Blog (15)
Komentarze (117)
Recenzje (0)

USB, PCMCIA, ExpressCard...

Strona główna@redsplUSB, PCMCIA, ExpressCard...
01.06.2016 01:49

Na przestrzeni lat, hardware zmieniał się diametralnie. Zaczynając od procesora 8086, którego prędkość została podwojona już po niedługim okresie czasu, co pare lat prędkość komputerów była podwajana. W ostatnich latach, ten rozwój zwolnił. Przyspieszyła za to miniaturyzacja podzespołów, dzięki której możemy dzisiaj używać małych i lekkich ultrabooków. Oprócz szybkich podzespołów oraz małej wielkości urządzenia, do jego wygodnego użycia potrzeba łatwości podłączania dodatkowych podzespołów umożliwiających rozszerzenie możliwości urządzenia. Dzisiejszy wpis będzie o sposobie przenoszenia danych na przestrzeni lat.

Na początku był wielki wybuch.. a właściwie - serial i parallel port..

Kabel null-modem używany do połączenia dwóch komputerów bezpośrednio | Zdjęcie: wikipedia.org
Kabel null-modem używany do połączenia dwóch komputerów bezpośrednio | Zdjęcie: wikipedia.org

Pod koniec lat 80' ubiegłego wieku zaczęły pojawiać się pierwsze laptopy - wtedy jeszcze ogromne, bardziej przypominające małą wersje komputera stacjonarnego z doklejonym niskiej jakości płaskim ekranem. Już wtedy użytkownicy tych urządzeń potrzebowali łatwego i szybkiego sposobu na przenoszenie swoich danych z PC na laptopa. Można to było robić na wiele sposobów, ale z pewnością najpopularniejsze z nich to dyskietki, które niestety miały małą pojemność, co utrudniało efektywne przenoszenie danych, oraz były wysoko awaryjne; Był również serial port, który był rozwiązaniem wolnym, ale miał dwa duże plusy - mógł być używany zarówno lokalnie jak i przez modem(czyli synchronizacja mogła się odbywać nawet z drugiego końca świata), a plik mógł być o wiele większy niż 1,44MB, czyli standardowa wielkość dyskietki HD(High Density).

IrDA, czyli wymiana danych z palmtopem

Ale co to jest palmtop!?

Palmtopy można przyrównać do dzisiejszych smartfonów; Były to urządzenia które miały spełniać zadanie notatnika, kalkulatora i wielu innych. U podstaw brzmi to banalnie, ale dzięki możliwości instalowania aplikacji, palmtopy można nazwać smartfonami lat 90'. Warto wspomnieć o dotykowym ekranie, który był obecny we wszystkich palmtopach.

Palmtop | Zdjęcie: wikipedia.org
Palmtop | Zdjęcie: wikipedia.org

Minusy technologii IrDA

Przede wszystkim - jest ona wolna. Maksymalny transfer osiągalny przez IrDa to na dłuższą metę około 25KB/s. Urządzenia nie mogą być od siebie oddalone zbyt daleko, bo wpływa to źle na jakość transferu, a do tego muszą być one zwrócone do siebie diodami Ir. Te i inne minusy spowodowały odejście technologii do lamusa i wprowadzenie nowego standardu - Bluetooth.

PCMCIA (PC Card)

Standard opracowany w 1990r; Był przyszłościowy jak na swój czas, bo jego szybkość to troche ponad 130MB/s(A przynajmniej tak twierdzi wikipedia)! Warto o nim wspomnieć, bo był to najłatwiejszy sposób na dołączenie karty Ethernet, a z nią można było szybko przenosić pliki za pośrednictwem serwera FTP lub Windowsowego udziału.

Karta PCIMCIA | Zdjęcie: wikipedia.org
Karta PCIMCIA | Zdjęcie: wikipedia.org

Następca

ExpressCard - bo tak zwie sie technologia opracowana w 2003 - miał tak jak swój poprzednik zawrotną prędkość. W trybie "USB2.0" było to zaledwie 280Mbit/s, ale w trybie "USB3.0/PCIe 2" jest to aż 3,2Gbit/s. Jest to aktualnie najpopularniejsza technologia oferująca bezinwazyjne podłączenie karty graficznej do laptopów używając adaptera eGPU.

Universal Serial Bus

Dwadzieścia lat historii

W 1996r - 20 lat temu - przez firmy takie jak IBM, Compaq i Intel został opracowany najpopularniejszy na dziś dzień standard umożliwiający przenoszenie danych. Przez okres życia był on rozwijany, i z początkowych 1.5Mbit/s, szybkość zwiększyła się do aż 10000Mbit/s.

Po lewej USB 3.0, po prawej USB 2.0 | Zdjęcie: wikipedia.org
Po lewej USB 3.0, po prawej USB 2.0 | Zdjęcie: wikipedia.org

Jest on tak popularny nie tylko z powodu długiego okresu dostępności oraz szybkości transmisji, ale przede wszystkim z powodu dużej dostępności urządzeń peryferyjnych. Zaczynając od tanich pendrive, na dyskach w kieszeniach USB kończąc. Dużym plusem jest również możliwość Hot-Pluggingu, czyli podłączania urządzeń bez konieczności restartu komputera. Dzisiaj jest to dla nas oczywiste, ale 20 lat temu aby podłączyć zwykłą myszkę wymagany był restart.

Technologie nowsze - Thunderbolt

Oprócz mainstreamowego USB, jest również stworzony zaledwie pięć lat temu Thunderbolt. Najstarsza wersja wspierała połączenie o przepustowości 10Gbit/s, a wydana niedawno, bo na przełomie poprzedniego roku wersja trzecia zwiększyła tą prędkość cztery razy osiągając przepustowość 40Gbit/s.

Konkluzja

W tym artykule jedynie "liznąłem" temat urządzeń do przenoszenia danych, ale jest to podstawa, którą każdy szanujący informatyk powinien znać. Oczywiście wiem, że nie napisałem w artykule o technologiach takich jak płyty CD czy DVD, ale nie wykluczone że pominięte technologie opisze w innym wpisie. Tymczasem pozdrawiam!

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)