieci Plus, który oferuje 5 kanałów.

Wikipedia

Oczywiście Wikipedia nie jest serwisem oferującym dostęp do telewizji za pośrednictwem internetu. Nie zmienia to jednak faktu, że można znaleźć na niej całkiem obszerną listę polskich telewizji internetowych, dostępna jest ona pod tym linkiem.

653065

USTV NOW

Ostatnia pozycja na mojej dzsiejszej liście skierowana jest do fanów amerykańskiej telewizji. USTV NOW pozwala za darmo oglądać 6 amerykańskich kanałów telewizyjnych, w zamian za miesięczna opłatę 19$ liczbę tą można zwiększyć do 24. W planie darmowym uzyskujemy kanały takie jak ABC, CBS, CW, FOX, My 9 oraz PBS. A w opcji płatnej dodatkowo otrzymujemy dostęp do kultowych, przynajmniej w mojej opinii, stacji telewizyjnych takich jak USA Network, Syfy czy ESPN 2.

653068

I tym sposobem dotarliśmy do końca mojego dzisiejszego wpisu. Jak zawsze na zakończenie chce powiedzieć, że dziękuje Wam wszystkim za uwagę oraz czekam na Wasze komentarze. Zachęcam Was także do zapoznania się ze spisem treści mojego bloga oraz wpisami na temat serwisów streamingowych oferujących filmy i seriale, które kiedyś pewnie zastąpią telewizje. Wspomniane wpisy znajdziecie klikając tu i tu.

InternetHobby
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)