Blog (33)
Komentarze (28)
Recenzje (0)

Wybijanie szyby w Androidzie

@qdominikWybijanie szyby w Androidzie09.04.2011 02:12

Niedługo stuknie mi roczek odkąd mam telefon z Androidem - Samsung Galaxy Lite i5700, zwanym Spica (Spica to najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze panny, gdyby ktoś sie zastanawiał skąd nazwa. Nikt się nie zastanawiał?) Z okazji rocznicy postanowiłem zabrać się za rootowanie tego telefonu - rzecz, którą odkładałem przez miesiące.

Co to jest rootowanie telefonu? Jest to ogólnie mówiąc włamanie do oprogramowania telefonu w celu uzyskania dostępu do podstawowych uprawnień systemu. To cos jakby włamanie do własnego samochodu - niby nasza własność, ale człowiek czuje sie jak złodziej. I tak jak w przypadku dostania sie do auta, grożą nam konsekwencje - nie tyle rozbita szyba, co utrata gwarancji, lub w najgorszym wypadku zamiana telefonu w bezużyteczną cegłę. Ale za pomocą cegły można dostac sie do zatrzaśnietego samochodu, więc co mi tam.

Korzystając z porad na niezawodnym forum.android.com.pl zrootowałem telefon. Żadne dane nie zostały utracone (ale kopia bezpieczeństwa musi być!), telefon działa i nie zmienił koloru na ceglany. Ba! Mam wrażenie jakby działał szybciej! Ale może to zwykła ekscytacja początkującego geeka.

382089

I tu pojawia sie pytanie: po co tyle zachodu? Dostęp do roota daje szereg możliwości: - usuwanie aplikacji systemowych wrzuconych przez producenta np. MySpace (co to w ogóle jest?), Dyktafon, DivX VOD - w celu odzyskania pamieci w telefonie - uruchomienia systemu od nowa (reboot) - w standardowej wersji Androida, nie można tego zrobić. Trzeba najpierw wyłączyć a potem włączyć. - czyszczenia cache - w celu odmulenia systemu - robienie zrzutów ekranu z komórki - toto przydatne chyba tylko dla recenzentów i blogerów

Oprócz tego na zrootowanym telefonie można wgrać różnego rodzaju MODY usprawniające działanie systemu oraz nieoficjalne oprogramowanie, którego nie udostępnia producent telefonu. W Spicy Samsung dał soft w wersji 2.1 (Eclair), ale dzięki gronu programistów-wolontariuszy dostępne są v. 2.2 (Froyo), a nawet 2.3 (Gingerbread). I to już jest cool, ponieważ, te wersje oprogramowania wspierają instalację aplikacji na karcie pamięci, że o wzroście wydajności nie wspomnę.

Morał z tego jest taki Chcesz mieć super telefon Możesz za niego zapłacić Lub Rootem go przekabacić

Cały potrzebny stuff można znaleźć w Internecie, np. na forum, o którym już wspomniałem.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)