Blog (89)
Komentarze (418)
Recenzje (0)

Zmiana profilu sieciowego w Windows 10 Pro

@sagraelskiZmiana profilu sieciowego w Windows 10 Pro04.12.2017 12:58

Posiadamy w firmie kilka maszyn z Windows10Pro. Na jednej z nich, po aktualizacjach Microsoftu, użytkownik zgłosił brak połączenia internetowego. Rzeczywiście, mimo, że kabel był fizycznie wpięty w gniazdko, komputer odpowiadał na zapytania w sieci LAN, to jednak dostęp do Internetu był niemożliwy.

Pierwsze co mi przyszło do głowy to wymuszona zmiana profilu sieciowego.  Podobne objawy spotkałem bowiem już kiedyś w przypadku maszyny z WindowsServer2012, co zresztą streściłem w osobnym wpisie.

Diagnoza okazała się słuszna, po wejściu w opcję "Zaawansowane ustawienia udostępniania" okazało się, iż rzeczywiście - profil sieciowy zmienił się z domenowego na prywatny.

636584

Dlaczego? Uczciwie mówiąc nie mam pojęcia! Maszyn o dokładniej takiej samej konfiguracji mamy łącznie trzy i na pozostałych dwóch podobny problem nie wystąpił. Zmiana dotyczyła tylko tego jednego komputera a o przyczynę zapytać należałoby chyba jedynie sam Microsoft...

W każdym razie pomny doświadczeń zacząłem od wyłączenia i ponownego włączenia karty sieciowej. Cóż, o ile zadziałało to w przypadku WindowsServera to nie jeśli chodzi o Windows10 - na "dziesiątce" w ogóle nie odniosło to skutku. Nie pomógł nawet reset całego stosu TCP/IP a tym samym wszystkich ustawień sieciowych poleceniem:

netsh int ip reset

Zajrzałem do zasobów Microsoftu i na tę okoliczność gigant z Redmond radził przejście do ustawień sieciowych i po prostu zmianę lokalizacji sieciowej. Szkopuł polegał na tym, że zmiana możliwa była jedynie między profilem prywatnym lub publicznym, domeny nadal nie można było wybrać. Oczywiście mogłem w ustawieniach firewall'a "przepuścić" całość ruchu na aktualnym profilu prywatnym ale nie o to mi chodziło - droga na skróty nie zawsze jest też bezpieczna.

Rozwiązaniem okazało się "pogrzebanie" w rejestrze i odszukanie poniższej ścieżki:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\NetworkList\Profiles

W gałęzi profiles znajdowały się dwa wpisy o nazwach, których na pewno nie warto zapamiętywać... Za to w drugim z nich znajdowały się dwa klucze, które okazały się rozwiązaniem mojego problemu.

636592

W jednym z nich, o nazwie "ProfileName", nie wiedzieć czemu podana była domyślna nazwa grupy roboczej w Windows (Workgroup) - zmieniłem na nazwę mojej domeny. Drugi klucz to "Category" i znajdowała się tam wartość 1. Według Microsoftu 1 to sieć prywatna, 0 - publiczna a 2 - domenowa, zmieniłem więc tą nieszczęsną jedynkę na dwójkę i zamknąłem edytor rejestru.

636594

Na koniec reset komputera i wszystko wróciło do normy. Dziękuję za uwagę - może zaoszczędzi to komuś trochę życia na szukanie rozwiązania.

636596
PoradnikiWindows
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)