Blog (33)
Komentarze (28)
Recenzje (0)

Krótki poradnik jak z Facebooka zrobić wehikuł czasu

@qdominikKrótki poradnik jak z Facebooka zrobić wehikuł czasu25.09.2011 01:49

Krótki poradnik jak z Facebooka zrobić wehikuł czasu

Proszę Państwa stało się! Mamy już pierwszy wehikuł czasu i nie stało się to dzięki naukowcom, którzy odkryli, że neutrina poruszają sie szybciej niż prędkość światła. Wehikuł czasu zafundował nam Facebook, a raczej jego polski oddział, który w tak swojski sposób przetłumaczył nazwę "timeline" (linia życia).

Pokrótce rzecz ujmując to nowy wygląd profilu na Facebooku, który dokumentuje najważniejsze momenty naszego życia. Cyfrowego, życia, rzecz jasna. Facebookowego cyfrowego życia, rzecz jasna. Jakkolwiek by to nie brzmiało, niebieski portal znów zrobił coś co wyprzedza konkurencję o lata świetlne (sorry G+). Dzięki tej nowince, profil na niebieskim portalu staje sią zapisem naszych dokonań, zainteresowań, życiowych kroków milowych i całego tego stuffu, który do tej pory ginął w gąszczu aktualizacji i szumu informacyjnego. Coś jakby cyfrowy zapis naszej aktywności w sieci.

395553

Facebook kilka razy zrewolucjonizował nasze podejście do życia. Pomijając kwestie prywatności, portal ten uporządkował nasze wirtualne życie, poprzez zagospodarowanie naszych cyfrowych przyjaźni. Wprowadzenie tablicy wyświetlającej aktywność naszych znajomych, było krokiem naprzód w kwestii uporządkowania szumu informacyjnego jakim jest Światowa Śieć Komputerowa. Jeśli Google był światełkiem w tunelu, które przeprowadziło nas przez mroki Internetu, to Facebook powoli staje się Prometeuszem, dającym dostęp do tego światła non stop. Timeline/Wehikuł czasu to kolejny krok naprzód - dzięki nowemu profilowi najpopularniejszego portalu nie zostaniemy że tak powiem "utrwaleni" póki Facebook istnieje. Brzmi patetycznie? Być może, ale jak do tej pory nie powstało nic bardziej trwałego w Internecie od zapisu naszej działalności na Facebooku. Ponieważ zasięg tego portalu jest olbrzymi (dzięki przyciskowu Lubię to oraz stałej obecności w mediach), istnieje duża szansa na zachowanie tej trwałośći w przyszłości, a co za tym idzie, jest szansa na przetrwanie naszej cyfrowej tożsamości.

Może za badzo wybiegłem w przyszłość, choć neutrinem nie jestem. Przynajmniej, nie byłem, gdy ostatnio sprawdzałem. Daltego najlepiej przekonać się samemu. Ponieważ nowy profil Facbooka nie jest dostępny dla każdego, podaję krótki przepis jak uruchomić to cudo. Trzeba zrobić właśną aplikację na Fecebooku, co daje dostęp do nowego profilu. Aby to zrobić trzeba wejść na stronę: https://developers.facebook.com/apps Następnie "+Utwórz aplikację" Podać jaj nazwę i nazwę wyświetlaną, zaakceptować zasady prywatności (Platform Privacy Policy.) Teraz klikkamy w link "Open Graph" (chociaż nazwa aplikacji nie ma dla nas w tej chwili żadnego znaczenia, należy koniecznie wypełnić pola App Display Name i App Namespace, nie używając przy tym polskich znaków diakrytycznych) Lądujemy w polu "Open Graph: Getting Started":

395556

Tu podajemy dowolne słowa - chyba, że serio tworzymy nową aplikację Facbooka, ale nie o to nam w tej chwili chodzi. Na kolejnej podstronie Save Canges and Next, na kolejnej to samo a potem kończymy na Save and Finish. Potem wracamy na stronę główną Facebooka, gdzie wy swietli się propozycja, użycia nowego profilu:

395558

Kliknięcie Publish zmieni dotyczczasowy profil, na nowy odjazdowy. Tylko jeden minus: póki co nasi znajomi bedą widzieć starą wersję, więc nie udowodnisz w ten sposób jakim cool geekeim jesteś, ale za to, gdy Facebook uruchomi tę opcję dla wszystkich, bedziesz mól powiedzieć: "Co? Mam to od dawna!"

Miłej zabawy!

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)