Blog (33)
Komentarze (28)
Recenzje (0)

Android drukuje

@qdominikAndroid drukuje12.05.2011 00:16

Google Cloud Print to usługa udostępniona za darmo przez wujka Googla, w celu drukowania niezależnie od tego w jakim miejscu na Ziemi się znajdujemy. Jesteś na wakacjach na Madagaskarze i chcesz wydrukować zdjęcie lemura podobnego do Króla Juliana, na drukarce w swoim domu. Żaden problem: lemur się nie obrazi, a drukowanie w chmurze od Googla załatwi resztę.

384826

Wcześniej musisz mieć tylko skonfigurowaną przeglądarkę Chrome: Narzędzia > Opcje > Dla zaawansowanych > Zaloguj się w Google Cloud Print – podajemy dane do konta Google, a nastepnie możemy przetestować działanie usługi z komputera drukując stronę testową. W polu „Zarządzaj ustawieniami wydruku” możemy zobaczyć listę wydruku oraz zainstalowane drukarki, tudzież dodać kolejną. To wszystko jeśli chodzi o konfigurację na komputerze. W Android Market mamy do dyspozycji kilka aplikacji pozwalających obsługiwać Google Cloud Print.

384828

Darmowa CloudPrint umożliwia wydruk m.in. zdjęć, plików, sms-ów, maili (natywna aplikacja GMail nie jest obsługiwana), Dokumenty Gogle. Zawiera też prosty edytor, w którym można co nieco naszkicować. Wkrótce ma być dostępne drukowanie z Picase Web Albums, Kalendarza Gogle i Facebooka. Wbudowana przeglądarka plików daje dostep do plików na karcie pamięci, jednak przeszkadza brak miniatur zdjęć – podgląd jest dostępny tuż przed drukowaniem. Także opcje konfiguracji drukarki nie powalają na kolana: dostępny jest wybór drukarek i podgląd kolejki wydruku. Niewiele ale wystarczy do okazjonalnego drukowania niewielkich dokumentów czy okazjonalnie – fotografii.

384830

PrinterShare to z kolei prawdziwy kombajn do drukowania z komórki: Oprócz Google Cloud Print, obsługuje drukowanie przez WiFi, Bluetooth i drukarki zdalne. Tylko ta pierwsza funkcja jest darmowa, pozostałe wymagają wykupienia klucza (ok. 34,80 zł), ale nie ogranicza to funkcjonalności programu, a te są dość spore. Można drukować zdjęcia, strony internetowe, kalendarz, kontakty, SMS-y, rejestr połączeń, maile z Gmail-a, Dokumenty Google i pozostałe pliki dostępne na karcie pamięci. Podgląd wydruku daje nam opcje niemal jak w drukarce komputerowej: ustawienia marginesów, orientacja strony, rozmiar źródło papieru oraz tryb wydruku. W przeciwieństwie do CloudPrint możemy wybrać, które strony dokumentu, chcemy wydrukować. Spolszczenie aplikacji też jest zaletą.

Obydwa programy spełniają swoją funkcję - udało mi się wydrukować nie tylko strony testowe, ale też dokumenty i zdjęcia. Sadząc jednak po komentarzach w Android Market wszystko zależy od modelu telefonu, wersji Androida, systemu operacyjnego na komputerze i pewnie jeszcze od trzepotu skrzydeł motyla w Afryce. Ale docelowo działa i trzeba przyznać, że ułatwia życie.

Na koniec mała uwaga: uważajcie z tym drukowaniem na odległość. Ja kilka razy przestraszyłem moją lubą dźwiękiem nagle uruchamianej drukarki. Za zawały serca spowodowane stosowaniem się do rad w tym artykule nie odpowiadam!

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)