Blog (62)
Komentarze (4.3k)
Recenzje (0)
@przemo_liTroska o klienta

Troska o klienta

21.10.2014 16:27

Wpis chciałbym napisać o 3 wydarzeniach ze świata grafiki komputerowej:

Same nudy prawda?

Ale można się tutaj dowiedzieć ciekawych rzeczy o tym jak firmy traktują klientów.

Źle

Z trzeciego linku dowiadujemy się że Nvidia postanowiła wyrównać jakość Linuksowego sterownika do Windowsowej wersja. Super sprawa, prawda? Troska o klienta że ....

Ups. Zapomniałem dodać, że Nvidia usunęła funkcjonalność z Linuksowego sterownika. W trosce o klienta oczywiście. Wszak Nvidia powinna zapewniać ten sam poziom wsparcia niezależnie od systemu.

Dobrze?

Z drugiego linku dowiadujemy się że Intel wydał właśnie nowy sterownik GPU pod Windowsa. (Intel ma oddzielne sterowniki dla Windowsa i Linuksa!) Tym razem nic nie zostaje usunięte, za to Intel dokłada kolejne rozszerzenia do OpenGLa oraz wprowadza wyraźne ulepszenia dla obliczeń na GPU gdy zostaje użyty OpenCL. Troska o klienta, prawda?

Monopol

I na koniec pierwszy link. Opensourcowy team Intela wydaje (przy współudziale AMD, i społeczności skupionej wokół Nouveau), sterownik na Linuksa.

Jako że Khronos właśnie wydało kolejną porcję rozszerzeń o wspólnej nazwie OpenGL 4.5, to i uzyskujemy wsparcie dla tych co łatwiejszych w implementacji (czyli takich które są oparte o już istniejące rozszerzenia). To co nie załapało się na to wydanie (spoko, kolejne wydanie już za 3 miesiące), to wsparcie dla OpenGL 3.3 na grafikach z rodziny Sandy Bridge. Wsparcie to nie jest nawet dziełem programistów Intela (choć Ci ochoczo pomogli) a niezależnych programistów.

A Intel na Windowsie? Czy znajdziemy wsparcie dla OpenGL 3.2 (bo ten też nie jest obsługiwany), dla Sandy Bridge w najnowszym wydaniu? ...

Puenta

Jest bardzo prosta. To producent sprzętu ma monopol na jego wsparcie. Nie mając innego wyjścia jesteśmy skazani na uznanie że tak ma być / tak jest dobrze / inaczej się nie da. Co najwyżej możemy porównywać różnych producentów między sobą...

A i tak jak pokazuje 1), da się lepiej!

Niezależnie od preferowanego koloru (zieloni, niebiescy, czerwoni, etc.) czy okienek, oczekujmy dostępu do informacji, bo to jest jedyny sposób na złamanie monopolu.

SprzętWindowsLinux
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)