Blog (85)
Komentarze (755)
Recenzje (0)

Popularyzacja nauki — TOP 10 serwisów po raz trzeci

Strona główna@PREZESKICPopularyzacja nauki — TOP 10 serwisów po raz trzeci
11.01.2019 16:09

Witam w moim drugim wpisie w 2019 roku. Dzisiejszy tekst to kolejna lista 10 godnych uwagi serwisów zajmujących się popularyzacją nauki. Tak, więc uwzględniając poprzednie dwa odcinki tej serii, które znajdziecie klikając odpowiednio tu i tu, mamy już bazę 30 bardzo ciekawy oraz co ważne ciągle rozwijanych stron popularnonaukowych.

We wstępie chciałbym jeszcze odnieść się do kilku komentarzy, w których zarzucano mi, że w kwestii szczepionek oraz tak zwanego Imperium Lechitów propaguje nieprawdziwe informacje. Tak więc najpierw odwołując się do szczepionek podlinkuje artykuł, w którym opisane jest, że lekarze doskonale znają sobie sprawę ze szkodliwości szczepionek oraz wyjaśnione jest czemu (mimo ich skutków ubocznych) dalej uważane są za jedną z największych osiągnięć medycyny. Wspomniany artykuł zatytułowany Lekarze prawie jednomyślni: szczepienia niestety są niebezpieczne!!! dostępny jest tutaj. Natomiast z pseudohistorycznymi bredniami na temat Imperium Lechitów rozprawia się Tomasz Leszkowicz z portalu Histmag.org, jego tekst znajdziecie tutaj.

A teraz możemy już przejść do listy dziesięciu serwisów popularnonaukowych, które posortowane zostały w kolejności alfabetycznej.

Źródło: Wikimedia.org
Źródło: Wikimedia.org

Histmag.org

Na pierwszy ogień idzie wspomniany już w tekście portal historyczny Histmag.org. Na omawianej stronie znajdziemy wiele artykułów historycznych, ale również recenzje książek o tej tematyce oraz informacje o wydarzeniach takich jak Noc Muzeów. I dlatego też od siebie polecę artykuł agregujący informacje o Nocy Muzeów 2019 w różnych miastach oraz tekst na te,at ogromnego sukcesu polskiego społeczeństwa jakim było Powstanie wielkopolskie.

669189

Warto jeszcze wspomnieć, że na portalu Histmag.org znajduje również sklep z ebookami o tematyce historycznej.

Nauka, głupcze

Nauka, głupcze to jedyna pozycja w moim zestawieniu będąca fanpagem na Facebooku. Postanowiłem ją umieścić na liście, ponieważ stanowi bardzo fajny agregator publikacji naukowych i popularnonaukowych z innych serwisów, a dyskusje w komentarzach czasem potrafią być ciekawsze niż właściwe teksty!

Przed Kolumbem

Kolejny serwis historyczny (a może jednak bardziej archeologiczny) w tym zestawieniu - blog Przed Kolumbem zajmuje się tematyką prekolumbijskiej Ameryki. Omawiana strona jest miejscem obowiązkowym dla wszystkich zainteresowanych cywilizacjami Azteków czy Inków. Na tle większości blogów naukowych Przed Kolumbem wyróżnia się wprost niesamowitą ilością pojawiających się na nim tekstów, których w roku 2018 było aż 100. Sam osobiście nie jestem wielkim fanem tematyki, którą zajmuje się omawiany blog, ale nawet mnie zainteresowały artykuły na temat udomowienia ryżu w Amazonii czy o XV wiecznych wyprawach anglików do Nowego Świata.

669195

Puls Kosmosu

Puls Kosmosu to miejsce, do którego powinien zajrzeć każdy fan astronomii. Sam serwis reklamuje się hasłem "Prawdopodobnie najlepszy portal o astronomii w Polsce" i chociaż sam przyznałbym mu drugie miejsce to na pewno nie są to puste słowa. W omawianym serwisie dostępnych jest wiele artykułów o tematyce kosmologii, astrofizyki czy podboju kosmosu. Jedną z ogromnych zalet serwisu Puls Kosmosu oprócz wysokiego poziomu artykułów są przepiękne zdjęcia i ilustracje do nich dodawane. Od siebie polecę tekst o zimowym krajobrazie Marsa oraz o misji sondy kosmicznej JUICE.

669198

Sporothrix

Sporothrix to serwis, o którym można powiedzieć, że zajmuję się nie tyle chorobami, co rzeczami, które je wywołują. Tak, więc jeśli interesują Was chorobotwórcze grzybny, bakterie czy pasożyty jest to miejsce dla Was. Od siebie dodam tylko, że teksty na stronie ilustrowane są zdjęciami mikroskopowymi lub różnymi wykresami, maja bardzo wysoki poziom oraz, co akurat według mnie bardzo ważne, przy każdym z nich podana jest literatura przedmiotu. Od siebie chciałbym polecić teksty o chorobach, o których aktualnie dużo mówi się w mediach czyli odrze i pneumokokowym zapaleniu płuc.

669201

Urania

Urania czyli serwis, którego nie może zabraknąć w żadnym tego typu zestawieniu, poświęcony jest zagadnieniom związanym z astronautyką oraz astronomią. Moim skromnym zdaniem jest to najlepszy tego typu polskojęzyczny serwis w internecie, także z czystym sumieniem polecam go wszystkim zainteresowanym szeroko pojętą nauką o kosmosie. Na dobry początek zachęcam Was do przeczytania artykułów na temat cieczy o ujemnej masie i grawitacji wypełniającej wszechświat oraz zestawienia 10 najpopularniejszych wiadomości na portalu Urania w roku 2018.

669204

Węglowy Szowinista

Węglowy Szowinista to blog naukowy zajmujący się bardzo szeroką tematyką, jednak skupiający się głównie na zagadnieniach związanych z badaniami kosmosu, klimatu oraz biologią. Jako, że ciężko mi krótko opisać ten działający już od prawie 10 lat wielotematyczny serwis po prostu polecę Wam trzy artykuły, które moim zdaniem naprawdę warto przeczytać. Zatytułowane są one: Suche fakty o wodzie na Marsie, Lubię obiektywne pokazywanie faktów oraz ABC węglowego szowinizmu. I od razu zaznaczę, że ostatni z tych tekstów wcale nie jest związany z globalnym ociepleniem.

669207

Wiatraki

Wiatraki to blog naukowy o... Holandii. Znajdziemy w nim nie tylko artykuły poświęcone temu konkretnemu państwu, ale także teksty z różnych dziedzin naukowych (a nawet i poza naukowych) nawiązujące w jakiś sposób do kraju wiatraków i tulipanów. Ze względu na bardzo ciekawą formę ten blog po prostu trzeba zobaczyć. Od siebie polecam tekst dotyczący 5G oraz wpis o internetowych dyskusjach.

669210

Wulkany Świata

Wulkany Świata to regularnie aktualizowany blog poświęcony "wulkanom, ich erupcjom, geomorfologii i wyprawom na nie" - jak pisze sam autor. Od siebie dodam tylko, że wpisy na stronie uzupełnione są pięknymi zdjęciami, a po treści tekstów widać, że pisze je prawdziwy pasjonat. Ze swojej strony polecam Wam wywiad z glacjologiem Jakubem Małeckim.

669213

Zapytaj fizyka

Zapytaj fizyka to portal prowadzony przez naukowców z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, co można zauważyć od razu po wysokim poziomie oraz przystępności znajdujących się w nim tekstów. W serwisie znajdziemy odpowiedzi na pytania z dziedzin takich jak na przykład teoria względności, zjawiska przyrodnicze, elektryczność i magnetyzm czy mechanika kwantowa. Możemy też zadawać własne pytania, co moim zdaniem jest ogromną zaletą omawianego portalu. Od siebie polecam odpowiedzi dotyczące kolorów nieba, systemu GPS i ogólnej teorii względności oraz krzesła w kontekście mechaniki kwantowej.

669216

I tym sposobem dotarliśmy do końca tego wpisu. Na zakończenie chciałbym powiedzieć jeszcze, ze jeśli mielibyście odwiedzić tylko dwa serwisy z wymienionej przeze mnie w tej serii trzydziestki to moim zdaniem powinny być to strony Kwantowo oraz Zapytaj fizyka. A teraz już standardowo dziękuję Wam za uwagę i czekam na Wasze komentarze. Zachęcam Was także do zapoznania się ze spisem treści całego mojego bloga, który w dużej mierze poświęcony jest kulturze i nauce.

Komentarze (27)