Blog (2)
Komentarze (0)
Recenzje (0)
@RobertBaczkowskiJak działa kopanie kryptowalut - pierwsze kroki

Jak działa kopanie kryptowalut - pierwsze kroki

22.09.2021 11:47, aktualizacja: 22.09.2021 14:55
Jak kopać kryptowaluty? Na czym polega cały proces?
Jak kopać kryptowaluty? Na czym polega cały proces?© https://criptogaceta.com/tecnologia/armenia-evalua-ley-para-legalizar-la-mineria-de-criptomonedas/

Tematyka kryptowalut przyciąga coraz więcej osób. Trudno się temu dziwić, gdyż umiejętnie przeprowadzone kopanie gwarantuje sporą szansę na zarobek. Jakie waluty są obecnie dostępne na rynku? Jak zabrać się za kopanie kryptowalut? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w treści niniejszego poradnika.

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty bywają nazywane ,,wirtualnymi pieniędzmi”, choć to określenie nie jest najtrafniejszym. Dużo bardziej precyzyjnym jest określenie kryptowalut jako rodzaj technologii opartej na systemie sieci peer-to-peer.

Mówiąc prościej, osoby posiadające kryptowaluty posiadają własne konto chronione przy użyciu zaszyfrowanego klucza.

W przeciwieństwie do pieniędzy tradycyjnych, kryptowaluty nie posiadają organizacji, która kontroluje ich ilość czy wartość.

Autonomia w zakresie cech każdej z kryptowalut stanowi absolutny fenomen na rynku finansowym.

Jakie kryptowaluty istnieją na rynku?

Jedną z najpopularniejszych kryptowalut jest Bitcoin, którego pomysłodawcą jest człowiek podpisujący się pseudonimem Satoshi Nakamoto.

Najdroższa transakcja wykonana za pomocą Bitcoina miała miejsce w 2010 roku (źródło).

Warto jednak wiedzieć, iż BTC nie stanowi jedynej godnej zainteresowania kryptowaluty. Najważniejszymi konkurentami na rynku wirtualnych walut są:

  1. Ethereum - korzystająca z podobnej technologii do Bitcoina. Wydobycie Ethereum jest jednak znacznie prostsze.
  2. Terher - kryptowaluta, której wartość wyznacza aktualny kurs dolara. 
  3. Litecoin - tańszy odpowiednik, a jednocześnie bardziej efektywny w porównaniu do Bitcoina. 
  4. Cardano - jest oparte na blockchain'ie trzeciej generacji. Wykorzystuje algorytm Proof of Stake.

Kopanie kryptowalut - na czym polega?

772659

Nie bez powodu pozyskiwanie kryptowalut określa się jako ,,kopanie”. Aby móc przeprowadzić ten proces koniecznym jest posiadanie wydajnego komputera, a najlepiej kilku sztuk.

Do wydobywania kryptowalut różnego rodzaju można zastosować takie podzespoły jak procesor czy karta graficzna. Te elementy bazują bowiem na mocy obliczeniowej, która może zostać przeznaczona nie tylko na obsługę urządzenia, ale również do ,,kopania” wirtualnych pieniędzy.

Proces wydobywania jest oparty o szereg złożonych obliczeń matematycznych. Kopanie kryptowalut odbywa się w ramach tzw. systemu rozproszonego konsensusu (wyjaśnienie). Prościej mówiąc, wydobycie jest oparte o pracę ,,górników” z różnych sieci.

Warto mieć też na względzie, iż większa ilość osób zaangażowanych w przedsięwzięcie oznacza większe trudności w zakresie mocy globalnej sieci. Odpowiedzią na to zjawisko jest coraz wyższa chęć uzyskania jak najlepszych efektów, a więc tworzenia tzw. koparek kryptowalutowych. 

Obecnym kluczem do sukcesu w zakresie kopania Bitcoinów jest posiadanie kilkudziesięciu GPU cechujących się wysoką wydajnością.

Jakie karty graficzne są wręcz dedykowane dla górników kryptowalut? 

  1. GeForce RTX 3060 Ti
  2. GeForce RTX 3070,
  3. GeForce RTX 3080,
  4. Radeon RX 5700 XT,
  5. Radeon 6800,
  6. Radeon RX 6800 XT.

Jak przygotować się do kopania kryptowalut?

Jeśli chcesz zostać skutecznym górnikiem Bitcoinów, zaopatrzenie się w kilka sztuk wydajnych GPU stanowi absolutną podstawę.

Choć inwestycja na start jest wymagająca, z czasem zwiększa prawdopodobieństwo ogromnego zysku.

Przed rozpoczęciem kopania Bitcoinów należy również wziąć pod uwagę fakt, iż proces ten będzie wymagał znacznego zużycia energii. Do jednorazowych kosztów inwestycyjnych należy więc doliczyć również comiesięczne wydatki na opłatę prądu.

Czy warto kopać inne waluty niż Bitcoin?

Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest dość trudna. Specyfika kryptowalut polega na ich niezależności, a co za tym idzie - wartość jest niemożliwa do ustalenia. Fakt ten stanowi jednoczesną zaletę i wadę wirtualnych walut.

Nie można jednak przejść obojętnie wobec stwierdzenia, że inwestycja w Bitcoina, Etherneum czy Litecoina może okazać się dla użytkownika niezwykle lukratywna. Z tego powodu kopanie kryptowalut można uznać za proces złożony, ale jednocześnie warty inwestycji w kontekście bieżącym. 

Kluczem do umiejętnego przeprowadzania tego procesu jest nie tylko dostateczna ilość wydajnych GPU. Aby koszty inwestycyjne się zwróciły koniecznym jest również regularne przyglądanie się rynkowi kryptowalut, celem poszukiwania najlepszych rozwiązań dla swojej kopalni.

Osobom początkującym poleca się więc dogłębne zapoznanie z tematem wydobywania kryptowalut, jak również bieżące śledzenie nowości na rynku.

Warto mieć świadomość, iż kopanie Bitcoinów na początkowym etapie można potraktować również jako zabawę. Wówczas wystarczy inwestycja w 1-2 wydajne karty graficzne i spróbować swoich sił bez większej inwestycji.

PoradnikiHobby
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)