Blog (85)
Komentarze (755)
Recenzje (0)

Zasada Pareta na blogu DP — styczeń 2019

Strona główna@PREZESKICZasada Pareta na blogu DP — styczeń 2019
04.03.2019 13:06

Witam wszystkich w moim kolejnym wpisie. W dzisiejszym tekście przeprowadzimy pewną analizę ilościową wpisów, które ukazały się na stronie głównej bloga DP w styczniu 2019 roku.

Zasada Pareta

Na temat samej zasady oraz sposobu sprawdzania jej prawdziwości więcej pisałem w maju zeszłego roku także wszystkich zainteresowanych szczegółami odsyłam do tego wpisu. Tutaj przypomnę tylko, że najbardziej podstawowa treść Zasady Pareta brzmi: 80% wszystkich skutków jest spowodowane przez 20% ogółu przyczyn. Na Politechnice Warszawskiej równie często występującą formą jest: 80% wszystkich studentów ma warunki z 20% przedmiotów :D

bEpIwgHr

W tym miejscu należy przyjąć pewne założenia. W swojej analizie za przyczyny uznałem poszczególnych blogerów piszących na blogu DP, a za skutki liczbę ich wpisów. Dodatkowo warto wspomnieć, że stosunek 80/20 nie jest wartością sztywna i jeśli uzyskany wynik będzie wynosił 90/10 to moim zdaniem zasada również będzie spełniona. Ponieważ chodzi w niej głownie o to, że mały procent wszystkich przyczyn generuje bardzo duży procent wszystkich skutków. A teraz możemy przejść do części liczbowej. Arkusz excela z zebranymi przeze mnie danymi oraz obliczeniami dostępny jest tu.

672003

W tym miejscu chwiałbym przeprosić wszystkich tych do nicków, których zakradły się jakieś literówki.

W styczniu 2019 roku na stronie głównej bloga DP pojawiło się 45 wpisów, co daje wynik około 1,45 tekstu na dzień. Swoje teksty opublikowało 25 blogerów, co przekłada się z kolei 1,8 wpisu na osobę. W tym miejscu chciałbym bardzo pogratulować użytkownikom @lordjahu (7 wpisów) oraz @Dementor (6 wpisów), którzy "wyrobili" odpowiednio 333% oraz 289% normy. Gratulacje nalezą się także autorom @wojtekadams oraz @AntyHaker, którzy podobnie jak ja napisali po 3 teksty (167% normy), które trafiły na główną.

bEpIwgHx

Jeśli zaś chodzi o samą Zasadę Pareta to 20% z liczby blogerów równej 25 wynosi 7,5, dlatego też za 20% przyczyn przyjmiemy 8 najaktywniejszych autorów. Opublikowali oni łącznie 28 tekstów, co stanowi 62% wszystkich. I tutaj osoby zajmujące się metodami ilościowymi czy ekonometrią pewnie mogłyby powiedzieć coś więcej, ale według mnie tym razem Zasada Pareta zwyczajnie nie została spełniona.

W tym miejscu warto jeszcze zaprezentować zebrane przeze mnie dane w formie wykresów. Liczba wpisów na stronie głównej bloga DP w styczniu 2019 roku na wykresie słupkowym prezentuje się następująco:

672008

Moim zdaniem wspomniane dane jeszcze lepiej prezentują się na wykresie pierścieniowym, na którym od razu widać, którzy blogerzy tworzą najwięcej wartościowych treści:

672010

Tendencja na blogu

Zbliżając się do końca tego wpisu warto jeszcze wspomnieć, że w styczniu na blogu DP pojawiło się kilka tekstów podsumowujących działalność różnych blogerów. Artykuły takie oprócz mnie (chociaż ja zrobiłem to w grudniu 2018) opublikowali @Dementor oraz @sagraelski. Prócz tego jako ciekawostkę dodam, że pierwszy tegoroczny wpis na głównej bloga PD został napisany przez użytkownika miecz5 i opublikowany 1 stycznia o godzinie 16:31. Wspominany tekst zatytułowany został Wymagający Windows? Oczywiście!

bEpIwgHy

Na zakończenie standardowo dziękuję Wam za uwagę oraz proszę o Wasze komentarze na temat tego co sądzicie o takiej formie podsumowania miesiąca na blogu DP. Może macie też pomysł jak można by poprawić proponowaną przeze mnie formułę?

Zachęcam Was także do sprawdzenia spisu treści całego mojego bloga.

bEpIwgIn