Blog (1)
Komentarze (0)
Recenzje (0)

5 powodów aby nie kupować smartfona

Strona główna@Roslina1235 powodów aby nie kupować smartfona
12.11.2019 13:54

Smartfony niewątpliwie stają się coraz bardziej popularne. W 2018 64% Polaków posiadało smartfony.

Pomimo tego, że to jest całkiem duża liczba, nie są one w żadnym wypadku konieczne do życia. Ci, którzy go posiadają, na przykład młodzież, mogą myśleć, że nie mogą żyć bez niego, podczas gdy w rzeczywistości mogliby, gdyby ich wezwano do tego.

Niebezpieczeństwem pochodzącym z tej popularności jest to, że możesz czuć presję, żeby go kupić, nawet wtedy, gdy jesteś całkiem zadowolony ze swojej zwykłej komórki. Zapomnij o tym. Bądź silny z twarzą twojego pożądania, nie zapominając o tym, że jest kilka bardzo dobrze uzasadnionych powodów, aby nie kupować smartfona i zostać przy swojej starej Nokii czy innym klasycznym telefonie.

# 1. Wysokie koszty

Posiadanie zwykłej komórki jest dość tanią propozycją. Możesz od razu kupić ją za kilkadziesiąt złotych i wziąć tanią ofertę na kartę. Jeśli jednak chcesz wybrać smartfona, jest to bardzo prawdopodobne, że albo od razu patrzysz na wysoką cenę mini-komputera, albo na duże koszty pakietów internetowych.

bEiiLJNj

Ze smartfonem, prawdopodobnie będziesz związany z umową, w sytuacji kiedy ewentualnie zmieni się twoja sytuacja finansowa, co może oznaczać ubóstwo. I jeśli w jakiś sposób uszkodzisz ten gadżet - wiedząc o tym, że on jest dość mało wytrzymały w porównaniu ze starymi Nokiami - możesz być zmuszony, żeby zapłacić za naprawę lub kupić kolejnego smartfona.

Powód 1: Jeśli nie stać ciebie na smartfona, nie kupuj go.

2. Potrzeba bycia offline

Smartfony są świetne dla tych, którzy lubią być online cały czas, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Oznacza to, że możesz otrzymać rozmowę telefoniczną, SMS-a, e-maila, wiadomość na Facebooku czy na Instagramie w dowolnym momencie, niweważne czy dnia, czy nocy. Będziesz także czuł się zobowiązany do sprawdzania i odpowiadania na te wiadomości.

bEiiLJNp

Ale co, jeśli nie chcesz być online w danym momencie? Co prawda, możesz zostawić swojego smartfona w swoim domu lub go wyłączyć, ale sam fakt, że go posiadasz oznacza także to, że niezmiennie będziesz nieskłonny do tego, tak na wypadek. Posiadanie zwykłej komórki ogranicza tą mentalność do rozmów telefonicznych i SMS-ów, co jest znacznie łatwiejsze do ogarnięcia.

Powód 2: Nie powinineneś kupować smartfona, jeśli lubisz oddalać się czasami od rzeczy.

3. Potencjał na marnowanie czasu

Kiedy po raz pierwszy myślisz o kupnie smartfona, prawdopodobnie usprawiedliwasz ten koszt poprzez myślenie, jak bardzo staniesz się produktywny. Czytanie i pisanie e-maili poza domem, czytanie blogów podczas obiadu i aplikacje, które pomogą tobie wykonywać obowiązki. Rzeczywistość jest nieco inna.

bEiiLJNq

Pomimo tego, że istnieją aplikacje, które mogą uczynić ciebie bardziej produktywnym, wcale one nie muszą. Jest tu także masa innych, istniejących tylko po to, żeby zabierały twój cenny czas. Pomyślmy choćby o Instagramie, Snapchacie i Tik Toku. Wciąż mało? To pomyśl o sporej masie gier jak *Color Switch* czy *Brawl Stars*, w których możesz stać się bardzo dobry... ale nie jest co prawda wciąż żadnym osiągnięciem. Prawda, te aplikacje są bardzo fajne, ale po rozrachunku są one kompletnymi stratami czasu.

Powód 3: Nie kupuj smartfona, ponieważ myślisz, że staniesz się bardziej produktywny.

4. Ryzyko "phubbingu"

Dla tych, którzy jescze nie wiedzą o tym fenomenie, jakim jest phubbing, po prostu wejdź do dowolnej kawiarni lub restauracji i jest to bardzo prawdopodobne, że zauważysz to zjawisko przed twoimi własnymi oczami. Prawda, że nie chciał(a)byś stać się tak niegrzeczną osobą?

bEiiLJNr

Phubbing jest skrótem od angielskiego zwrotu "phone snubbing", co po polsku oznacza "ofuknięcie telefonem" i jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Nie było to nigdy problemem ze zwykłymi telefonami komórkowymi (tymi na przyciski które mogą tylko niewiele więcej niż dzwonić i wysyłać SMS-y), ale ponieważ smartfony oferują cały świat marnowania czasu (patrz wyżej), jest to wszystko za łatwe, żeby być zachęconym do robienia innej rzeczy, niż być zachęconym do rozmowy z kimś w prawdziwym życiu.

Jeśli jesteś nastolatkiem, prawdopodobnie zauważyłeś, jak twoi koledzy lub koleżanki używają swoich smartfonów podczas kiedy rozmawiasz z nimi twarzą w twarz, przewijając Instagrama, pisząc na Mesengerze, czy o broń Boże grając w jakąś nową gierkę.

Powód 4: Nie kupuj smartfona, jeśli cenisz swoich prawdziwych znajomych i rodzinę.

5. Utrata kontaktu z rzeczywistością

Smartfony umożliwiają ci łączenie się z Internetem, przeglądanie Facebooka i pisanie na Messengerze, oglądanie śmiesznych filmików, granie w gry i słuchanie muzyki w dowolnym miejscu i czasie. Co prawda, pozwala ci to na rozrywkę podczas np. jazdy autobusem czy na nudnych wykładach, ale koszt tego wszystkiego jest bardzo wysoki - znaczne zmiejszenie kontaktu z prawdziwym życiem.

bEiiLJNs

Jeśli chcesz użyć Internetu, Facebooka i jego Messengera, YouTube'a, zagrać w coś czy posłuchać muzyki, możesz to zrobić w domu na swoim laptopie lub komputerze stacjonarnym, nie porównując nawet o tym, jak dużo wygodniejsze jest używanie prawdziwej klawiatury i dużego wyświetlacza z porównaniu z tym instalowanym nawet w najwyższej klasy smartfonach.

Powód 5: Nie kupuj smartfona, jeśli nie chcesz stracić kontaktu z rzeczywistością.

6. Nieuchronne elektrośmieci

Smartfony ewoluują z niezwykłą liczbą węzłów. Każda nowa generacja tych cudownych urządzeń oferuje nowe i ulepszone funkcje, innowacje, i unowocześnione systemy operacyjne które są niezgodne ze starszym sprzętem, co jest świetne dla geeków, co lubią być na przodzie technologii.

Niestety, to nie jest tak dobre dla środowiska i ciągle pogarszającego się problemu elektrośmieci. Dzisiejsze smartfony staną się przestarzałe w ciągu maksymalnie trzech lat, a większość, niestety, zostanie wyrzucona niż oddana do recyklingu. Zwykłe komórki, z innej strony, mogą działać latami.

Powód 6: Nie kupuj smartfona, jeżeli nie chcesz przyczynić się do problemu elektrośmieci.

To jest twój wybór...

To jest tylko kilka powodów, dlaczego smartfon może nie być dla ciebie. Jeżeli potrzebujesz wymówki, żeby odstraszyć presję ze strony twoich znajomych, każda z nich będzie wystarczająca.

Sprzeciwiając się tym powodom na nieposiadanie smartfona jest wiele przykładów, co można osiągnąć z nim, takie jak szansa na robienie zdjęć wszędzie w każdym momencie, czy duża ilość urządzeń, które smartfon może zastąpić.

Po tym wszystkim, wciąż jest to tylko i wyłącznie twój wybór, czy chcesz zamienić swój zwykły telefon na smartfona. Zrób to, wiedząc, że kiedy raz przejdziesz na ciemną stronę mocy związaną z posiadaniem smartfona, powrócenie do prostych przyjemności zwykłej komórki będzie bardzo trudne.

Udostępnij:
bEiiLJOf