Blog (89)
Komentarze (418)
Recenzje (0)

FreeNas i konsola cz.1

Strona główna@sagraelskiFreeNas i konsola cz.1
08.12.2015 15:09

FreeNas to darmowe rozwiązanie typu NAS (Network Attached Storage), oparte na jednej z dystrybucji FreeBSD (m0n0wall). Wspiera wiele użytecznych w storage'u protokołów (CIFS, FTP, NFS itd.) a co najważniejsze, udostępnia GUI, pozwalające na pełną konfigurację przez WWW! Nie da się ukryć, że jest to kapitalne ułatwienie w potencjalnej pracy. Więcej o FreeNas można dowiedzieć się na stronie projektu.

FreeNas
FreeNas

Mimo posiadania GUI zdarza się jednak, że zmuszeni jesteśmy skorzystać z konsoli - w moim przypadku konieczne było kopiowanie katalogów wraz z zawartością pomiędzy udostępnionymi zasobami. Jak to zrobić przez konsolę? Bardzo prosto:

cp -r source_dir target_dir

Przykład? Skopiujemy katalog "test" z jednej lokalizacji przykładowej do drugiej:

cp -r /mnt/lokalizacja1/test/ /mnt/lokalizacja2/test

I już. W pewnych przypadkach przydatne może się także okazać kasowanie katalogu łącznie z jego zawartością. Robimy to za pomocą:

rm -r target_dir np.: rm -r /home/katalog_do_skasowania

Oczywiście należy pamiętać, że zarówno kopiowanie jak i kasowanie może trochę potrwać. Zależy to od objętości danego katalogu , podkatalogów i plików.

Może na koniec jeszcze mała uwaga - aby skorzystać z konsoli, łączymy się zdalnie poprzez SSH lub też korzystamy z "console setup" bezpośrednio na maszynie z zainstalowanym FreeNas (opcja 9).

FreeNas console setup
FreeNas console setup
Komentarze (0)