Blog (89)
Komentarze (418)
Recenzje (0)
@sagraelskiProblem w połączeniu z domeną - szybka naprawa

Problem w połączeniu z domeną - szybka naprawa

29.09.2016 12:27

Dzisiejszy wpis będzie krótki, wręcz lakoniczny ale i problem nie jest jakiś mocno poważny - rozwiązanie natomiast należy do tych z gatunku banalnych :)

Otóż któregoś dnia przy próbie logowania jednego z hostów do domeny (WindowsServer2012), użytkownik otrzymał komunikat - "Relacje zaufania między tą stacją roboczą a domeną podstawową nie powiodły się" (Zdjęcie 1)

Zdjęcie 1
Zdjęcie 1

Od razu "zaświtało" mi, że może to mieć związek z niedawnym przywracaniem tej maszyny z obrazu (Acronis). Okazuje się, że domena ma coś takiego jak "tombstone time", który wynosi 90 dni jeżeli przez ten czas komputer nie kontaktował się z domeną. Tak było w tym przypadku - przywrócenie maszyny do stanu z obrazu sprzed ponad trzech miesięcy spowodowało ww. problem.

Na szczęście rozwiązanie jest proste i (w miarę) szybkie. Wystarczy "odpiąć" komputer od domeny i podłączyć do grupy roboczej - następnie reset i operacja odwrotna - "przepinka" z grupy roboczej do domeny. I kolejny reset.

Oczywiście należy pamiętać login i hasło użytkownika na hoście bo bez tego ani rusz - mimo, że zostaniemy odłączeni od domeny to nie pamiętając naszych danych, nie będziemy w stanie zalogować się do systemu a tym samym ponownie podpiąć do domeny.

Na którejś ze stron Microsoftu traktującego o tym temacie, ktoś zalecał także zresetowanie konta komputera w domenie (aplet "Użytkownicy i komputery usługi Active Directory") ale w moim przypadku nie było to konieczne.

To wszystko - może ten krótki wpis zaoszczędzi komuś czas w przyszłości na szukanie rozwiązania :)

PoradnikiWindowsSerwery
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)