Blog (85)
Komentarze (755)
Recenzje (0)

Zasada Pareta na blogu DP — styczeń 2019

@PREZESKICZasada Pareta na blogu DP — styczeń 201904.03.2019 13:06

Witam wszystkich w moim kolejnym wpisie. W dzisiejszym tekście przeprowadzimy pewną analizę ilościową wpisów, które ukazały się na stronie głównej bloga DP w styczniu 2019 roku.

Zasada Pareta

Na temat samej zasady oraz sposobu sprawdzania jej prawdziwości więcej pisałem w maju zeszłego roku także wszystkich zainteresowanych szczegółami odsyłam do tego wpisu. Tutaj przypomnę tylko, że najbardziej podstawowa treść Zasady Pareta brzmi: 80% wszystkich skutków jest spowodowane przez 20% ogółu przyczyn. Na Politechnice Warszawskiej równie często występującą formą jest: 80% wszystkich studentów ma warunki z 20% przedmiotów :D

W tym miejscu należy przyjąć pewne założenia. W swojej analizie za przyczyny uznałem poszczególnych blogerów piszących na blogu DP, a za skutki liczbę ich wpisów. Dodatkowo warto wspomnieć, że stosunek 80/20 nie jest wartością sztywna i jeśli uzyskany wynik będzie wynosił 90/10 to moim zdaniem zasada również będzie spełniona. Ponieważ chodzi w niej głownie o to, że mały procent wszystkich przyczyn generuje bardzo duży procent wszystkich skutków. A teraz możemy przejść do części liczbowej. Arkusz excela z zebranymi przeze mnie danymi oraz obliczeniami dostępny jest tu.

672003

W tym miejscu chwiałbym przeprosić wszystkich tych do nicków, których zakradły się jakieś literówki.

W styczniu 2019 roku na stronie głównej bloga DP pojawiło się 45 wpisów, co daje wynik około 1,45 tekstu na dzień. Swoje teksty opublikowało 25 blogerów, co przekłada się z kolei 1,8 wpisu na osobę. W tym miejscu chciałbym bardzo pogratulować użytkownikom @lordjahu (7 wpisów) oraz @Dementor (6 wpisów), którzy "wyrobili" odpowiednio 333% oraz 289% normy. Gratulacje nalezą się także autorom @wojtekadams oraz @AntyHaker, którzy podobnie jak ja napisali po 3 teksty (167% normy), które trafiły na główną.

Jeśli zaś chodzi o samą Zasadę Pareta to 20% z liczby blogerów równej 25 wynosi 7,5, dlatego też za 20% przyczyn przyjmiemy 8 najaktywniejszych autorów. Opublikowali oni łącznie 28 tekstów, co stanowi 62% wszystkich. I tutaj osoby zajmujące się metodami ilościowymi czy ekonometrią pewnie mogłyby powiedzieć coś więcej, ale według mnie tym razem Zasada Pareta zwyczajnie nie została spełniona.

W tym miejscu warto jeszcze zaprezentować zebrane przeze mnie dane w formie wykresów. Liczba wpisów na stronie głównej bloga DP w styczniu 2019 roku na wykresie słupkowym prezentuje się następująco:

672008

Moim zdaniem wspomniane dane jeszcze lepiej prezentują się na wykresie pierścieniowym, na którym od razu widać, którzy blogerzy tworzą najwięcej wartościowych treści:

672010

Tendencja na blogu

Zbliżając się do końca tego wpisu warto jeszcze wspomnieć, że w styczniu na blogu DP pojawiło się kilka tekstów podsumowujących działalność różnych blogerów. Artykuły takie oprócz mnie (chociaż ja zrobiłem to w grudniu 2018) opublikowali @Dementor oraz @sagraelski. Prócz tego jako ciekawostkę dodam, że pierwszy tegoroczny wpis na głównej bloga PD został napisany przez użytkownika miecz5 i opublikowany 1 stycznia o godzinie 16:31. Wspominany tekst zatytułowany został Wymagający Windows? Oczywiście!

Na zakończenie standardowo dziękuję Wam za uwagę oraz proszę o Wasze komentarze na temat tego co sądzicie o takiej formie podsumowania miesiąca na blogu DP. Może macie też pomysł jak można by poprawić proponowaną przeze mnie formułę?

Zachęcam Was także do sprawdzenia spisu treści całego mojego bloga.

InternetHobby
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)