Blog (11)
Komentarze (4.8k)
Recenzje (1)
@przemor25Nie szukaj pracy. To praca niech Cię szuka!

Nie szukaj pracy. To praca niech Cię szuka!

12.12.2012 21:15

Podobno dzisiaj mamy kryzys. Niektórzy z Was być może w tym czasie borykają się z brakiem pracy, niektórzy z Was być może myślą o znalezieniu lepiej płatnej lub ambitniejszej pracy. Wiadomo, jakie to może być uciążliwe: przeczesywanie dziesiątek różnych portali z ofertami pracy. Codziennie wysyłasz XX sztuk swoich CV i listów motywacyjnych, pamiętając oczywiście o tym, że każdą aplikację trzeba lekko zmodyfikować, bo pracodawca od razu pozna, że CV jest uniwersalne i od razu wyrzuci do kosza (ewentualnie naciśnie 'delete').

Nie chce się, nie? To może odwróćmy rolę: spraw, że to pracodawca będzie Cię szukał.

442899

Z pomocą przyjdzie wirtyna internetowa ManBase.

źródło: http://welcome.manbase.com/
źródło: http://welcome.manbase.com/

Strona internetowa jest skierowana zarówno dla pracodawców jak i zwykłych użytkowników poszukujących pracy, choć bezpłatny jest oczywiście tylko dla szukających pracy. I według zapewnień Pana Pawła Chrzczonowicza - serwis zawsze był i zawsze pozostanie bezpłatnym.

Czym jest System ManBase?

Jest to system łączący w sobie trzy usługi: testy kompetencji kandydatów (Competency Testing), wyszukiwarkę kandydatów (Talent Browser) oraz system do zarządzania procesem rekrutacyjnym online (Aplicant Tracking).

źródło: http://welcome.manbase.com/manbase#pi
źródło: http://welcome.manbase.com/manbase#pi

ManBase dla zwykłego użytkownika

Rejestrujemy się poprzez formularz skierowany dla kandydatów (prawy górny róg strony głównej). Rejestracja nie jest skomplikowana, gdyż na razie potrzebne nam będzie podanie e-maila i ustanowienia hasła do naszego konta.

442908

Po pomyślnym wypełnieniu formularza, aktywowaniu konta linkiem aktywacyjnym z e-maila, oczom naszym ukaże się ekran startowy [spokojnie, nie będzie żadnych kafelków! ;) ] naszego profilu będący podsumowaniem wszystkich danych potrzebnych do rekrutacji. Żeby nasz profil stał się aktywny, musimy wykonać trzy czynności: uzupełnić swój profil (historię naszego zatrudnienia, historię edukacji), określić nasze preferencje dotyczące wykonywanej pracy, miasta i wynagrodzenia, a na koniec wypełnić serię testów badających nasze kompetencje. Każdy z etapów jest niezbędny.

Jak widać na załączonym obrazku, działa idealnie na IE10 w Windows 8 ;)
Jak widać na załączonym obrazku, działa idealnie na IE10 w Windows 8 ;)

Uzupełnienie profilu

Początkowy etap polega na stworzeniu osobistego elektronicznego Curriculum Vitae. Wpisujemy tu nasze dane osobowe i kontaktowe. Przechodzimy do drugiej zakładki w której będziemy musieli uzupełnić nasze doświadczenie zawodowe.

442913

Jeżeli naszym oczom ukaże się poniższy napis, będzie to oznaczało, że nie podaliśmy jeszcze całej naszej ścieżki zawodowej (czyli tyle lat ile podaliśmy w danych osobowych).

442915

Trzecia zakładka, czyli wykształcenie - nie trzeba wiele wyjaśniać. Serwis ma wbudowaną w sobie bogatą bazę polskich uczelni wyższych.

442917

Zakładka język - czyli wybieramy jeden z języków obcych, którymi władamy i określamy swoją biegłość. Przedostatnia zakładka, czyli informacje dodatkowe: wpisujemy tu czy należeliśmy do jakiejś organizacji, czy posiadamy prawo jazdy kategorii B, wypisujemy swoje osiągnięcia, zainteresowania, certyfikaty, uprawnienia, określamy naszą znajomość komputera i oprogramowania, opisujemy przebyte kursy i szkolenia.

442919

Preferencje dotyczące pracy, lokalizacji i wynagrodzenia

W ostatniej zakładce, ale na pewno nie najmniej ważnej, określamy nasze oczekiwania finansowe względem przyszłego pracodawcy, preferowane lokalizacje miasta (można zaznaczyć cały kraj i zagranicę), określamy preferowane branże i stanowiska, określamy preferowany rodzaj stanowiska (praca lub staż) a na koniec możemy włączyć powiadomienia SMS (zamiast e-maila - opcjonalne), gdy tylko jakiś pracodawca zainteresuje się naszą kandydaturą.

442922

Po pomyślnym uzupełnieniu profilu, naszym oczom powinien ukazać się mniej więcej taki obrazek:

442924

Żeby nasz profil stał się aktywny, trzeba będzie jeszcze wypełnić testy kompetencyjne; ale o tym za chwilę. Tymczasem możemy zajrzeć na nasze wygenerowane CV. W tym celu przechodzimy do zakładki "Podgląd CV".

442926

Czas wypełnić test.

Test kompetencyjny

Test kompetencyjny składa się z czterech głównych działów: Inteligencja, Biometria, Kreatywność i Osobowość. Cały test bez żadnych przerw trwa około 70 minut (z przerwami na kawę/herbatę/soczek jabłkowy). Wyniki testu weryfikowane są przez przyszłego pracodawcę pod kątem przydatności kandydata do wykonywanego zawodu. Naturalnie nie trzeba wyjaśniać, że test wykonujemy samodzielnie bez żadnej pomocy z zewnątrz ;) Niektóre z modułów dzielą się na podmoduły. Na wykonanie każdego podmodułu kandydat ma z góry założoną ilość minut. Każdy podmoduł składa się z zadań; zadania można pomijać, by na koniec wrócić do pominiętych. Pamiętać jedynie trzeba o tym, że po upływie czasu podmoduł zamyka się. Żadnego podmodułu już nie będzie można zrestartować (to znaczy: będzie można ale o tym może później).

Moduł Inteligencja [45 minut]

Na moduł Inteligencja składa się osiem podmodułów: zdolności słowotwórcze, potencjał werbalny, precyzja werbalna, zdolności przestrzenne, myślenie logiczne, interpretacja danych, zdolności numeryczne, uwaga i skrupulatność.

Zdolności słowotwórcze (2 minuty) - sprawdza zdolność do błyskawicznego generowania wyrazów na podstawie zadanych kryteriów (tworzenie nowych rozwiązań, szeroka znajomość słów istniejących w języku).

Potencjał werbalny (3 minuty) - sprawdza jak szeroki jest nasz zasób słownictwa oraz jak potrafimy wiązać słowa w podstawowe relacje.

Precyzja werbalna (3 minuty) - sprawdzamy czy potrafimy dostrzegać analogie między różnymi pojęciami.

Zdolności przestrzenne (6 minut) - sprawdza jak potrafimy rozwiązywać ćwiczenia wymagające rozwiniętej wyobraźni przestrzennej.

Myślenie logiczne (5 minut) - sprawdza jak potrafimy stosować wnioskowanie logiczne oraz wnioskowanie na podstawie braku kilku informacji.

Interpretacja danych (10 minut) - sprawdza jak potrafimy interpretować dane i wyciągać wnioski na podstawie danych liczbowych.

Zdolności numeryczne (11 minut) - sprawdza nasze zdolności do rozwiązywania zadań matematycznych (przyda się kartka papieru i długopis).

Uwaga i skrupulatność (5 minut) - sprawdza naszą zdolność do długiego wykonywania zadań prostych ale wymagających uwagi i skupienia.

Moduł Biometria [1 minuta]

Moduł ten składa się z jednego jednominutowego podmodułu o nazwie "Czas reakcji". Sprawdza czy postępujemy tak jak zostaliśmy o to poproszeni w treści zadania. Ale w trakcie wykonywania zadania będziemy nieraz podpuszczani fałszywymi bodźcami.

Moduł Kreatywność [14 minut]

Na moduł Kreatywność składają się trzy podmoduły: kreatywność skojarzeniowa, kreatywność dywergencyjna, spostrzegawczość i wyobraźnia.

Kreatywność skojarzeniowa (4 minuty) - sprawdza nasz poziom wynajdowania cech wspólnych dla różnych wyrazów, które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą wiele wspólnego.

Kreatywność dywergencyjna (6 minut) - sprawdza naszą zdolność do błyskawicznego tworzenia nowych rozwiązań na podstawie obrazka lub opisu.

Spostrzegawczość i wyobraźnia (4 minuty) - sprawdza nasz poziom dostrzegania szczegółów, przyda się tutaj dobrze rozwinięta wyobraźnia.

Moduł Osobowość [8 minut]

Ostatni z modułów składa się z jednego ośmiominutowego podmodułu o nazwie "Model osobowości". Sprawdza jak bardzo rozwinięte są u nas główne cechy osobowości, czyli ekstrawersja, sumienność, ugodowość, otwartość oraz stabilność emocjonalna.

Interpretacja wyników testu kompetencji

Wyniki podawane są w percentylach. Wynik na poziomie 50 percentyli oznacza, że dany podmoduł udało Ci się wykonać tak samo dobrze lub lepiej niż 50% osób z wybranej grupy porównawczej. Grupą porównawczą może być cała populacja kandydatów zarejestrowanych w bazie ManBase lub z wybranego zawodu takiego samego jak nasz. A jako, że liczba zarejestrowanych kandydatów stale rośnie, więc wartości percentylowe mogą się zmieniać.

442951
442952
442953
442954
442955

W uzasadnionych sytuacjach możemy skorzystać z formularza dostępnego w pomocy i zrestartować jeden z podmodułów. Należy oczywiście uzasadnić powody dlaczego chcemy zrestartować test.

442957

Dostęp do profili kandydatów do pracy przez Pracodawcę

Niektóre części naszego profilu będą dostępne do wglądu pracodawcy bez naszej zgody. Są to:

 • numer identyfikacyjny
 • rok urodzenia
 • wynik testu
 • cała historia zatrudnienia łącznie z zadaniami, które wypełnialiśmy w placówce
 • historia całej naszej edukacji
 • znajomość języków obcych
 • preferencje dotyczące naszych zarobków u przyszłego pracodawcy
 • preferencje dotyczące lokalizacji zatrudnienia
 • wybrany zawód, branża
 • typ pracy (praca/staż)
 • nazwy organizacji i okresy członkostwa
 • prawo jazdy

Jak działa ta machina?

Pracodawca współpracujący z ManBase przeglądając bazę zarejestrowanych kandydatów wynajduje Ciebie i wysyła Ci za pośrednictwem e-maila lub SMS-a zaproszenie do wzięcia udziału w rekrutacji. Wysyłana jest do Ciebie prośba o wyrażenie zgody na odkrycie danych, które są dla pracodawcy wstępnie ukryte. Wyrażenie zgody na odkrycie swoich ukrytych danych jest warunkiem koniecznym do wzięcia udziału w rekrutacji. Potencjalny pracodawca uzyska podgląd reszty danych po każdorazowym wyrażeniu przez nas zgody. Są to:

 • imię i nazwisko
 • płeć
 • zdjęcie
 • dane kontaktowe
 • firmy, w których byliśmy dotychczas zatrudnieni
 • szczegółowy opis naszej działalności w organizacjach
 • osiągnięcia
 • zainteresowania
 • certyfikaty
 • znajomość komputera i oprogramowania
 • kursy i szkolenia
 • dodatkowe informacje o nas
 • załączniki

A dalej? To już zależy od tego, jak jesteś konkurencyjny na rynku.

Jak usunąć konto z systemu ManBase?

Będąc zalogowanym w systemie wchodzimy w "Ustawienia" i dalej już na pewno sobie poradzicie :)

Pozdrawiam, przemor25

InternetPoradniki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)