Blog (85)
Komentarze (755)
Recenzje (0)

Zasada Pareta na blogu DP - luty 2019

@PREZESKICZasada Pareta na blogu DP - luty 201905.03.2019 13:09

Witam w moim kolejnym wpisie. Dzisiaj zajmiemy się podsumowaniem działalności blogowej w najkrótszym miesiącu roku - lutym. Na początku chciałbym wspomnieć o tym, że ciągle dostosowuje formułę pisanych przeze mnie podsumowań i postanowiłem wprowadzić do niej kilka zmian:

  • Oprócz ilości wpisów będę analizował także łączną liczbę komentarzy, które zebrały wpisy danego blogera.
  • Odświeżyłem nieco artykuł, w którym objaśniam Zasadę Pareta.
  • Postanowiłem zbierać wszystkie podsumowania w serii aby łatwiej było je porównywać.
  • Postanowiłem umieszczać wszystkie obliczenia do całej serii w jednym pliku Excela.
  • Wprowadziłem system, który pozwoli mi uniknąć pomyłek przy zliczaniu liczby wpisów, jak miało to miejsce w poprzednim wpisie, gdzie to pominąłem niechcący jeden wpis użytkownika @AntyHaker - teraz po prostu liczę dwa razy.

I to tyle tytułem wstępu teraz możemy już przejść do właściwej analizy danych. Przypomnę jeszcze tylko, że Zasada Pareta mówi, że 20% przyczyn powoduje 80% skutków (20/80).

672113

W lutym na stronie głównej bloga DP pojawiło się 38 wpisów, napisanych przez 19 różnych autorów. Co daje nam średni wynik 2 tekstów na osobę. Średnio na głównej pojawiało się 1,36 nowego wpisu dziennie, co jest wynikiem nieco gorszym niż ten w styczniu, gdzie było to 1,48. Jako najaktywniejszych blogerów chciałbym wyróżnić użytkowników @lordjahu (7 wpisów - 350% normy), @Sirck (5 wpisów - 250%) normy oraz @walgav (4 wpisy - 200% normy). Teraz sprawdźmy jeszcze jak wyniki dotyczące liczby wpisów prezentują się na wykresach.

672115

Na wykresie pierścieniowym bardzo dobrze widać, jak duże znaczenia dla ilości treści na blogu DP mają wspomnieni wcześniej przeze mnie autorzy.

672117

Skoro przejrzeliśmy już dane dotyczące liczby wpisów czas przetestować czy spełniona została Zasada Pareta. A więc tak 20% przyczyn - blogerów to 3,8 użytkownika. Do obliczeń wykorzystamy więc 4 najaktywniejszych blogerów (21%), którzy razem napisali 12 wpisów, co stanowi tylko 21% wszystkich. W tym wypadku Zasada Pareta nie została spełniona. Teraz sprawdźmy co się stanie jeśli weźmiemy wszystkich 7 blogerów (37%), którzy napisali więcej niż jeden wpis. Opublikowali oni łącznie 26 wpisów - 68% wszystkich. W tym przypadku zbliżamy się już do spełnienia Zasady Pareta, ponieważ możemy powiedzieć, że 37% przyczyn powoduje 68% skutków, jednak moim zdaniem nie została jeszcze ona spełniona.

Możemy teraz przejść do analizy liczny komentarzy. Moja tabela posortowana według niej wygląda następująco:

672120

Jak można wywnioskować na podstawie tabeli wcale nie trzeba pisać bardzo dużej ilości wpisów, żeby zgromadzić wiele komentarzy. Najlepiej widać to na przykładzie użytkowników @Krogulec, którego dwa wpisy zgromadziły razem aż 148 komentarzy oraz @Sirck, którego 5 wpisów otrzymało łącznie zaledwie 43 komentarze. W tym miejscu chciałbym pogratulować użytkownikom @walgav, @Dementor, @Krogulec, @lordjahu, który teksty podobnie jak moje wywołały duże dyskusję. Moim zdaniem to właśnie liczbę komentarzy jest idealnym miernikiem zaangażowania czytelników w dany tekst. Im ich więcej tym u większej ilości osób wywołał on jakąś reakcję. Teraz spójrzmy jeszcze na wspomniane dane w wersji graficznej.

672122

Na wykresie pierścieniowym dobrze widać różnice w ilości zgromadzonych komentarzy.

672124

Teraz możemy przetestować zasadę Pareta i w tym przypadku. 20% z 19 to dalej około 4 (21%) blogerów. Nasze wpisy zgromadziły 700 komentarzy, czyli około 58% całej ich liczby. W tym przypadku po raz kolejny Zasada Pareta nie została spełniona. Teraz sprawdźmy co się stanie jeśli uwzględnimy wszystkich 5 blogerów (26%), którym udało się zebrać łącznie ponad 100 komentarzy. Wtedy mamy sumarycznie 827 komentarzy, co przekłada się na 68%. I tym razem Zasada Pareta nie została spełniona w 100%, ale możemy powiedzieć, ze 26% przyczyn spowodowało 68% skutków.

Na koniec zobaczmy jeszcze tabelę pokazującą średnią liczbę komentarzy pod jednym wpisem danego blogera.

672127

W tym miejscu chciałbym wyróżnić użytkownika @Krogulec oraz nieco buńczucznie samego siebie, ponieważ to nasze pojedyncze teksty gromadziły średnio najwięcej komentarzy. Oczywiście do tych danych również przygotowałem prezentację graficzną.

672129

W tym miejscu chwiałbym wspomnieć jeszcze o jednym ważnym wydarzeniu, które miało miejsce w lutym. Niestety praktycznie najbardziej płodny z blogerów @lordjahu zakończył działalność na Dobrych Programach i poszedł na swoje, jego pożegnalny wpis możecie znaleźć tutaj. Chciałbym tylko powiedzieć, że moim zdaniem blog DP bardzo straci na tym odejściu.

I tym sposobem dotarliśmy do końca mojego dzisiejszego wpisu. Jak zawsze dziękuję Wam za uwagę oraz proszę o Wasze komentarze. Serio dajcie znać, co sądzicie o tego typu podsumowaniach.

Zachęcam Was także do zapoznania się z pozostałymi odcinkami serii Zasada Pareta na blogu DP oraz ze spisem treści całego mojego bloga.

InternetHobby
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)