Blog (85)
Komentarze (755)
Recenzje (0)

Popularyzacja nauki — TOP 10 serwisów po raz drugi

Strona główna@PREZESKICPopularyzacja nauki — TOP 10 serwisów po raz drugi
05.01.2019 17:07

Witam w moim pierwszym wpisie w 2019 roku. W dzisiejszym tekście chciałbym kontynuować wątek, który poruszyłem w artykule Popularyzacja nauki - TOP 10 serwisów i przedstawić kolejną dziesiątkę wartych uwagi stron popularnonaukowych. W poprzednim wpisie na wstępie dość mocno narzekałem na rosnącą w mediach popularność różnych pseudonaukowych bredni takich jak istnienie Imperium Lechitów, teorię o płaskiej ziemi, czy mity na temat szczepionek. Chociaż od tego czasu sytuacja raczej się nie poprawiła to tym razem odpuszczę sobie wylewanie żalów związanych z tym tematem i przejdę od razu do listy 10 bardzo dobrych serwisów popularyzujących naukę. Tym razem ich kolejność będzie alfabetyczna.

668887

Źródło: https://pixabay.com/pl/deska-szkoła-nauka-łupek-nauczania-928377/

Ciekawostki Historyczne

Serwis Ciekawostkihistoryczne.pl jak wskazuje sama jego nazwa kierowany jest do miłośników historii. Za zalety omawianej strony oprócz wysokiego poziomu artykułów (przynajmniej w moim odczuciu) należy uznać teksty rocznicowe na każdy dzień, z których to możemy się na przykład dowiedzieć że to właśnie 5 stycznia 1173 roku zmarł Bolesław IV Kędzierzawy. Trzeba też przyznać, że omawiany serwis stara się z ogromnych zasobów wiedzy historycznej wyciągać to co najciekawsze, bo czy wiedzieliście na przykład, ze niepokonani wojownicy ze Sparty zostali kiedyś rozgromieni przez trzystu wojowników z Teb, albo że słynna Akcja pod Bezdanami zorganizowana przez Piłsudskiego była tylko planem B? Podsumowując Ciekawostki Historyczne to miejsce obowiązkowe dla wszystkich fanów nauki o przeszłości.

668891

Małe Rzeki

Autor blog Małe Rzeki zajmuje się bardzo niszową tematyką, ale robi to z takim zapałem i w sposób tak profesjonalny, że naprawdę żal było by nie umieścić tego serwisu w moim zestawieniu. Oczywiście jak sama nazwa skazuje blog poświęcony jest rzekom. Na jego łamach poruszane są tematy związane z fauną oraz florą polskich rzek, dotyczące zanieczyszczenia środowisk rzecznych, pojawiają się również artykuły mówiące o rzekach w kontekście geograficznym. Od siebie polecić mogę wpisy o tym, że często ludzie niszczą środowisko bez wyraźnego powodu oraz wpis o dziwnych "rybach" - minogach, a także tekst Była sobie rzeka... 

668894

Maszyny Okiem Dziewczyny

Maszyny Okiem Dziewczyny to blog prowadzony przez Weronikę Olimpię. Jest on jednym z moich ulubionych serwisów ze względu na poruszaną tematykę - transport, a jak część z Was może wiedzieć z moich poprzednich wpisów z wykształcenia jestem właśnie inżynierem transportu. Żeby być dokładnym warto wspomnieć, ze na blogu poruszane są również inne tematyki na przykład podróże w kosmos. Zaletą bloga jest naprawdę wysoki poziom artykułów od siebie polecę ten definiujący pojęcie transportochłonności, recenzję bardzo dobrej książki o transporcie intermodalnym oraz tekst o rozbijaniu kosmicznych pojazdów.

668897

Młody Technik

Młody Technik to serwis będący internetową wersją znanego chyba każdemu miesięcznika o tym samym tytule. Polecam tą stronę zwłaszcza tym, którzy chcą zaciekawić technologią i szeroko pojętną nauką, dzieci lub młodsze rodzeństwo, bo właśnie przeglądanie tego magazynu w szkolnej bibliotece spowodowało, że zainteresowałem się naukami ścisłymi. Zresztą właśnie jedną z głównych zalet portalu Młody Technik, oczywiście oprócz dużej ilości pojawiających się w nim tekstów, jest prosty i przejrzysty sposób pisania artykułów naukowych. Od siebie polecę wpis na temat sytuacji Plutona oraz pewną historyjkę matematyczną.

668900

Nauka o klimacie

Nauka o klimacie to blog na, który trafiłem przy okazji niedawno odbywającego się w Katowicach Szczytu Klimatycznego. W omawianym serwisie znajdziemy naprawdę masę świetnych artykułów, które pokazują jak zmienia się klimat oraz obalają popularne mity na ten temat. Warto zwrócić uwagę, że teksty na omawianym blogu kierowane są do sceptyków. Od siebie polecę wpisy obalające mity na temat chemistrails oraz braku dowodów na antropogeniczność globalnego ocieplenia, a także tekst o podejściu do ochrony klimatu w Norwegii.

668903

Nic Prostszego

Nic Prostszego to serwis, który stara się pisać o zagadnieniach naukowych w jak najprostszy i najbardziej zrozumiały sposób. Jego hasło brzmi "o nauce językiem laika". Omawiana strona porusza głównie tematy związane z biologią. Od siebie mogę polecić tekst o badaniach nad żywieniem oraz instrukcję budowy własnej, domowej wirówki.

668906

Nowa Alchemia

Nowa Alchemia to blog przeznaczony dla pasjonatów chemii. Za główną zaletę serwisu należy uznać bardzo wysoki poziom tekstów. Jednak to relacje bezpośrednio z laboratorium sprawiły, ze zacząłem śledzić ten blog, dlatego też od siebie polecam 63 odcinek serii ostatnio w laboratorium.

668909

Pan Tabletka

Pan Tabletka to blog farmaceutyczny promujący się hasłem "Lecz się świadomie". Moim zdaniem jest to jeden z najlepszych serwisów na temat leków, leczenia i związanych z tym mitów w polskim internecie i miejsce obowiązkowe dla każdego zainteresowanego tematyką zdrowia. Od siebie polecę artykuł o witaminie C oraz tekst o e-receptach.

668912

Polimaty

Co prawda w tym cyklu miałem skupić się raczej na serwisach publikujących teksty a nie filmy, ale jeśli mówimy o popularyzacji nauki nie można nie wspomnieć o Polimatach, czyli popularnym kanale prowadzonym w serwisie YouTube przez Radosława Koterskiego. Jako, że pewnie każdy z Was słyszał już o Polimatach to nie będę się tutaj zbytnio rozpisywał i tylko polecę Wam film Nie wiem, ale się wypowiem oraz dwa artykułu (bo Polimaty to też teksty): Dlaczego warto nosić kask? i Nie umiesz popularyzować nauki?.

668915

Profesorskie Gadanie

Profesorskie Gadanie to blog, którego tematykę najlepiej zdefiniuje opis pochodzący z jego nagłówka:

bEqCwErr
Nowa odsłona bloga Profesorskie Gadanie. Pisanie i czytanie pomaga w myśleniu. Pogawędki prowincjonalnego naukowca, biologa, entomologa i hydrobiologa. Wirtualny spacer z różnorodnymi przemyśleniami, w pogoni za nowoczesną technologią i nadążając za blaknącym kontaktem mistrz-uczeń. I o tym właśnie opowiadam. Dr hab. Stanisław Czachorowski, Wydział Biologii i Biotechnologii.

Omawiany serwis powinien zwróć uwagę zwłaszcza studentów oraz innych członków polskiego środowiska akademickiego.

668920

I tym sposobem dotarliśmy do końca mojego dzisiejszego wpisu. Zdradzę jeszcze tylko, że przygotowuje również kolejną (już trzecia) listę 10 serwisów popularyzujących naukę. Na zakończenie jak zawsze dziękuję Wam za uwagę oraz czekam na Wasze komentarze. Zachęcam Was także do zapoznania się ze spisem treści mojego bloga.

bEqCwEsn