Blog (85)
Komentarze (755)
Recenzje (0)

Popularyzacja nauki — TOP 10 serwisów po raz ostatni

Strona główna@PREZESKICPopularyzacja nauki — TOP 10 serwisów po raz ostatni
19.01.2019 19:31

Witam w kolejnym (już piątym) wpisie będącym częścią mojej serii dotyczącej popularyzacji nauki. Jak zapewne część z was zauważyła oprócz trzech wpisów zatytułowanych Popularyzacja nauki...do tego cyklu należy też tekst Technologia - TOP 10 ciekawych stron i dlatego też w dzisiejszym kończącym (przynajmniej na razie) tą serię tekście znajdą się zarówno serwisy popularnonaukowe, jak i technologiczne. Nie przedłużając już tego wstępu przejdźmy do listy 10 ciekawych stron internetowych. Zaczniemy od części popularnonaukowej.

DeltaMi

DeltaMi to propozycja, która wielokrotnie pojawiała się w komentarzach pod moimi wpisami. Omawiany serwis to strona internetowa miesięcznika Delta - matematyka, fizyka, astronomia, informatyka, który wydawany jest przez Uniwersytet Warszawski przy współpracy Polskiego Towarzystwa Matematycznego, Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i Polskiego Towarzystwa Informatycznego. I to właśnie artykuły związane z matematyką, fizyką, astronomią i informatyką możecie znaleźć na omawianej stronie. Od siebie polecam artykuły dotyczące astrosejsmologii oraz projektowania gier.

669614

Focus.pl

Focus.pl to internetowa wersja czasopisma Focus. W omawianym serwisie znajdziemy wiadomości i artykuły dotyczące zdrowa, społeczeństwa, kosmosu, natury, technologi i historii. Osobiście nie jestem wielkim fanem tej strony, ale wspominam o niej ze względu na to, że kiedyś namiętnie czytałem każdy nowy numer papierowego Focusa.

669617

Kopalnia Wiedzy

W serwisie Kopalnia Wiedzy znajdziemy wiadomości z dziedzin takich jak medycyna, psychologia, astronomia, nauki przyrodnicze czy technologia. Zaletą omawianego serwisu jest duża ilość oraz regularność publikowanych na nim tekstów. Od siebie mogę polecić trzy, które dobrze obrazują ogrom tematów poruszanych na łamach Kopalni Wiedzy poradnik hodowli tulipanów oraz te dotyczące ciemnej materii i porodu w kosmosie.

669620

Świat Wody

Świat Wody to kolejny serwis, o którego istnieniu dowiedziałem się z komentarzy pod moimi wcześniejszymi wpisami. Jak sama nazwa wskazuje jest on poświęcony wodzie, czyli najcenniejszemu zasobowi naszej planety. Blog ten działa od niespełna dwóch lat i nie ma na nim jeszcze zbyt wielu tekstów. Mimo to i tak jest miejscem, do którego warto zajrzeć. Od siebie polecę dwa spośród opublikowanych w nim artykułów. Pierwszy dotyczący wpływu soli drogowej na środowisko wodne i drugi zatytułowany Przyczyną suszy jest susza.

669623

Techpedia

Mimo, ze serwis Techpedia porusza wiele różnych zagadnień, dla mnie zawsze będzie stroną z ciekawymi mapami. Jeśli interesuje Was kartografia lub ogólnie geografia jest to dla Was miejsce obowiązkowe. Od siebie polecę dwie mapy, które nie dawno pojawiły się na stronie. Obrazują one odpowiednio odległość od Guam oraz wielkość Australii.

669626

Wikipedia

Na zakończenie części popularnonaukowej serwis, którego nikomu nie trzeba przedstawiać, czyli Wikipedia. Wspominam o nie dlatego, że nie wszyscy zaglądają na stronę główną największej encyklopedii na świecie, a można na niej znaleźć codziennie zmieniające się ciekawostki, informacje o rocznicach czy dwa polecane przez redakcję artykuły. Dzisiaj są to teksty o Dilofozaurze oraz występie reprezentantów Kenii na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1998 roku.

669629

Bulldogjob

Część techniczną listy otwiera serwis Bulldogjob. Jest on kierowany głównie do programistów i poświęcony zagadnieniom związanym z pracą w IT.

669632

Linuxiarze.pl

Serwis Linuxiarze.pl poświęcony jest różnym dystrybucjom Linux/BSD/DOS oraz innym systemom operacyjnym. Na omawianej stronie znajdziemy między innymi aktualności ze świata Linuxa, ogromną bazę darmowych systemów operacyjnych oraz na przykład słowniczek pojęć związanych z Linuxem. Moim zdaniem serwis ten to jedno z miejsc, do których powinien zajrzeć każdy rozpoczynający swoją przygodę z systemami opartymi o jądro Linxua. Omawianą stronę charakteryzuje ascetyczna szata graficzna.

669635

Robotyka dla początkujących

Robotyka dla początkujących to blog, na który powinien zajrzeć każdy rozpoczynający swoją przygodę z robotyką. W omawianym serwisie dostępne są kursy elektroniki i programowania dla początkujących. Niestety ostatnimi czasy omawiany blog przestał być rozwijany.

669638

Zaufana Trzecia Strona

Zaufana Trzecia Strona to już ostatni serwis w dzisiejszym zestawieniu. Wspominana strona zajmuje się szeroko pojętym cyberbezpieczeństwem, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki ochrony danych osobowych. Co bardzo fajne omawiany serwis co tydzień publikuje zestawienie wartościowych, polskojęzycznych tekstów poruszających tematy związane z bezpieczeństwem w IT, opublikowanych na wielu różnych stronach w tym i na blogu DP. Możemy trafić chociażby na wpis użytkownika @Dementor, który został podlinkowany w 297 odcinku Weekendowej Lektury.

669641

I tym sposobem dotarliśmy do końca dzisiejszego wpisu. Standardowo dziękuje Wam wszystkim za uwagę oraz czekam na Wasze komentarze. Zachęcam Was także do zapoznania się z pozostałymi wpisami z serii Popularyzacja nauki oraz ze spisem treści całego mojego bloga.

Komentarze (28)