Blog (89)
Komentarze (418)
Recenzje (0)

Mniej więcej pół roku temu stałem się posiadaczem smartfona polskiej firmy Kruger & Matz a konkretnie modelu Live 2.

Kruger & Matz LIVE2
Kruger & Matz LIVE2

W tym krótkim wpisie chciałbym podzielić się wrażaniami z użytkowania tego telefonu przez te już ponad pół roku.

bESuKKID

Co do samego aparatu, jego specyfikacji technicznej i możliwości, warto zajrzeć na stronę producenta - redakcja gsmmaniak przeprowadziła natomiast test urządzenia, nie będę więc dublował informacji z obu stron.

Przede wszystkim należy podkreślić, że Live 2 sprawdził się! Zarówno jako telefon, jak i szeroko pojęte urządzenie multimedialne. Oczywiście, nie jest to maszyna z górnej półki i nie posiada "wodotrysków" ale w codziennym użytkowaniu zupełnie tego nie widać.

Do rzeczy jednak. Pół roku to wystarczająca ilość czasu aby wyrobić sobie opinię na temat zalet i wad każdego urządzenia. Zacznijmy od tego co mnie osobiście razi.

Wady

Użytkowałem do tej pory smartfony firmy LG i w modelach tego producenta zawsze miałem diodę sygnalizującą czy to nadejście wiadomości sms czy też nieodebrane połączenie lub inne komunikaty. W Live 2 takiej diody nie ma. Muszę raz jeszcze podkreślić, że to maszyna budżetowa i kupując ją, akceptowałem brak tego typu rozwiązania - nie sądziłem jednak, że jedna mała dioda może być aż tak przydatna! :) Nie da się bowiem ukryć, że bez niej skazani jesteśmy na ciągłe "zerkanie" na ekran a tym samym jego wieczne odblokowywanie. Nie zawsze jest to wygodne...

bESuKKIJ

Kolejna sprawa to mała moc głośnika podczas rozmowy. Mam głośność ustawioną na max a nadal bywają kłopoty z usłyszeniem rozmówcy - szczególnie w ruchu ulicznym lub w zatłoczonych pomieszczeniach. Ktoś może powiedzieć, że jestem zwyczajnie głuchy i... może mieć rację bo jednak słuchanie death metalu od ponad 20 lat pozostawia pewne ślady ;) Na poważnie jednak, głośnik mógłby mieć trochę większą moc.

Przeszkadza mi także nieco mała czułość ekranu na dotyk. Bywa, że trzeba naprawdę mocno "stuknąć" w ekran aby w końcu uruchomić wybraną aplikację lub wpisać literkę, której chce się użyć. Oczywiście, to także jedynie moje subiektywne odczucie bo np. żona korzystając z mojego telefonu nie miała takich problemów.

Kruger & Matz LIVE2
Kruger & Matz LIVE2

Największą jednak, według mnie, wadą jest rzadkie (ale jednak!), zawieszanie się telefonu. Tak, od czasu do czasu sprzęt zawiesi się do tego stopnia, że pomaga jedynie wyjęcie baterii i ponowne uruchomienie Live 2! Z czego wynikają owe "zawiechy"? Nie wiem - nie ma w tym jakiejś reguły. Nie jestem także do końca pewien czy to wina sprzętu czy oprogramowania (Android 4.4.2) - możliwe, że powoduje to jakaś aplikacja ale jaka? Częstotliwość także bywa różna - miałem sytuację, że aparat zawiesił się dwukrotnie w ciągu dnia ale było i tak, że działał bezproblemowo przez dwa miesiące. W każdym razie nie jest to jakoś mocno drażniące ale bywa irytujące! Tym bardziej, że przekonać się o tym można jedynie organoleptycznie - odblokowując telefon a raczej próbując go odblokować bo okazuje się, że "wisi" :)

bESuKKIK

To tyle o wadach - pora na:

Zalety

Pomijając fakt, że generalnie produkt firmy Kruger & Matz spełnia swoje funkcje to bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie solidność Live 2. Chyba każdemu zdarzyło się przypadkowo upuścić telefon. Mi zdarzyło się to kilkukrotnie, z różnych wysokości - w tym raz aparat poszybował z ponad dwóch metrów. Nie stało mu się zupełnie nic! Co ciekawe, nie ma nawet zarysowań na tylnej (plastikowej) klapce. Gwoli ścisłości, po tych przypadkach zainwestowałem w firmowy ochraniacz i folię - zawsze to jednak dodatkowe bezpieczeństwo.

Kruger & Matz LIVE2
Kruger & Matz LIVE2

Bardzo dobrze wypada też bateria choć tutaj akurat wiele zależy od sposobu użytkowania. W każdym razie ja jestem jej "trzymaniem" mile zaskoczony. Korzystając jedynie z telefonu i sporadycznie z Internetu (poczta, kalendarz, facebook) telefon potrafi wytrzymać nawet tydzień na jednym ładowaniu! Warte podkreślenia jest to, że pracuje non-stop przez całą dobę - w ogóle go nie wyłączam.

bESuKKIL

Podsumowując, za tą cenę (450zł w sierpniu 2015) to naprawdę udany sprzęt. Wprawdzie nie pozbawiony wad ale nie są one mocno rażące. Jasne, nie jest to żaden "flagowiec" ale zwykły, ekonomiczny smartfon i przy takim właśnie założeniu znakomicie się on sprawdza!

Komentarze (9)
bESuKKJz