Blog (89)
Komentarze (418)
Recenzje (0)

Poleasingowa stacja robocza Dell T3500 — warto czy nie?

Strona główna@sagraelskiPoleasingowa stacja robocza Dell T3500 — warto czy nie?
11.05.2017 14:17

Swego czasu na łamach Dobrych Programów popełniłem tekst traktujący o komputerach poleasingowych. Wpis dotyczył tych najprostszych i najsłabszych komputerów - typowo biurkowych maszyn (konkretnie Dell Optiplex 755, 760).

Jako, że u mnie w firmie pojawiło się zapotrzebowanie na mocniejsze stacje robocze dla działu konstrukcyjno-technologicznego, ktoś wpadł na pomysł aby także w tym wypadku spróbować z maszynami poleasingowymi. Założenie było takie, że mają to być komputery, które poradzą sobie z prostymi złożeniami w programach SolidWorks oraz Inventor. Żadne inne czynności (symulacje, obliczenia) nie miały wchodzić w grę. Podstawowym kryterium była cena i pod tym względem tytułowe stacje robocze nie mają sobie równych.

Ile konkretnie? Będzie i o tym a jako, że chciałbym już zakończyć ten przydługi wstęp dodam jedynie, że otrzymałem do wdrożenia cztery sztuki komputerów Dell Precision T3500.

622189

Jak to w przypadku urządzeń używanych bywa, wygląd zewnętrzny "szału" nie robi. Widoczne są ryski, odrapania, w jednym przypadku brakuje gumowej nóżki, nie są to jednak braki dyskwalifikujące tego typu sprzęt.

143475
143476

Należy sobie też powiedzieć jasno: komputery w każdym przypadku są sprawne! Akurat firma, z której kupujemy "używki" wyjątkowo o to dba. Nie zdarzyło się jeszcze aby sprzęt dotarł do nas niedziałający. Nazwy firmy nie wymieniam aby nie być posądzonym o jakikolwiek marketing :)

Wspomniane Dell'e otrzymaliśmy w następującej konfiguracji:

 • Producent: Dell
 • Kod produktu: T3500
 • Seria: Komputery Quad
 • Procesor: Intel Xeon W3550
 • Taktowanie procesora: 3060Mhz
 • Liczba rdzeni procesora: 4 - Quad Core
 • Pamięć RAM: 12GB DDR3
 • Dysk: 500GB
 • Obudowa: Tower
 • Gwarancja: 12 miesięcy
 • System operacyjny: Windows 10 Professional PL
 • Grafika NVidia Quadro NVS295
622197

Wspomniałem, że cena miała największe znaczenie w przypadku tego zakupu - ile więc kosztował pojedynczy T3500? Otóż 999pln brutto! Uważam, że za takie parametry nie jest to wygórowana kwota. Tym bardziej, że na pokładzie mamy całkiem przyzwoity procesor, sporo RAM'u oraz Windows 10 w wersji Professional (oczywiście Refurbished).

622199

Co jeszcze mogę dodać? Dysk to 500GB Seagate - wg. programu HD Inspector jest w 100% sprawny i w swoim życiu przepracował 1 rok, dwa miesiące i 14 dni.

622201

Wnętrze T3500 czyste, bez grama kurzu, bez widocznych wad, bez rozlanych kondensatorów i innych podobnych "niespodzianek". Zasilacz o mocy 500W spokojnie daje radę z wymienioną wyżej konfiguracją, niemniej w jednym wypadku jest dosyć głośny - zapewne łożyska wiatraka są już mocno zużyte.

143480
143481

Wspomniałem we wstępie, że docelowo Dell'e Precision T3500 trafiły do działu konstrukcyjno-technologicznego. Wydaje się więc logiczne pytanie o kartę graficzną, która w projektowaniu w "dużych" programach ma niebagatelne znaczenie. No cóż, NVidia Quadro NVS295 to nie jest żaden demon prędkości ale spokojnie daje sobie radę przy podstawowych obowiązkach.

622207

Ciekawostką jest fakt, że obydwa złącza tej karty to wyjścia DisplayPort! Początkowo zastanawiałem się jak też podepnę monitory do tych "kompów", ponieważ nie mam na stanie żadnych z DisplayPort ale okazało się na szczęście, że firma handlująca tym sprzętem zapewniła przelotkę na DVI.

Co do karty NVS295 to uczciwie trzeba przyznać, że przy większych złożeniach w SolidWorks czy nawet przy niektórych rysunkach 2D w programie DraftSight zaczynała mocno "lagować". No cóż, nie można mieć wszystkiego zresztą zawsze pozostaje możliwość zamontowania innej karty graficznej, nawet dwuslotowej. W każdym razie z prostymi bryłami w programach inżynierskich karta nie miała żadnych problemów.

622210

I to by było na tyle - wszystkie cztery maszyny pracują u nas od mniej więcej pięciu miesięcy, po 16 godzin na dobę (dwie zmiany). Do chwili obecnej bez żadnych problemów i żadnych awarii (odpukać ;) ).

Podsumowując, osobiście uważam to za bardzo udany zakup, tym bardziej, że wcześniej kupowaliśmy nowe HP Z (głównie 240), które były zdecydowanie droższe! (Uczciwie należy jednak przyznać, że montowano w nich NVidie Quadro K4000, które też kosztują niemało :) ) Do prostych zastosowań w biurach konstrukcyjnych używany Dell T3500 nadaje się jednak znakomicie.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)