Blog (5)
Komentarze (65)
Recenzje (0)

Netgear Stora - Po Swojemu ....

@scandal32Netgear Stora - Po Swojemu ....12.11.2011 16:01

Powiększająca się ilość danych w domu (dokumenty, muzyka, zdjęcia etc.) zmusiły mnie jakiś czas temu do zakupu NAS'a (dla niewtajemniczonych - to taki mini serwer). Urządzenie miało być w miarę tanie, ciche. Mój wybór padł na Netgear Stora + 2x750HDD SATA 3,5" (RAID1). Po otrzymaniu urządzenia rzeczywiście okazało się, że jest dość wygodne i ciche, obsługuje iTunes, ma scheduler włączania i wyłączania urządzenia. Zmieściło się w kącie i praktycznie jest niesłyszalne. Uruchomienie też nie stanowiło problemu, ale.... właśnie to ale skłoniło mnie do napisania tego artykułu. Otóż, o ile większość droższych NAS'ów jest dość dobrze konfigurowalna to już stora ma BARDZO ograniczoną konfigurację. Domyślnie stworzone udziały (tylko 3), do tego tylko po angielsku (pomimo znajomości języka) jakoś mi nie pasowały. W sieci dość szybko natknąłem się na "openstora". Fajne rozwiązanie dla mnie jako administratora, ale żmudne i mało komfortowe uruchamianie tego na Stor'a zmusiło mnie do zastosowania opcji pośredniej. Operacja wymaga znajomości samby, ale nie nastręcz trudności.

1. W moim przypadku założyłem, że w katalogu MyLibrary będę miał podkatalogi udostępnione jako udziały: muzyka, album, serwis ((niemniej każdy może mieć jak zechce)

2. Logujemy się do Stora przez ssh:

#ssh użytkownik_hipserv2_netgear_numerseryjnynaszegourzadzenia@ip_naszej_stora podajemy hasło

3. Wchodzimy do katalogu domowego naszego użytkownika:

# cd /home/użytkownik/MyLibrary

i zakładamy tam katalogi według uznania (w moim przypadku j.w.)

4. Edytujemy plik smb.conf

#sudo su - wpisujemy nasze hasło #vi /etc/samba/smb.conf

(UWAGA! oryginalny plik smb.conf możemy ale nie musimy skopiować "na bok" bo oryginał jest w /etc/oe-admin/templates/system/etc/samba/smb.conf)

Usuwamy (lub hash'ujemy) sekcje [[% dirFamilyLibrary %]], [[% dirMyComputers %]]

Edytujemy sekcje [[% dirMyLibrary %]] zmieniając:

- % dirMyLibrary % na "nawza_udziału" (np. album) - w linii comment - dajemy swój komentarz - w linii path - /home/%U/[% dirMyComputers %] zmieniamy na naszą ścieżkę /home/%U/MyLibrary/nazwa_udziału (np. /home/%U/MyLibrary/album)

Kopiujemy sekcję tyle razy ile udziałów potrzebujemy zmieniając zawsze te trzy wpisy.

5. Kopiujemy jeszcze nasz /etc/samba/smb.conf do /etc/oe-admin/templates/local/etc/samba/smb.conf

oraz do /home/admin/smb.conf (lub gdziekolwiek chcemy w katalogu domowym)

6. Restartujemy sambę

#/etc/init.d/smb restart

Tym sposobem możemy cieszyć się dostosowanymi udziałami wg naszych potrzeb. Oczywiście w aden sposób nie wpływa to na iTunes - wszystko działa poprawnie (po ostatniej aktualizacji, która dopiero naprawiła problem z daap iTunes)

UWAGA1! Punkt 5. powinien załatwić temat automatycznego przywracania smb.conf po aktualizacji systemu. Gdyby jednak nie zadziałało to po zalogowaniu sie przez ssh (sudo su -) podmieniamy przywrócony przez aktualizację /etc/samba/smb.conf na nasz z /home/admin/smb.conf. Restartujemy sambę i jest ok.

UWAGA2! pisany przeze mnie użytkownik admin należy oczywiście zastąpić nazwą użytkownika jaki mamy u nas w systemie

U mnie ten system działa bardzo dobrze. Niemniej jeśli ktoś ma uwagi dotyczące ulepszenia lub widzi błędy - proszę o poprawki.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)