Blog (33)
Komentarze (1.4k)
Recenzje (0)

[Krótko] LibreOffice 5.2, a polska sprawa. Co w trawie piszczy?

Strona główna@Quest-88[Krótko] LibreOffice 5.2, a polska sprawa. Co w trawie piszczy?
06.08.2016 21:34

Znany i lubiany pakiet biurowy to projekt wielkich rozmiarów, za którego jakość i efekt końcowy odpowiadają grube setki osób. Jednak nie wszystkie zmiany są widoczne gołym okiem, a o niektórych nawet nie ma gdzie przeczytać.

W związku z tym informuję szanownych czytelników o zmianach, które zaszły i o tych, które mam nadzieję, że zajdą.

ERRORTYPE vs ERROR.TYPE

Zgodnie ze specyfikacją podzbioru OpenFormula w standardzie OASIS ODF, w wydaniu 5.2 w arkuszu kalkulacyjnym wdrożono funkcję ERROR.TYPE (NR.BŁĘDU). Inną cechą nowej funkcji jest to, że pozwala zachować zgodność z arkuszami Excela.

bEigUVcT

Dlaczego jest to ważne?

Przez ostatnie dziesięć lat nazwy funkcji w arkuszu miały zapis łączny, co doskonale obrazuje przykład: ERRORTYPE.

Polacy jak to Polacy, zapragnęli wyjść użytkownikom na przeciw i podczas tłumaczenia wyprzedzili swoją epokę wdrażając kropkę jako separator zwiększający czytelność. Dotychczas funkcja ERRORTYPE była przetłumaczona i stosowana pod nazwą NR.BŁĘDU. Problem pojawił się, gdy wdrożono ERROR.TYPE, co w zasadzie eliminowało alternatywne kombinacje nazw. Podobne problemy w przeszłości rozwiązywano poprzez skrócenie nazw.

[code=]GAMMADIST = ROZKŁAD.GAMMA GAMMA.DIST = ROZKŁ.GAMMA GAMMAINV = ROZKŁAD.GAMMA.ODW GAMMA.INV = ROZKŁ.GAMMA.ODWR[/code]

bEigUVcZ

Tym razem jednak stało się inaczej i po konsultacjach z Eikem Rathke, deweloperem Calca oraz z pomocą krajowego mędrca, zdecydowałem się na zmianę pierwotnego tłumaczenia ERRORTYPE na KOD.BŁĘDU, co w zasadzie jest sensownym rozwiązaniem, gdyż odpowiada ona (funkcja) za wyświetlanie właśnie typów wewnętrznych błędów.

Czy zmiana pozwala zachować zgodność ze starymi arkuszami Calca?

Naturalnie, że tak. To co widzi użytkownik, niezależnie od języka jakim się posługuje, to tylko nakładka przykrywająca anglojęzyczne nazwy formuł. Starsze dokumenty bez przeszkód otworzą się w nowszych wersjach, jednak jeśli ktoś regularnie tworzy formuły w zlokalizowanym pakiecie, musi mieć na uwadze, że NR.BŁĘDU w wersji 5.2 i 5.1 to nie jest ta sama formuła.

Podsumowując.

bEigUVda
LibreOffice 5.1 i starsze: NR.BŁĘDU = ERRORTYPE

LibreOffice 5.2 i nowsze: NR.BŁĘDU = ERROR.TYPE KOD.BŁĘDU = ERRORTYPE

Mogę zdradzić, że wstępnie chęci są po obu stronach, jednak z powodu pewnych powikłań nie udało się wdrożyć aktualizacji do LibreOffice 5.2.0. W przyszłości albo tak się stanie, albo słownik będzie dostępny poprzez repozytorium rozszerzeń, co pozwoli jednocześnie dbać o aktualność bazy. Póki co zostaje ręczne, jednak nadal bajecznie proste pobranie i zaktualizowanie bazy.

Udostępnij:
bEigUVdP