Blog (33)
Komentarze (28)
Recenzje (0)

Oko Androida czyli telefon jako kamera internetowa

@qdominikOko Androida czyli telefon jako kamera internetowa30.07.2011 00:31

Z cyklu: do czego by tu jeszcze użyć telefon z Androidem? - proponuję dziś aplikację zmieniającą telefon w kamerkę internetową.

Co może skłonić zdrowego na umyśle czlowieka do zmiany telefonu w kamerkę internetową? Przecież webcamy są stosunkowo tanie, łatwo dostępne i po co kombinować? No właśnie: tanie nie oznacza za darmo, z konfigurowalnością tez jest różnie, no i nie słyszałem o tanich kamerkach działających przez WiFi. A skoro mam już telefon w kamerą i bezprzewodowym internetem to po co zagracać biurko kolejnym gadżetem z kablem?

W android markecie jest kilka aplikacji tego typu, ale u mnie (Samsung I5700+komp WinWP) sprawdził się DroidCam Wireless Webcam

391212

Program dostepny jest w wersji bezpłatnej i płatnej: DroidCamX Wireless Webcam Pro (cena: ~12,43zł)

Wersja rozszerzona oferuje więcej rozdzielczości, wybór kodeka video, połączenie przed blutooth oraz funkcję kamery IP. Bezpłatna umożliwia połączenie przez WiFi lub USB w rozdzielczości podstawowej 320×240 pikseli. Aby połączenie video funkcjonowało konieczne jest zainstalowanie na komputerze programu DroidCam Client dostępną dla Windowsa i Linuxa. Konfiguracja przez WiFi polega na wpisaniu numeru IP, który wyświetla się w oknie startowym aplikacji na androidzie, do klienta na komputerze, oraz kliknięcia przycisku Start. Potem wystarczy wybrać DroidCam domyślną kamerą internetową w programie do rozmów video i można videokonferować przez telefon.

391215

Oczywiście żadnej z tych czynności nie trzeba byłoby wykonywać, gdyby połączenia video działały w aplikacji Skype dla Androida. Ależ działają, powiedzą chórem właściciele 4 smartfonów, na których istotnie taka funkcja jest dostepna ("Google Nexus S, HTC Desire S, Sony Ericsson Xperia neo, Sony Ericsson Xperia pro. Obsługa kolejnych modeli telefonów zostanie dodana już wkrótce"). Reszta ma dużą, powolną aplikację zżerającą pamięć, której w dodatku nie można wyłaczyć. Póki co pozostaje VoIP przez komputer.

Bonusem z posiadania smartfona z Androidem jest możliwość instalowania aplikacji, które zastępują inne sprzęty. Kalkulator, stacja pogody, budzik, kompas, nawigacja, aparat fotograficzny, kalendarz, notes - żadnej z tych rzeczy nie trzeba juz nosić przy sobie (serio: znałem kolesia, który zawsze miał przy sobie budzik). Kamera internetowa i IP? Też można.

--------------------------- Aktualizacja: zmiana rozdzielczości na większą jest możliwa także w bezpłatenj wersji, nie zauważyłem bo jest ukryta. W kliencie PC (dla Windowsa) prawy klawisz myszki>Settings Override> otwiera się plik, w którym trzecia linijka to rozdzielczość obrazu ręcznie trzeba wpisać: 320×240, 480×360, or 640×480 albo wyższe niezalecane przez twórcę aplikacji. Generalnie zależy to od sprzętu, którym dysponujemy. Po zmianie trzeba zrestartować aplikację na PC. Nie dodałem też informacji, że bezpłatna wersja, umożliwia przekaz video przez 30 minut, potem się zawiesza. Restart aplikacji pomaga ;-)

OprogramowaniePoradnikiTelefony
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)